REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Do obowiązków najemcy należy m.in. odmalowanie ścian.
Do obowiązków najemcy należy m.in. odmalowanie ścian.

REKLAMA

REKLAMA

Niekiedy zdarza się tak, że najemcy pozostawiają po sobie zdewastowane mieszkanie. Jak dochodzić odszkodowania? Za co odpowiada najemca, a co należy wliczyć do „kosztów” wynajmowania?

Niepogorszony stan

Wraz z ustaniem umowy najmu po stronie najemcy powstaje obowiązek zwrotu przedmiotu najmu (mieszkania). Wedle art. 675 Kodeksu cywilnego przedmiot ten powinien być zwrócony w stanie niepogorszonym. Co do zasady oznacza to, że zwrócony lokal powinien nadal nadawać się do użytku.

REKLAMA

Obowiązek zwrotu w stanie niepogorszonym nie oznacza jednak, że lokal powinien być w stanie niezmieniony. Najemca nie ponosi bowiem odpowiedzialności za takie zużycie, które jest następstwem prawidłowego używania. Chodzi tutaj o takie ślady zużycia, które powstają w sytuacji prawidłowego korzystania. Przykładowo nie można pociągnąć do odpowiedzialności najemcy za to, że zakupiona przez wynajmującego tuż przed wynajęciem mieszkania, kuchenka nosi po roku ślady używania. Co innego jeżeli wskutek nieprawidłowej pielęgnacji kuchenka zaczęła rdzewieć.

Zobacz: Jak dochodzić roszczeń od byłego najemcy?

Protokół odbioru

REKLAMA

Co istotne ustalenie, czy mieszkanie zostało zwrócone w stanie pogorszonym odbywa się w porównaniu do stanu, w jakim znajdowało się w chwili wydania najemcy. Zgodnie z art. 675 ust. 3 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku.

Jest to o tyle wygodne dla wynajmującego, że nie musi udowadniać, iż mieszkanie było w chwili zawarcia umowy przydatne do umówionego użytku. W praktyce jednak coraz powszechniejsze jest potwierdzanie protokołem wydania mieszkania zarówno najemcy, jak i zwrot go wynajmującemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Obowiązki najemcy

Oprócz tego należy również pamiętać o tym, że najemca ma obowiązek konserwacji i naprawy określonych elementów mieszkania, o czym mowa w art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów. Najemcę będzie obciążać naprawa i konserwacja takich rzeczy, jak m.in.:

  • podłogi, posadzki;
  • okna, drzwi;
  • wbudowane meble;
  • trzon kuchenny, kuchnia, grzejniki, wanna, brodzik, zlewozmywak;
  • instalacja elektryczna.

Znajomość tego przepisu jest bardzo istotna. Najemca na jego podstawie ma m.in. obowiązek odmalowania ścian. Oznacza to, że w sytuacji gdy tego nie uczyni, wynajmujący będzie mógł tego dokonać na jego koszt.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rehabilitacja po leczeniu nowotworu piersi. Jak wyjechać do sanatorium z ZUS?

Koszty specjalnego programu rehabilitacji dla kobiet po chorobie nowotworowej pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki trzeba spełnić?

PIP: chce dalej grzywien 30 000 zł za nieświadome naruszanie przepisów o legalnej pracy

Przedsiębiorcy, którzy przyjmą do pracy cudzoziemca, nie sprawdzając uprzednio, czy jego pobyt na terytorium RP jest zgodny z prawem są ścigani Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i karani grzywną do 30 000 zł. 

Min. sprawiedliwości A. Bodnar: Rozwody od ręki i bez sędziego. Notariusz albo rozwód w USC. Bez orzekania o winie

Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.

Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

REKLAMA

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

REKLAMA