Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele
30 wrz 2021
Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, iż ponad połowa Polaków opowiada się za całkowitym przywróceniem handlu w niedziele.
Sprzedajesz rzeczy przez Internet? Uważaj na oszustów!
07 lip 2021
Sprzedający rzeczy przez Internet powinni uważać, żeby nie paść ofiarą oszustów. Na co zwrócić uwagę?
Co z zadatkiem, jeśli nie dostanę kredytu?
26 lut 2021
Co z zadatkiem, jeśli nie dostanę kredytu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób podpisujących umowy przedwstępne sprzedaży nieruchomości.
Niezbędnik konsumenta przed Black Friday
25 lis 2019
Wielu konsumentów decyduje się na zakupy podczas „Black Friday” oraz „Cyber Monday”. Europejskie Centrum Konsumenckie oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypominają o prawach, jakie przysługują klientom sklepów.
Pokwitowanie odbioru gotówki - WZÓR
10 wrz 2018
Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, dłużnik spełniając świadczenie ma prawo żądać od wierzyciela pokwitowania. Jak powinno wyglądać pokwitowanie odbioru gotówki?
Podatek dochodowy od obrotu wirtualnymi walutami w 2019 r.
06 wrz 2018
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące podatku dochodowego i obrotu wirtualnymi walutami. Stawka podatku wyniesie 19 procent. Rozwiązania w zakresie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych znajdą zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r.
Kryptowaluty bez PCC - dla kogo zwolnienie od 13 lipca 2018 r.?
13 lip 2018
13 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, zakładające zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zakres czasowy nowego zwolnienia budzi kontrowersje.
Czym się różni zadatek od zaliczki przy zakupie nieruchomości?
30 sty 2017
Zadatek i zaliczka często są ze sobą mylone lub utożsamiane. Tymczasem konsekwencje ich wręczenia znacznie się różnią. W sytuacji niewykonania umowy przez drugą stronę zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki, co do zasady nie podlega zwrotowi.
Czy można nabyć własność rzeczy od osoby nieuprawnionej?
12 sty 2017
Polskie prawo przewiduje możliwość nabycia własności rzeczy ruchomej od osoby nieuprawnionej jeśli zbywca włada rzeczą i wyda ją nabywcy działającemu w dobrej wierze.
Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży
19 wrz 2014
Umowa kontraktacji to dwustronne porozumienie zawierane pomiędzy producentem rolnym a kontraktującym. Jej przedmiotem jest wyprodukowanie i dostarczenie produktów rolnych. Jakie są zatem różnice pomiędzy uregulowanymi na gruncie kodeksu cywilnego umowami: kontraktacją a sprzedażą?
Cechy umowy wzajemnej
17 lip 2014
Umowa wzajemna jako typ umowy dwustronnie zobowiązującej charakteryzuje się tym, że świadczenie jednej ze stron jest odpowiednikiem świadczenia drugiej strony. W niniejszym tekście przedstawiamy podstawowe cechy umowy wzajemnej.
Brak ceny w umowie sprzedaży
22 maja 2012
Waga, jaką ustawodawca przywiązuje do ceny przy umowie sprzedaży, skutkuje poważnym konsekwencjami w przypadku braku takowych ustaleń między stronami.
Ustalanie ceny w umowie sprzedaży
22 maja 2012
Umowa sprzedaży powinna określać cenę zakupu lub przynajmniej podstawy ustalenia ceny w przyszłości. Ustalenie ceny może być też przekazane do rozstrzygnięcia osobie trzeciej.
Jak obalić wyłączenie rękojmi przy umowie sprzedaży?
22 maja 2012
Na podstawie rękojmi sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne sprzedanej rzeczy. W umowie sprzedaży odpowiedzialność tę można ograniczyć a nawet wyłączyć. Na jakich warunkach?
Jak dochodzić rekompensaty za zakup wadliwego towaru?
21 mar 2012
Kupując wadliwy towar nabywca może skorzystać z rękojmi za wady, jak również żądać odszkodowania za faktyczną szkodę jaką doznał. W jaki sposób nabywca może dochodzić swoich praw?
Kupno wadliwej rzeczy
03 lut 2012
Kupujący może reklamować wadliwą rzecz, jeżeli kupił ją w sklepie. Wynika to z przepisów konsumenckich. Co jednak z kupnem wadliwej rzeczy od osoby prywatnej?
Zastrzeżenie prawa własności sprzedanej rzeczy
26 sty 2012
Sprzedający może zabezpieczyć zapłatę ceny za rzeczy ruchome, zastrzegając ich własność w umowie sprzedaży, nawet jeżeli zostaną kupującemu wydane. Umowa taka musi być sporządzona na piśmie i opatrzona datą pewną.
Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 2.)
20 sty 2012
Poza umową sposobami na przeniesienie prawa własności są: zasiedzenie, zawłaszczenie i znalezienie rzeczy. Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć prawo własności?
Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 1.)
20 sty 2012
Najczęściej spotykanym sposobem przeniesienia własności jest umowa. Własność nieruchomości nie może zostać przeniesiona pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.
Co powinna zawierać umowa sprzedaży?
12 sty 2012
Umowa sprzedaży to jednak z najpowszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Sporządzenie takiej umowy nie wymaga wiedzy prawniczej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.
Nabycie ruchomości od nieuprawnionego w prawie niemieckim
30 gru 2011
Mamy tutaj do czynienia z konfliktem interesów właściciela rzeczy ruchomej i uczciwego nabywcy. nabywca nie uzyskuje własności, jeżeli rzecz została skradziona, zgubiona albo w inny sposób utracona przez właściciela.
Jak korzystać z uprawnień rękojmi?
12 gru 2011
Przy umowie sprzedaży kupujący może korzystać ze specjalnych uprawnień, które gwarantują przepisy o rękojmi. Nie dotyczy to jednak sprzedaży konsumenckiej.
Czym są agresywne praktyki rynkowe?
08 gru 2011
Niedozwolonym działaniem jest jakakolwiek forma nacisku, czy to psychicznego, czy też fizycznego na konsumenta. Dotyczy to każdego etapu zawierania transakcji.
Informacje na etykiecie produktu
08 gru 2011
Do informacji, jakie muszą znaleźć się na produkcie lub etykiecie należy cena. Oprócz niej konsument powinien otrzymać jeszcze kilka innych wiadomości
Agresywne praktyki rynkowe ("czarna lista")
08 gru 2011
Katalog nieuczciwych praktyk rynkowych zawiera ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Poniżej przedstawiamy listę agresywnych praktyk rynkowych ("czarna lista").
Praktyki rynkowe wprowadzające w błąd - "czarna lista"
08 gru 2011
Poniżej przedstawiamy wykaz praktyk rynkowych, które w każdych okolicznościach będą uznane za wprowadzające w błąd („czarna lista”).
Przepisy konsumenckie dla przedsiębiorców - ważne akty prawne
08 gru 2011
Przepisy konsumenckie dotyczą tylko i wyłącznie relacji między przedsiębiorcą a konsumentem. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, przyjęła zwarty system aktów prawnych, które zabezpieczają interesy zdrowotne i ekonomiczne konsumentów.
Odpowiedzialność przedsiębiorcy za naruszanie praw konsumentów
08 gru 2011
Co grozi, czyli kto chroni konsumentów i jaka odpowiedzialność wiąże się z nieprzestrzeganiem ich praw? Z przepisów prawa wynikają nie tylko obowiązki przedsiębiorcy względem konsumenta, lecz również konsekwencje ich niedotrzymywania. W przypadku naruszenia ekonomicznych interesów słabszych uczestników rynku należy się liczyć z odpowiedzialnością administracyjną, cywilną oraz karną.
Polubowne rozwiązywanie sporów między sprzedawcą i klientem
08 gru 2011
Jeżeli strony nie mogą się porozumieć, sprawa na ogół trafia do sądu powszechnego, co wiąże się z dużymi kosztami i stratą czasu. W przypadku relacji przedsiębiorca – konsument, alternatywę stanowi mediacja Inspekcji Handlowej (IH) lub polubowny sąd konsumencki.
Gwarancja a odpowiedzialność przedsiębiorcy z tytułu niezgodności towaru z umową
08 gru 2011
Przedsiębiorca może udzielić gwarancji na swój towar lub usługę. Nie ma jednak takiego obowiązku.
Reklamacja - odpowiedzialność przedsiębiorcy wobec konsumenta
08 gru 2011
W momencie zawarcia z konsumentem umowy, przedsiębiorca przyjmuje odpowiedzialność za towar bądź usługę. Konsument ma prawo reklamować każdą rzecz ruchomą, którą przedsiębiorca mu sprzedał (w ramach sprzedaży konsumenckiej) bądź wykonał (w ramach umowy o dzieło) – o ile jest ona niezgodna z umową.
Umowy z użyciem gotowych wzorców
08 gru 2011
Stosunkowo często w obrocie z udziałem konsumentów są stosowane gotowe wzorce umowne. Klient, podpisując umowę, jednocześnie akceptuje postanowienia zawarte w dodatkowym dokumencie, którego treści nie negocjuje.
Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa
08 gru 2011
Przedsiębiorca powinien przed zawarciem umowy pokazać konsumentowi dowód tożsamości, a także dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej. Niedopuszczalne jest zastrzeżenie ze strony dostawcy towaru bądź usługi, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy dopiero po zapłaceniu określonej sumy.
Umowa na odległość
08 gru 2011
Umowy na odległość dotyczą najczęściej sprzedaży wysyłkowej (za pośrednictwem katalogów, ogłoszeń prasowych z wydrukowanym formularzem zakupu, telewizji, itp.) bądź za pośrednictwem kanałów elektronicznych (sklepy internetowe, sprzedaż przez telefon itp.). Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn.
Umowa o dzieło i umowa zlecenie
08 gru 2011
Czym różnią się te umowy? Czy w odniesieniu do nich możemy stosować przepisy o sprzedaży konsumenckiej?
Kiedy mamy do czynienia z umową sprzedaży konsumenckiej?
08 gru 2011
Umowa sprzedaży konsumenckiej dotyczy rzeczy ruchomych. W niektórych przypadkach warunki umowy powinny zostać potwierdzone na piśmie.
Obowiązki przedsiębiorcy przy zawieraniu umów z konsumentami
08 gru 2011
W każdym obszarze obrotu gospodarczego z udziałem konsumentów, mamy do czynienia z umowami – niezależnie od przedmiotu transakcji i jej formy. Umowa konsumencka - jak każda inna - powinna zawierać pewne podstawowe informacje.
Zakaz praktyk handlowych wprowadzających w błąd
08 gru 2011
Na przedsiębiorcy ciążą przede wszystkim obowiązki związane z informowaniem oraz prawidłowym oznakowaniem produktów. Działania te nie mogą wprowadzać w błąd.
Kogo dotyczą przepisy konsumenckie?
07 gru 2011
Przepisy konsumenckie dotyczą zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Kto i kiedy jest konsumentem, a kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorcą?
Przepisy konsumenckie w Polsce
07 gru 2011
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest znajomość praw, przysługujących konsumentom. Obok Konstytucji i przepisów Kodeksu cywilnego warto zapoznać się z jeszcze kilkoma najważniejszymi ustawami.
Dlaczego warto przestrzegać prawa konsumenckiego?
07 gru 2011
Konsument jest z reguły słabszą stroną w relacji z przedsiębiorcą. Nie oznacza to jednak, iż handlowcom opłaca się wykorzystywać tę sytuację. Przedstawiamy cztery powody, dla których warto przestrzegać prawa konsumenckiego.
Prawo niemieckie a umowa sprzedaży
19 paź 2011
W niniejszym artykule zostaną omówione zasady rozdziału i abstrakcyjności w niemieckim Kodeksie cywilnym (niem. Trennungsprinzip und Abstraktionsprinzip im Bürgerlichen Gesetzbuch, skrót BGB).
Umowa przedwstępna sprzedaży motocykla - WZÓR UMOWY
17 paź 2011
Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy sprzedaży.
Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu - WZÓR UMOWY
17 paź 2011
Właściciel samochodu zawiera umowę z inną osobą, na podstawie której zobowiązuje się zawrzeć umowę sprzedaży pojazdu. Pobierz bezpłatny wzór umowy przedwstępnej.
Umowa przedwstępna sprzedaży lokalu mieszkalnego - WZÓR UMOWY
17 paź 2011
W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia w określonym czasie umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. W umowie strony są zobowiązane do oznaczenia istotnych elementów przyszłej umowy.
Umowa przedwstępna sprzedaży - WZÓR UMOWY
17 paź 2011
Przez umowę przedwstępną strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy sprzedaży
Sprzedaż na raty z zastrzeżeniem prawa własności - WZÓR UMOWY
14 paź 2011
W umowie sprzedawca może zastrzega sobie prawo własności aż do czasu uiszczenia całkowitej ceny. BEZPŁATNY WZÓR UMOWY.
Sprzedaż prawa ochronnego na wzór użytkowy - WZÓR UMOWY
14 paź 2011
W umowie sprzedaży sprzedawca sprzedaje kupującemu prawo do wzoru użytkowego, wyposażonego w prawa ochronne (patent). Pobierz bezpłatny wzór umowy.
Sprzedaż z zastrzeżeniem prawa pierwszeństwa - WZÓR UMOWY
14 paź 2011
W umowie strony konstruują prawo pierwszeństwa. Zgodnie z nim kupujący, w przypadku zamiaru zbycia rzeczy, powinien ją zaoferować najpierw sprzedawcy.
Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa pierwokupu - WZÓR UMOWY
14 paź 2011
Umowa sprzedaży może przewidywać prawo pierwszeństwa jednej ze stron do kupna rzeczy, na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz trzeciej osobie. Jest to tzw. prawo pierwokupu.