Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Justyna Jakubczyk
Wynajmując mieszkanie warto spisać protokół zdawczo- odbiorczy.
Wynajmując mieszkanie warto spisać protokół zdawczo- odbiorczy.

REKLAMA

REKLAMA

Co powinno znaleźć się w umowie najmu? Jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący, a jakie najemca? Kiedy można niezwłocznie zerwać umowę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście.

Często wynajmując mieszkanie skupiamy się na trzech podstawowych kwestiach: komu wynajmujemy mieszkanie, na jaki okres i za jaką kwotę miesięcznie. Jednak aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień z lokatorami w czasie wynajmu a także przy odbiorze mieszkania warto zawrzeć w umowie kompleksowe informacje dotyczące stanu mieszkania i ewentualnych rozliczeń. Wszystko w interesie obu stron.

REKLAMA

Protokół zdawczo- odbiorczy

REKLAMA

Pomimo zawarcia umowy z najemcą, strony powinny sporządzić protokół odbioru mieszkania. Szczegółowy protokół pozwoli na sprawne rozliczenie ewentualnych roszczeń po zakończeniu okresu wynajmu. Powinien on zawierać takie informacje jak: rodzaj i stan mebli, ich zużycie i wady.

W protokole takim warto określić również czy ściany są odmalowane. Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów nakładają na najemców obowiązek odmalowania ścian po wygaśnięciu stosunku najmu. Wynajmujący nie będzie mógł jednak tego oczekiwać, jeżeli wynajmując mieszkanie ściany były nieodmalowane. 

Obowiązki najemcy

Zgodnie z przepisami ustawy najemca powinien używać lokalu w sposób przyjęty w umowie, nie może on również wprowadzać ulepszeń bez zgody wynajmującego. Po zakończeniu najmu powinien on doprowadzić lokal do stanu z dnia objęcia mieszkania, a więc jeśli to konieczne dokonać także drobnych napraw.

 Jan K. wynajął nowe mieszkanie Markowi B. Po zakończeniu okresu wynajmu, Jan K. kazał odmalować mieszkanie Markowi B., ponieważ w ściany były zabrudzone. Zgodnie  z prawem, Marek B. musi odmalować mieszkanie, bowiem to właśnie na nim spoczywa obowiązek naprawy i konserwacji podłóg, posadzek, jak również drzwi i okien lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki wynajmującego

Z kolei wynajmujący musi zapewnić najemcy warunki umożliwiające korzystanie z istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, jak np. pobór wody. Do jego obowiązków należy także dokonywanie napraw lokalu w zakresie nieobciążającym najemcy takich jak wymiana pieca grzewczego czy nieszczelnych okien.

Zobacz także: Wynajem mieszkania- krok po kroku

Wypowiedzenie umowy najmu

Właściciel może wypowiedzieć umowę najmu jeśli najemca:

1) mimo pisemnego upomnienia korzysta z lokalu w sposób niezgodny z umową lub jego przeznaczeniem,

2) zalega z płatnością czynszu za trzy pełne okresy rozliczeniowe i po otrzymaniu wezwania nie ureguluje ich w ciągu miesiąca,

3) podnajął lokal bez zgody właściciela,

4) używa lokalu, który został przeznaczony do rozbiórki.

Wypowiedzenie stosunku najmu z powyższych przyczyn musi nastąpić na piśmie i zawierać przyczynę wypowiedzenia.

Najem okazjonalny

Umowa najmu okazjonalnego ma służyć wynajmującym, którzy boją się, iż trafią na uciążliwym lokatorów i potem nie będą się mogli się ich pozbyć z mieszkania. Gwarancją przeprowadzenia eksmisji bez obowiązku uzyskania wyroku eksmisyjnego jest sporządzenie u notariusza oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się eksmisji do wskazanego przez siebie w umowie mieszkania. Oznacza to w przypadku skutecznego wypowiedzenia stosunku najmu, powinność wyprowadzki najemcy wraz ze współlokatorami do lokalu wskazanego w umowie o najem okazjonalny.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA