Pozbawienie prawa do zachowku - kiedy możliwe?

Justyna Jakubczyk
rozwiń więcej
Aby pozbawić osobę prawa do zachowku trzeba dokonać tego w testamencie, podając jednocześnie przyczynę wydziedziczenia / inforCMS
Aby pozbawić krewnych zachowku należy ich wydziedziczyć. Jakie są podstawy wydziedziczenia?

Pozbawienie udziału w spadku a wydziedziczenie

Pominięcie danej osoby w testamencie nie wyklucza ubiegania się jej o wypłatę zachowku od spadkobiercy. Aby skutecznie pozbawić daną osobę prawa do zachowku trzeba to zrobić w testamencie, podając równocześnie podstawę wydziedziczenia.

Zobacz również: Spadki

Podstawy wydziedziczenia

Ustawodawca w sposób enumeratywny wylicza podstawy wydziedziczenia. Są to:
1) uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy. Spadkobierca musi swoim zachowaniem rażąco naruszać zasady współżycia społecznego, ale wiąże się również z dezaprobatą spadkodawcy. Jeżeli testator pochwala postępowanie spadkobiercy nie stanowi to podstawy wydziedziczenia.
2) dopuszczenie się przez spadkobiercę względem testatora umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności albo rażącej obrazy czci. Co więcej, te przestępstwa spadkobierca może popełnić wobec najbliższych osób spadkodawcy. Takie działanie również może być traktowane jako podstawa wydziedziczenia.
3) Uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych względem testatora przez spadkobiercę. Chodzi tu między innymi o obowiązek alimentacyjny a także obowiązek opieki nad starszym i schorowanym rodzicem. Warto zauważyć, że to niedopełnianie obowiązków rodzinnych ma mieć charakter trwały.

Wydziedziczenie, aby było ważne musi zawsze wystąpić w testamencie.

Jednorazowe niezapłacenie alimentów nie jest podstawą wydziedziczenia.

Częściowe wydziedziczenie

Ustawodawca wykluczył możliwość częściowego wydziedziczenia swoich bliskich. Analogicznie, nie jest również możliwe częściowe pozbawienie prawa do zachowku, także testator musi zadecydować- czy pozbawia daną osobę prawa do zachowku czy w ogóle jej nie wydziedzicza.

Zobacz również: Przedawnienie zachowku

Przebaczenie spadkobiercy

Jeżeli spadkodawca zdążył przed śmiercią przebaczyć swojemu spadkobiercy, wydziedziczenie staje się automatycznie bezskuteczne.

Prawo
Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...