Pułapki prawne w umowie najmu (cz. 1)

A.P.
rozwiń więcej
Podpisywanie umowy, kruczki prawne w umowie, umowa najmu.
Treść umowy może w sposób znaczący modyfikować zakres stosunku prawnego łączącego strony. Dotyczy to także umowy najmu, w której najemca i wynajmujący mogą określić wiele szczegółowych postanowień, w tym także tych dotyczących obowiązku dokonywania niezbędnych napraw.

Naprawy mieszkania

W umowie najmu mogą np. znaleźć się postanowienia wyłączające obowiązek utrzymania przez wynajmującego przedmiotu najmu w stanie zdatnym do umówionego użytku. W orzecznictwie sądowym istnieje pogląd, iż określający ten obowiązek przepis art. 662 par. 1 Kodeksu cywilnego ma charakter dyspozytywny, a więc może być modyfikowany wolą stron (por. wyrok Sądu Najwyższego z 26  czerwca 2008 r., II CSK 69/08 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 marca 2011 r. o sygn.  VI ACa 852/10).

Takie wyłączenie obowiązku ponoszenia przez wynajmującego kosztów utrzymania rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku może mieć niebagatelne znaczenie.

Obowiązki najemcy i wynajmującego

Przepisy art. 662 Kodeksu cywilnego dzielą bowiem obowiązki ponoszenia kosztów napraw między wynajmującego a najemcę. Tego pierwszego obciążają koszty poważniejszych napraw, bez których rzecz nie jest zdatna do umówionego użytku. Przykładowo jeżeli w wynajmowanym mieszkaniu jest dziura w dachu, niesprawny system wentylacyjny,  zachodzi potrzeba wymiany okien i drzwi, wtedy naprawa jest obowiązkiem wynajmującego. Najemcę z kolei, zgodnie z art. 662 par. 2 Kodeksu cywilnego, obciążają jedynie drobne nakłady.

Zobacz: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Tak to wygląda w ustawowym wydaniu. Jeżeli umowa nie modyfikuje ustawowych zasad, wtedy też najemca będzie mógł domagać się wykonania niezbędnych prac w wyznaczonym przez siebie terminie. Po jego bezskutecznym upływie, będzie mógł dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

X wynajął dom od Y. Gdy nadeszła zima okazało się, że dach domu jest dziurawy przez co w domu jest wilgoć oraz niska temperatura. X wezwał Y do naprawienia dachu i wyznaczył mu termin. Po upływie tego terminu, gdy wynajmujący nie podjął się naprawy, X dokonał naprawy na koszt Y. Poniesione koszty potrącił zaś sobie z wierzytelności Y z tytułu czynszu.

Modyfikacja umowy

Jak zatem wynika z powyższego przykładu, kwestia do kogo należy obowiązek przeprowadzenia określonych napraw może mieć istotne znaczenie z punktu widzenia obydwu stron umowy. Zwłaszcza dla najemców istotny może być obowiązek wynajmującego utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do umówionego użytku. Niekiedy może się to bowiem wiązać z dużymi kosztami.

Zobacz: Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Stąd też istotne jest uważne przestudiowanie umowy jeszcze przed jej podpisaniem. Wyłączenie bowiem takiego obowiązku będzie oznaczać, że najemca de facto nie może domagać się od wynajmującego dokonania niezbędnych napraw. Bardzo często, z uwagi na fakt, iż są to często naprawy niezbędne dla dalszego korzystania z przedmiotu najmu, może zatem być zmuszony do samodzielnego poniesienia kosztów.

Prawo
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym
08 maja 2024

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów
07 maja 2024

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...