Zakupy spożywcze przez internet

Reklamacja jedzenia kupionego przez internet.
Odzyskamy pieniądze, a sprzedawca zacznie dokładniej kontrolować towar - to najczęstszy efekt złożenia reklamacji zepsutego towaru kupionego w internetowym sklepie spożywczym.

Korzystanie z internetowych delikatesów to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na tradycyjne zakupy. Większość takich sklepów zapewnia dostawy i robi to tanio i szybko.

Tradycyjne zakupy czy e-sprzedaż

Zakupy w wirtualnym sklepie są proste. Na początku trzeba wybrać adres strony www, a potem wybrać z listy potrzebne produkty. Zakupy następnie umieszcza się w wirtualnym koszyku, podaj adres i formę płatności. Teraz można już tylko czekać na odbiór zamówienia.

Zakupy produktów spożywczych przez internet mają zalety. Pozwalają m. in. uniknąć stania w kolejkach do kasy. Mają jednak i wady. Przed zakupem nie można obejrzeć asortymentu, na który się wybrało.

Może się więc zdarzyć, że zapłacimy za zepsute owoce, przeterminowany nabiał czy czerstwe pieczywo. Dowiemy się o tym dopiero, gdy rozpakujemy zakupy przywiezione przez kuriera.

W takich sytuacjach trzeba pamiętać o jednym - należy jak najszybciej zgłosić się z reklamacją do siedziby sklepu. Są też sklepy, które pozwalają reklamację od razu rozpatrzyć kurierom.

Sprawdźmy torbę z zakupami

Przed skorzystaniem z oferty internetowego sklepu spożywczego zapoznajmy się dokładnie z jego regulaminem.

Powinny się tam znajdować informacje na temat możliwości reklamowania kupowanych produktów. Na pewno klient ma prawo skontrolowania zawartości torby z zakupami przy odbiorze ich od kuriera.

Sprawdźmy, czy nie brakuje produktów, za które zapłaciliśmy, i czy przypadkiem nie zostały one uszkodzone w czasie transportu.

Jeżeli okaże się, że przywieziono nam towar nieświeży lub przeterminowany, to pomimo że poinformujmy o tym od razu kuriera i tak najczęściej nie ominie nas wycieczka do siedziby sklepu.

Tam należy złożyć reklamację (na piśmie - rekomendujemy tę formę) i tam otrzymamy zwrot pieniędzy. Sposoby płatności za zakupy oraz składania reklamacji określają regulaminy internetowych sklepów spożywczych.

Pamiętaj o paragonie

Zgłaszając sprawę przeterminowanej żywności, należy mieć przy sobie produkt wraz z poświadczeniem transakcji (paragonem, fakturą).

To jedyny dowód na to, że właśnie w danym sklepie kupiono zepsuty towar. Jeżeli nie otrzymamy zwrotu pieniędzy, towar nie zostanie wymieniony lub gdy sprzedawca nieodpowiednio się zachowa, zawsze można zwrócić się do Federacji Konsumentów lub Inspekcji Handlowej.

Po naszej interwencji IH będzie musiała przeprowadzić kontrolę w takim sklepie, a w razie wykrycia nieprawidłowości może nałożyć karę na przedsiębiorcę.

Kary za sprzedaż przeterminowanej żywności

Sprzedawcy, którzy przez oznaczenie lub w inny sposób wprowadzają w błąd co do jakości zdrowotnej lub wprowadzają do obrotu produkty zepsute, podlegają karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Sprzedawcy, którzy wprowadzają do obrotu powszechnie spożywane produkty szkodliwe dla zdrowia lub życia człowieka, podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

WZÓR REKLAMACJI

 Przeczytaj również: Czy można reklamować towar zakupiony przez internet

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...