Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu

Anna Kucharska
rozwiń więcej
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.
Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w COS jest przyznawana na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu.

Przepisy ww. Rozporządzenia stosuje się do pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu, COS Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, Spale, Wałczu, Władysławowie i Zakopanem, oraz w COS Ośrodku Giżycko. Należy przy tym również zaznaczyć, że ww. przepisów rozporządzenia nie stosuje się do dyrektora, zastępcy dyrektora i głównego księgowego.

Po ilu latach i w jakiej wysokości przysługuje nagroda jubileuszowa?

Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:

  • 75 % miesięcznego wynagrodzenia — po 25 latach pracy;
  • 100 % miesięcznego wynagrodzenia — po 30 latach pracy;
  • 150 % miesięcznego wynagrodzenia — po 35 latach pracy;
  • 200 % miesięcznego wynagrodzenia — po 40 latach pracy;
  • 300 % miesięcznego wynagrodzenia — po 45 latach pracy.

Zobacz również: Dodatek za wysługę lat dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu

Ponadto pracownikowi brygady remontowo-budowlanej przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:

  • 75 % miesięcznego wynagrodzenia — po 20 latach pracy;
  • 100 % miesięcznego wynagrodzenia — po 25 latach pracy;
  • 150 % miesięcznego wynagrodzenia — po 30 latach pracy;
  • 200 % miesięcznego wynagrodzenia — po 35 latach pracy;
  • 300 % miesięcznego wynagrodzenia — po 40 latach pracy.

Zaś dziennikarzowi zatrudnionemu w COS w dniu 1 lipca 1996 r. przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:

  • 150 % podstawy wymiaru — po 15 latach pracy;
  • 200 % podstawy wymiaru — po 20 latach pracy;
  • 300 % podstawy wymiaru — po 25 latach pracy;
  • 400 % podstawy wymiaru — po 30 latach pracy;
  • 500 % podstawy wymiaru — po 35 latach pracy;
  • 600 % podstawy wymiaru — po 40 latach pracy.

Za dziennikarza rozumie się pracownika zajmującego się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowaniem materiałów prasowych, zatrudnionego w COS w redakcji miesięcznika „Sport Wyczynowy”.

Co stanowi podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej dla dziennikarza zatrudnionego w COS w dniu 1 lipca 1996?

Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej stanowi:

  1. za okres zatrudnienia poprzedzający zatrudnienie w redakcji miesięcznika „Sport Wyczynowy” — najniższe wynagrodzenie zasadnicze obowiązujące w dniu nabycia prawa do nagrody;
  2. za okres zatrudnienia w redakcji miesięcznika „Sport Wyczynowy”, jeżeli wynosi on co najmniej 5 lat — miesięczne wynagrodzenie przysługujące dziennikarzowi w dniu nabycia prawa do nagrody, obliczone jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Do dziennikarza zatrudnionego w COS po dniu 1 lipca 1996 r. nagroda przysługuje w wysokości : 75 % miesięcznego wynagrodzenia — po 25 latach pracy; 100 % miesięcznego wynagrodzenia — po 30 latach pracy; 150 % miesięcznego wynagrodzenia — po 35 latach pracy; 200 % miesięcznego wynagrodzenia — po 40 latach pracy; 300 % miesięcznego wynagrodzenia — po 45 latach pracy.

Zobacz również: Czy od nagród jubileuszowych naliczane są składki?

Jakie okresy pracy wlicza się aby otrzymać nagrodę jubileuszową? 

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się:

  1. wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz 
  2. inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.

Kiedy pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej?

Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody. Ponadto wypłata nagrody jubileuszowej następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.

Co stanowi podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej? 

Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Ważne Nagrodę jubileuszową oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Zobacz również serwis: Dodatki i nagrody

Należy także podkreślić, że:

  1. w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy;
  2. jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę — najwyższą.;
  3. pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa powyżej, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.

Przepisy powyższe mają odpowiednio zastosowanie, jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.

Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu.

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...