Raty kredytu bez WIBOR. Zielone światło dla złotówkowiczów?

Raty kredytu bez WIBOR. Zielone światło dla złotówkowiczów? / Shutterstock
Ostatnie orzeczenie Sądu Okręgowego w Katowicach wywołało niemałe zainteresowanie w środowisku złotówkowiczów. Sąd zdecydował o tzw. zabezpieczeniu powództwa, w ramach którego kredytobiorca złotówkowy będzie spłacał raty kredytu z wyłączeniem stawki WIBOR do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy. Oznacza to drastyczne zmniejszenie wysokości raty kredytu. Nie jest to jeszcze wyrok sądu, ale na pewno ważny sygnał dla osób posiadających kredyty złotówkowe ze stawką WIBOR.

WIBOR i marża banku

Na oprocentowanie kredytów ze zmiennym oprocentowaniem składa się stawka WIBOR i marża banku (stała kwota). WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) jest wskaźnikiem referencyjnym stóp procentowych na polskim rynku międzybankowym. Innymi słowy, jest on oprocentowaniem pożyczek oferowanych bankom przez inne banki. Natomiast marża banku jest kosztem, który pokrywa posiadacz kredytu z tytułu świadczenia usługi kredytowej przez dany bank.

Kontrowersje wokół wskaźnika WIBOR wzbudza fakt, że transakcje międzybankowe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat były zawierane niezwykle rzadko. Ponadto od pewnego czasu obliczaniem wskaźnika zajmują się same banki. Dokładnie wygląda to w ten sposób, że administratorem stawki WIBOR jest GPW Benchmark S.A., a ta ustalana jest na podstawie danych z 10 banków w Polsce. Skoro stawka nie jest ustalana na podstawie realnych transakcji, a bankom pozostawiona jest decyzyjności w tym zakresie, to nic dziwnego, że sytuacja ta budzi spore wątpliwości.

Przypomnijmy, że szacowana wartość portfela kredytów hipotecznych udzielonych w Polsce to 400 mld zł. Czy bezpieczeństwo finansowe Polaków, których suma kredytów jest tak duża, powinna być uzależniona od decyzji 10 banków? Planowana w styczniu 2023 r. zmiana wskaźnika WIBOR na inną stawkę stała się niejako potwierdzeniem tych przypuszczeń.

Czy wątpliwości dotyczące WIBOR są bezpodstawne?

Wskaźnik referencyjny WIBOR budził kontrowersje już od dłuższego czasu. W czasie pandemii oprocentowanie kredytów było niezwykle niskie i kredytobiorcy raczej nie byli zainteresowani tym tematem. Nawet osoby o niewielkim kapitale i zarobkach mogły otrzymać kredyt hipoteczny. Jednak dziś, po kolejnych podwyżkach rat kredytów, mogą czuć się oszukani - szczególnie w przypadku, gdy bank nie udzielił im jasnej informacji co do ryzyka związanego z zawarciem umowy kredytu ze zmiennym oprocentowaniem.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku wniosku złożonego do sądu w Katowicach. Bank ma obowiązek poinformować konsumenta, zaciągającego kredyt o zmiennym oprocentowaniu, jakie może mieć to konsekwencje w przyszłości. Mowa oczywiście o ryzyku zmiennej stopy procentowej, która ma jednoczesny wpływ na wysokość raty kredytu. Jeśli kredytobiorca nie został należycie o tym poinformowany, może próbować wystąpić o wykluczenie stopy referencyjnej WIBOR z jego umowy kredytowej. Kolejnym powodem podjęcia takich działań może być wspomniany, wątpliwy sposób ustalania wskaźnika WIBOR.

Podważenie wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych - możliwe rozwiązania

Pierwszym kierunkiem działania jest unieważnienie umowy kredytowej. Taka umowa traktowana jest, jakby nigdy nie została zawarta. Jej strony powinny się w takiej sytuacji rozliczyć między sobą - bank zostanie zobowiązany do oddania kredytobiorcy wszystkich wpłaconych środków, a kredytobiorca do zwrotu kwoty otrzymanego kredytu (jedynie kapitału).

Kolejną możliwością jest pozostanie przy obecnej umowie z usunięciem z niej wskaźnika WIBOR. W takiej sytuacji oprocentowanie kredytu będzie obniżone do poziomu zawartej w umowie marży bank (przypadek z katowickiego sądu). Efektem takich działań jest znaczne zmniejszenie wysokości raty kredytu. Wpłacona dotychczas część odsetek, która wynikała ze stawki WIBOR, będzie zaliczona na poczet spłaty kapitału.

Kredytobiorca może także dążyć do ustalenia poziomu WIBOR z dnia podpisania umowy na cały okres kredytowania. Taki kierunek działania byłby korzystny w przypadku umów kredytowych zawieranych w czasie niskiej wartości wskaźnika WIBOR. Dzięki takiemu posunięciu wysokość raty kredytowej pozostanie stała przez cały okres trwania kredytu, a nadpłacone dotychczas odsetki zostaną także zaliczone na poczet spłaty kapitału.

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
rozwiń więcej
Prawo
Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom
13 maja 2025

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
12 maja 2025

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują
12 maja 2025

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy
12 maja 2025

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja
12 maja 2025

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]
12 maja 2025

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?
12 maja 2025

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]
12 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego
12 maja 2025

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
12 maja 2025

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...