| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Karty ubezpieczeniowe > Praktyki za granicą w ramach programu Erasmus

Praktyki za granicą w ramach programu Erasmus

Istnieje wiele różnych możliwości kształcenia i zdobywania doświadczenia zawodowego za granicą. Jednym z najpopularniejszych programów wymiany studenckiej jest program Erasmus. Oprócz nauki warto pomyśleć także o ubezpieczeniu.

Jak odbyć praktyki za granicą podczas studiów?

W ramach programu Erasmus można wyjechać na zagraniczną praktykę studencką do zagranicznego przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji,   np.  jednostki administracji państwowej, muzeum, biblioteki, szpitala itp. Praktyk nie można odbyć w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami ani w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Jak wybrać odpowiednie praktyki za granicą?

Praktyka powinna być związana z kierunkiem studiów, a w niektórych przypadkach może również stanowić integralną część programu studiów  jako praktyka obowiązkowa. Nabór kandydatów prowadzi uczelnia, zgodnie z zasadami rekrutacji obowiązującymi w danym roku akademickim.

Rekrutacja na praktyki za granicą odbywa się  zwykle z rocznym wyprzedzeniem. Jednak o dokładnych terminach i warunkach każdorazowo decyduje uczelnia.

Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest znajomość języka kraju, w którym oferowana jest praktyka. Stopień znajomości języka obcego musi pozwalać na swobodną rozmowę, tak aby praktykant mógł brać udział w działalności zagranicznej instytucji.

O co należy zadbać przed wyjazdem za granicę?

Przed wyjazdem należy zadbać o formalności, takie jak: podpisanie umowy na realizację praktyk oraz porozumienie określające program praktyki. W umowie zostaną określone warunki odbywania praktyki, jej termin i miejsce a także wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią. Porozumienie określa program i przebieg praktyki. Będzie również podstawą zaliczenia i uznania praktyki przez  macierzysty wydział.

Warto również pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia  długoterminowego. Oprócz karty EKUZ dodatkowa polisa ubezpieczeniowa zagwarantuje, że wszystkie objęte nią świadczenia zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeń.

Twoja Karta Podróże Student spełnia oczekiwania osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych czy związanych z wykonywaniem pracy fizycznej i umysłowej, a także dla osób udających się za granicę w celu odbycia praktyk, stażu lub wzięcia udziału w programie Socrates - Erasmus. Ubezpieczenie ważne jest przez 365 dni.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »