reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Dodatek za wysługę lat dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu

Dodatek za wysługę lat dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu

Do pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu zaliczymy pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu, COS Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, Spale, Wałczu, Władysławowie i Zakopanem, oraz w COS Ośrodku Giżycko. Należy przy tym również zaznaczyć, że ww. przepisów rozporządzenia nie stosuje się do dyrektora, zastępcy dyrektora i głównego księgowego.

Co do zasady pracownikowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy następny rok pracy, do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 i więcej latach pracy.

Wyjątek:
Przy ustalaniu prawa do dodatku za wysługę lat dziennikarzowi zatrudnionemu w COS w dniu 1 lipca 1996 r. wysokość dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla okresów zatrudnienia poprzedzających zatrudnienie w redakcji miesięcznika „Sport Wyczynowy” i dla okresu zatrudnienia w tej redakcji, uwzględniając pełne lata pracy w zawodzie dziennikarskim.

Podstawę wymiaru dodatku za wysługę lat przysługującego po 3 latach pracy w zawodzie dziennikarskim stanowi:

1) za okres zatrudnienia poprzedzający zatrudnienie w redakcji miesięcznika „Sport Wyczynowy” — 1 % najniższego wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, nie więcej jednak niż 20 % najniższego wynagrodzenia zasadniczego za 20 i więcej lat pracy;

2) za okres zatrudnienia w redakcji miesięcznika „Sport Wyczynowy” — 1,5 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy; w zakresie pozostałych warunków przyznawania dodatku stosuje się poniższe zapisy.

Zobacz również: Obligatoryjne dodatki do wynagrodzenia

Dla dziennikarza zatrudnionego w COS po dniu 1 lipca 1996 r. przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1 % za każdy następny rok pracy, do osiągnięcia 20 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 i więcej latach pracy.

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Jeżeli praca w COS, OPO lub Ośrodku stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni :

1) za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz

2) za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Zobacz również: Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

- począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;

- za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

Zobacz również serwis: Dodatki i nagrody

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi COS przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy.
Pracownikowi COS przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama