Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą/ fot. Fotolia / Fotolia
W dniu 6 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do nowych przepisów Kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Premier określa w nim szczegółowe zasady dokonywania płatności w tym m.in. to jakie potwierdzenie dokonania przelewu kierowca powinien uzyskać.

Pomimo faktu, że nowelizacja kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia weszła w życie już 2 września 2017 r., mandat można zapłacić kartą dopiero od dnia dzisiejszego (06 września). Jest tak ponieważ dopiero teraz weszło w życie rozporządzenie Premiera regulujące szczegółowe zasady dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych i innych instrumentów bezgotówkowych.

Nowela kodeksu

Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu, grzywnę nałożoną mandatem karnym można zapłacić w formie bezgotówkowej pod warunkiem, że funkcjonariusz który ją nałożył będzie dysponował odpowiednim terminalem płatniczym. W tym miejscu zaznaczyć należy, że na starcie nie wszyscy funkcjonariusze zostali wyposażeni w terminale, co oznacza, że w przypadku nałożenia mandatu przez funkcjonariusza nieposiadającego terminalu, mandat należy zapłacić na starych zasadach.

Osoba, na którą został nałożony mandat karny będzie ma możliwość wyboru rodzaju płatności. Funkcjonariusz nakładający grzywnę powinien jednak poinformować ukaranego o możliwości zapłacenia mandatu kartą.

Zobacz też: Postępowanie wykroczeniowe

Możliwość skorzystania z bezgotówkowej formy uiszczenia grzywny mają nie tylko obywatele RP ale także obcokrajowcy co stanowi dość istotne ułatwienie. Do tej pory cudzoziemiec, który otrzymał mandat musiał opłacić go za pomocą gotówki bezpośrednio u funkcjonariusza, który ten mandat nałożył. Jeżeli nie posiadał przy sobie odpowiedniej ilości gotówki (PLN) to policjanci dowozili go do najbliższego bankomatu. Procedura ta była dość problematyczna i czasochłonna.

Oprócz możliwości zapłaty mandatu kartą pojawiła się wspomniana możliwość za pomocą innych instrumentów bezgotówkowych. Do tej grupy instrumentów zaliczymy np. BLIK co oznacza, że za pomocą BLIK-a również zapłacimy mandat.

Druk mandatowy

Druk mandatowy dzieli się na 5 części – części A,B,C,D,E. W sytuacji gdy ukarany mandatem zdecyduje się na jego zapłatę w formie bezgotówkowej, zostanie mu wydana wyłącznie część C i D. Na formularzu C funkcjonariusz zaznaczy pole płatność kartą lub innym instrumentem płatniczym.

Do części D ukarany mandatem powinien otrzymać potwierdzenia dokonania płatności. Będzie ono miało charakter pisemny i zostanie wydrukowane z terminala płatniczego. Uzyskanie potwierdzenia oznaczać będzie uiszczenie grzywny. Warto ten dokument zachować, ze względu dowodowych w ewentualnym postępowaniu wykroczeniowym.              

Aby zobaczyć jak wygląda druk mandatowy kliknij tutaj.

Z kodeksu wynika, że wszelkie koszty transakcji ponosić miał ukarany mandatem karnym. Okazuje się jednak, że sfinansowaniem urządzeń i pokryciem obsługi transakcji zajmie się Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) co oznacza, że ukarany mandatem nie poniesie dodatkowych kosztów. Jest to element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej w ramach, którego KIR udostępnił już możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w niektórych urzędach.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1694)

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Świadczenie wspierające miało dawać zasiłek dla bezrobotnych. Opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne (stare)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...