Jakie problemy mogą wyniknąć z odstąpienia od umowy?

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
rozwiń więcej
Aleksandra Zaręba
rozwiń więcej
Porada omawia podstawowe problemy pojawiające się w związku z odstąpieniem od umowy, wskazuje również warunki, po spełnieniu których z prawa odstąpienia można skorzystać.

W codziennym życiu zawieramy wiele umów. Części z nich nawet nie jesteśmy świadomi (codzienne zakupy w sklepie, przejazd autobusem), w innych warunki są nam narzucone i nie mamy na nie wpływu (usługi telekomunikacyjne, ubezpieczenia). Często jednak warunki umowy musimy przygotować sami lub mamy na nie wpływ (umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, umowy zlecenia, umowy o wykonanie remontu).

Z praktyki pracy w kancelarii wiemy, że jednym z najczęstszych problemów w takich umowach i jednocześnie najczęstszym błędem w nich popełnianym, jest nieprawidłowe zapisanie prawa do odstąpienia od takiej umowy.

Zobacz serwis: Umowy

Odstąpienie to nie wypowiedzenie

Odstąpienie od umowy jest instytucją kodeksu cywilnego, która pozwala nam na rozwiązanie umowy w przewidzianych w niej okolicznościach.

Jest bardzo istotne, żeby nie mylić odstąpienia od umowy z jej wypowiedzeniem. Wypowiedzenie umowy też jest sposobem na jej rozwiązanie, ale nie wszystkie umowy można wypowiadać. Zakończyć przez wypowiedzenie niewątpliwie można umowy o dłuższym okresie obowiązywania, polegające powtarzających się świadczeniach. Zatem wypowiadać możemy takie umowy jak: umowa najmu czy dzierżawy, niektóre umowy zlecenia, umowa pożyczki.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie natomiast nie powinno być sposobem na rozwiązanie umowy o roboty budowlane czy remontowe czy umowy sprzedaży.

Kiedy odstąpić?

W takich umowach, jeżeli chcemy mieć możliwość ich rozwiązana w przewidzianych przez nas przypadkach, do umowy musimy wpisać postanowienie od odstąpieniu. Powinno ono przewidywać, że w przypadku zaistnienia określonej przez nas sytuacji, np. jeżeli nasz wykonawca opóźnia się z wykonaniem prac ponad określoną ilość dni, mamy prawo odstąpić od umowy.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Zapis umowny o odstąpieniu

Tutaj jednak pojawia się problem i późniejsze kłopoty stron umów, które postanowienia o odstąpieniu przewidują. Żeby taki zapis o odstąpieniu w umowie był ważny i skuteczny, musi on zawierać także datę, do jakiej takie oświadczenie o skorzystaniu z tego prawa możemy złożyć. Data tak musi być precyzyjna i najlepiej jak będzie określona kalendarzowo.

Odwołując się do przykładu jak wyżej, oznacza to konieczność dodania w naszym zapisie zdania następnego, o mniej więcej takim brzmieniu: „Oświadczenie o odstąpieniu może być złożone w terminie 60 dni od zaistnienia przesłanek do odstąpienia, jednakże nie później niż do dnia dd-mm-rrrr.”


Oświadczenie o odstąpieniu

Dopiero wskazanie daty do upływu, której możemy złożyć oświadczenie o odstąpieniu sprawia, że nasze prawo do rozwiązania umowy w ten sposób będzie ważne, skuteczne i w przyszłości będziemy mogli z niego skorzystać.

Powinniśmy też wiedzieć, że można zastrzec w umowie możliwość odstąpienia od niej bez obowiązku podawania przez nas przyczyny. Nie zmienia to jednak obowiązku wskazania terminu do upływu, którego możemy z tego prawa skorzystać.

Zadaj pytanie: Forum

Odstąpienie a odstępne

Kolejnym problemem jest brak zrozumienia dla instytucji „odstępnego”. W umowach często można spotkać zapis, że możemy odstąpić od umowy za zapłatą określonej kwoty pieniężnej – odstępnego.

Dużo osób błędnie przyjmuje, że nawet, jeżeli złożą oświadczenie o odstąpieniu, ale nie zapłacą tej kwoty, to narażają się jedynie na to, że druga strona będzie potem żądała od nich jej zapłaty.

Ten błąd powoduje poważne konsekwencje. Jeżeli wraz z oświadczeniem o odstąpieniu nie zapłacimy odstępnego, nasze odstąpienie jest nieskuteczne. Nadal jesteśmy związani umową i druga strona ma prawo żądać jej wykonania lub ewentualnie, jeżeli umowa daje jej taką możliwość – odstąpić od niej.

Podsumowując - chcąc zastrzec w umowie możliwość jej przedterminowego rozwiązania pamiętajmy, że możemy to uczynić albo poprzez wpisanie postanowienia o wypowiedzeniu umowy lub o odstąpieniu od niej.

Wypowiedzenie to rozwiązanie prawidłowe dla takich umów jak najem lub dzierżawa lub umów zlecenia, których przedmiotem są powtarzające się świadczenia. Odstąpienie będzie bardziej właściwe dla pozostałych umów.

Forma pisemna

Żeby nasze prawo było ważne i skuteczne, musimy zawsze zastrzegać w umowie termin, do którego możemy takie oświadczenie o odstąpieniu złożyć drugiej stronie. Jeżeli zapamiętamy, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy najlepiej złożyć drugiej stronie w formie pisemnej, nie powinniśmy mieć problemów z tą instytucją kodeksu cywilnego w zawieranych przez nas umowach.

Zobacz: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej?

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...