reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Co powinno znaleźć się w umowie najmu? Jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący, a jakie najemca? Kiedy można niezwłocznie zerwać umowę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście.

Często wynajmując mieszkanie skupiamy się na trzech podstawowych kwestiach: komu wynajmujemy mieszkanie, na jaki okres i za jaką kwotę miesięcznie. Jednak aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień z lokatorami w czasie wynajmu a także przy odbiorze mieszkania warto zawrzeć w umowie kompleksowe informacje dotyczące stanu mieszkania i ewentualnych rozliczeń. Wszystko w interesie obu stron.

Protokół zdawczo- odbiorczy

Pomimo zawarcia umowy z najemcą, strony powinny sporządzić protokół odbioru mieszkania. Szczegółowy protokół pozwoli na sprawne rozliczenie ewentualnych roszczeń po zakończeniu okresu wynajmu. Powinien on zawierać takie informacje jak: rodzaj i stan mebli, ich zużycie i wady.

W protokole takim warto określić również czy ściany są odmalowane. Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów nakładają na najemców obowiązek odmalowania ścian po wygaśnięciu stosunku najmu. Wynajmujący nie będzie mógł jednak tego oczekiwać, jeżeli wynajmując mieszkanie ściany były nieodmalowane. 

Obowiązki najemcy

Zgodnie z przepisami ustawy najemca powinien używać lokalu w sposób przyjęty w umowie, nie może on również wprowadzać ulepszeń bez zgody wynajmującego. Po zakończeniu najmu powinien on doprowadzić lokal do stanu z dnia objęcia mieszkania, a więc jeśli to konieczne dokonać także drobnych napraw.

 Jan K. wynajął nowe mieszkanie Markowi B. Po zakończeniu okresu wynajmu, Jan K. kazał odmalować mieszkanie Markowi B., ponieważ w ściany były zabrudzone. Zgodnie  z prawem, Marek B. musi odmalować mieszkanie, bowiem to właśnie na nim spoczywa obowiązek naprawy i konserwacji podłóg, posadzek, jak również drzwi i okien lokalu.

Obowiązki wynajmującego

Z kolei wynajmujący musi zapewnić najemcy warunki umożliwiające korzystanie z istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, jak np. pobór wody. Do jego obowiązków należy także dokonywanie napraw lokalu w zakresie nieobciążającym najemcy takich jak wymiana pieca grzewczego czy nieszczelnych okien.

Zobacz także: Wynajem mieszkania- krok po kroku

Wypowiedzenie umowy najmu

Właściciel może wypowiedzieć umowę najmu jeśli najemca:

1) mimo pisemnego upomnienia korzysta z lokalu w sposób niezgodny z umową lub jego przeznaczeniem,

2) zalega z płatnością czynszu za trzy pełne okresy rozliczeniowe i po otrzymaniu wezwania nie ureguluje ich w ciągu miesiąca,

3) podnajął lokal bez zgody właściciela,

4) używa lokalu, który został przeznaczony do rozbiórki.

Wypowiedzenie stosunku najmu z powyższych przyczyn musi nastąpić na piśmie i zawierać przyczynę wypowiedzenia.

Najem okazjonalny

Umowa najmu okazjonalnego ma służyć wynajmującym, którzy boją się, iż trafią na uciążliwym lokatorów i potem nie będą się mogli się ich pozbyć z mieszkania. Gwarancją przeprowadzenia eksmisji bez obowiązku uzyskania wyroku eksmisyjnego jest sporządzenie u notariusza oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się eksmisji do wskazanego przez siebie w umowie mieszkania. Oznacza to w przypadku skutecznego wypowiedzenia stosunku najmu, powinność wyprowadzki najemcy wraz ze współlokatorami do lokalu wskazanego w umowie o najem okazjonalny.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama