Leasing konsumencki samochodu

Elżbieta Chojnowska
rozwiń więcej
Leasing konsumencki samochodu/fot. Fotolia / Fotolia
Umowa leasingu - szczególnie popularna w przypadku zakupu samochodu, jest skierowana nie tylko do przedsiębiorców, ale również do osób fizycznych. Jakie są prawne i finansowe aspekty leasingu konsumenckiego?

Umowa leasingu – aspekty formalne

Zgodnie z art. 7091 kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Zobacz: Finanse

Elementy przedmiotowo istotne umowy leasingu (elementy, które muszą się znaleźć w umowie):

  1. oznaczenie rzeczy oddawanej w leasing – może to być rzecz ruchoma np. samochód jak i nieruchomość np. lokal mieszkalny;
  2. oznaczenie zbywcy, od którego finansujący zobowiązuje się nabyć rzecz – zbywcą może być osoba fizyczna jak i prawna;
  3. oznaczenie finansującego (leasingodawcy) – ustawa wyraźnie wskazuje, iż może nim być tylko przedsiębiorca, który dokonuje czynności w ramach działalności swojej firmy;
  4. oznaczenie korzystającego (leasingobiorcy) – może nim być przedsiębiorca bądź konsument;
  5. określenie warunków umowy nabycia rzeczy przez finansującego od zbywcy - oznaczenie ceny lub wynagrodzenia za nabycie rzeczy;
  6. wskazanie, czy finansujący oddaje korzystającemu rzecz do używania, czy też do używania i pobierania pożytków oraz ewentualnie wskazanie takich pożytków, jeżeli korzystający ma być uprawniony do pobierania jedynie niektórych pożytków rzeczy;
  7. wysokość wynagrodzenia pieniężnego należnego finansującemu – określenie wysokości wynagrodzenia oraz terminu i wysokości poszczególnych rat;
  8. oznaczenie czasu trwania leasingu – wskazanie dokładnego terminu, ponieważ umowa nie może zostać zawarta na czas nieokreślony.

Zgodnie z art. 7092 k.c. umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Leasing konsumencki samochodu

Leasing konsumencki, potocznie zwany prywatnym polega na wypożyczeniu samochodu z jednoczesnym prawem leasingobiorcy (konsumenta) do finalnego wykupu samochodu. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 17 grudnia 2012 r., V CSK 235 /15 „Istotą i celem modelowej umowy leasingu nie jest przeniesienie przez finansującego na rzecz korzystającego własności przedmiotu leasingu. (…) Dopuszczalność więc zastrzeżenia w umowie leasingu tzw. opcji zakupu nie może być traktowana jako równoznaczna z obowiązkiem korzystającego nabycia tej rzeczy, a jedynie jako wynikające z umowy jego uprawnienie do żądania od finansującego przeniesienia własności.”

Zobacz też: Prawa konsumenta

Leasing konsumencki jest przeznaczony dla osób indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej. W praktyce przyjmuje się, iż leasing konsumencki jest finansowo korzystniejszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy, ponieważ firmy leasingowe często są w stanie zaproponować dużo niższe oprocentowanie niż banki. W przypadku kredytu samochodowego jesteśmy właścicielami pojazdu na który wzięliśmy kredyt. Natomiast w umowie leasingu dopiero po jej zakończeniu przysługuje nam prawo wykupu samochodu, ale przez cały okres leasingu nie jest on naszą własnością. Jeżeli leasingodawcą jest bank to podobnie jak w przypadku udzielania kredytu zastanie zbadana nasza zdolności  do spłaty leasingu. Polega to na zbadaniu sytuacji finansowej i ekonomicznej osoby fizycznej (w tym zakresie bank może zażądać zaświadczenia o dochodach bądź przedłożenia wyciągów z rachunku bankowego z ostatnich miesięcy).

Szczególne opłaty, którymi zostaniemy obciążeni w związku z umową leasingu konsumenckiego to opłata za rejestrację pojazdu przez firmę leasingową, opłata za wydanie zgody na używanie pojazdu przez osoby trzecie, ubezpieczenie pojazdu OC/AC.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 – Praktyczny komentarz z przykładami

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Zgodnie z umową leasingu tylko leasingobiorca może korzystać z samochodu. Jeżeli chcemy, aby inne osoby używały pojazd musimy uiścić opłatę za wydanie zgody na używanie pojazdu przez osoby trzecie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380)

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Świadczenie wspierające miało dawać zasiłek dla bezrobotnych. Opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne (stare)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...