Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Dorota Dziubałko
Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych
rozwiń więcej
APRIL Polska Service sp. z o.o.
Multiagencja ubezpieczeniowa
rozwiń więcej
Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem / Fotolia
Aby wakacje były udane, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć nawet kilka tygodni wcześniej, aby bez stresu zdążyć ze wszystkim.

O czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim należy ocenić stan zdrowia. Najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, który oceni zagrożenia związane z miejscem w które się wybieramy, a także zaleci odpowiednie lekarstwa lub szczepienia ochronne. Jeśli przyjmujemy stale jakieś lekarstwa, należy zabrać ze sobą odpowiedni ich zapas.

Nie powinniśmy bagatelizować kwestii ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że w niektórych państwach dostęp do opieki medycznej jest utrudniony lub wiąże się z ogromnymi kosztami. Na przykład: wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to dla nieubezpieczonego wydatek od 80 złotych w Rosji do ok. 600 złotych w USA, koszt wezwania karetki pogotowia waha się od równowartości 40 złotych w Egipcie do nawet 2 tysięcy złotych w Hiszpanii, doba pobytu w szpitalu to obciążenie w wysokości od 140 złotych we Włoszech do nawet 2700 złotych w Austrii, transport samolotem sanitarnym to, w zależności od kontynentu, koszt od 10 tysięcy do nawet 100 tysięcy złotych. Wymieć można by długo….

Dlatego należy wykupić ubezpieczenie turystyczne, najlepiej wraz z assistance podróżnym. Tego typu polisa zapewni nam pomoc w razie zachorowania lub wypadku. Co ważne, organizacja pomocy jest prosta: wystarczy telefon pod całodobowy telefon alarmowy ubezpieczyciela.

Jeżeli udajemy się do państwa członkowskiego Unii Europejskiej, wyróbmy w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Daje nam ona dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Jednak ochrona nie jest w tym przypadku pełna. EKUZ nie pokrywa przede wszystkim często bardzo wysokich kosztów transportu medycznego, jak tez kosztów ratownictwa i poszukiwań. Dlatego zawsze powinna być uzupełniona ubezpieczeniem turystycznym.

Praktyki za granicą w ramach programu Erasmus

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Powinniśmy także zgromadzić możliwie jak najwięcej informacji o kraju do którego się wybieramy. Ważne są kwestie takie jak np. lokalne przepisy graniczne. Należy sprawdzić, czy do przekroczenia granicy danego państwa nie jest konieczna wiza. Tego typu informacje znaleźć można na stronach przedstawicielstw dyplomatycznych danego Państwa. Jeśli długo nie korzystaliśmy z paszportu, trzeba też odpowiednio wcześnie sprawdzić jego ważność.

Pamiętajmy o podaniu organizatorowi wyjazdu namiarów do rodziny lub innych osób, które należy powiadomić o ewentualnym wypadku. Jeśli organizujesz wyjazd samodzielnie umieść takie informacje w dokumentach. Podobnie warto zawiadomić innych o naszym wyjeździe.

Zmiana stref czasowych, towarzyszące niektórym podróżom mogą zaburzyć rytm snu. Sprawia to, że czujemy się zmęczeni i jesteśmy podatni na choroby.

Brak ostrożności w diecie także może być przyczyną chorób. Przede wszystkim należy unikać produktów surowych, gdyż mogą być one przyczyną zakażenia. W pewnych przypadkach, takich jak np. alergie pokarmowe lub schorzenia gastrologiczne, należy zachować szczególną ostrożność i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...