Prezydent Andrzej Duda o kandydacie PiS na prezydenta: ludzie powinni chcieć go wybrać; to najistotniejsze

Prezydent Andrzej Duda o kandydacie PiS na prezydenta: ludzie powinni chcieć go wybrać; to najistotniejsze / Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda ocenił w TV Trwam, że najistotniejszym kryterium wyboru kandydata PiS na prezydenta powinno być to, aby ludzie chcieli go wybrać. "Ze spokojem i pokorą obserwuję sytuację" - dodał prezydent.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy zgadza się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, który stwierdził, że kandydat PiS na prezydenta musi być m.in. "młody, wysoki, okazały i przystojny". Zdaniem Dudy, "powinien to być taki kandydat, którego ludzie będą chcieli wybrać, bo to jest najistotniejsze kryterium". "Może być piękny, przystojny, mówić dziewięcioma językami. Co z tego, jeżeli nie będzie umiał rozmawiać z ludźmi? Co z tego, jeżeli ludzie nie będą czuli dotknięcia jego ręki? Co z tego, jeżeli ludzie nie będą czuli obecności? Co z tego, jeżeli ludzie nie będą w stanie się z nim utożsamić, że to jest nasz prezydent?" - podkreślił Duda.

Prezydent Andrzej Duda jako kandydat PiS na prezydenta w starciu z Bronisławem Komorowskim

Prezydent przyznał też, że ze spokojem i pokorą obserwuje sytuację. "Ponieważ myślę, że naprawdę niewielu spodziewało się w 2014 r., że jako kandydat PiS na prezydenta, wtedy który stanie do walki z Bronisławem Komorowskim, zostanę wyznaczony ja" - przypomniał.

"Wtedy była atmosfera polityczna taka, że mówiono, że z Bronisławem Komorowskim nie da się wygrać. W związku z czym, spekulacje były bardzo różne, kto to może być tym kandydatem PiS. Wewnątrz samego PiS wybór kandydata odbywał się rzeczywiście w ciszy i bardzo niewiele osób wiedziało o tym, że trwa taka dyskusja, trwa takie wybieranie kandydata. Dzisiaj jest rzeczywiście głośniej. Wtedy odbywało się to bardzo po cichu" - zauważył Duda.

Jak zaznaczył, kiedy w partii zapadł ostateczny wybór, "wielu ludzi było zszokowanych, a jednak ten wybór okazał się trafny". "W związku z czym ja dzisiaj jestem jak najdalszy od tego, żeby powiedzieć to jest świetny kandydat, a to jest kandydat, który się nie nadaje" - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył, że ostatecznie prezydentem będzie ten, kogo wybiorą Polacy

"Zasada jest prosta w demokracji. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Kandydaci staną do wyborów i to Polacy popatrzą na swoich kandydatów, posłuchają co mają do powiedzenia, przeanalizują ich spojrzenie na Polskę, dotychczasowe działania, dotychczasowe zasługi, profil ideowy, postawę i dokonają tego wyboru. Ja się z tym wyborem pogodzę, jaki ten wybór by nie był, wierząc w opiekę opatrzności nad Rzeczpospolitą" - powiedział prezydent.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

pokaż więcej
Proszę czekać...