REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa dla funkcjonariusza celnego

Anna Kucharska
Anna Kucharska
Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie funkcjonariusza, przysługujące funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie funkcjonariusza, przysługujące funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonariusz celny, nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu służby uprawniającego do tej nagrody.

W jakiej wysokości i po ilu latach pracy przysługują nagrody jubileuszowe? 

REKLAMA

Funkcjonariuszom przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

 • po 20 latach służby —75 %,po 25 latach służby — 100 %,
 • po 30 latach służby — 150 %,
 • po 35 latach służby — 200 %,
 • po 40 latach służby — 300 %,
 • po 45 latach służby — 400 % — miesięcznego uposażenia.

Jakie okresy służby wlicza się do nagrody jubileuszowej? 

Do okresów służby uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się:

- poprzednie zakończone okresy służby lub zatrudnienia, oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zobacz również: Nagrody roczne, nagrody uznaniowe dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

REKLAMA

 Do ww. okresów pracy, nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), a także w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944—1990 oraz treści tych dokumentów.

Ponadto jeżeli funkcjonariusz był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia.

Co stanowi podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej?

Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie funkcjonariusza, przysługujące funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze uposażenie przysługujące w dniu jej wypłaty. W przypadku zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej mu w przeddzień zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych.

Zobacz również: Wcześniejsza emerytura dla celników

Należy podkreślić, że podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej wypłacanej po wygaśnięciu stosunku służbowego funkcjonariusza albo funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby stanowi miesięczne uposażenie, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze w ostatnim dniu pełnienia służby.

W jakiej formie wypłaca się nagrodę jubileuszową?

Nagrodę jubileuszową wypłaca się:

 • w formie bezpośredniej
 • w formie bezgotówkowej na rachunek w banku wskazanym przez funkcjonariusza w formie pisemnej, 
 • a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być ona przesłana na wskazany adres.

Warto również zaznaczyć, że funkcjonariuszowi, który nabył prawo do nagrody jubileuszowej w związku z wejściem w życie przepisów umożliwiających wliczenie do okresów służby uprawniających do nagrody jubileuszowej okresów dotychczas niepodlegających uwzględnieniu przy nabyciu prawa do tej nagrody, nagrodę tę wypłaca się niezwłocznie po wejściu w życie tych przepisów. 

Zobacz również serwis: Dodatki i nagrody

Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów, osiągnięty okres służby uprawnia jednocześnie do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, funkcjonariuszowi wypłaca się tylko jedną nagrodę najwyższą.

REKLAMA

Ponadto funkcjonariuszowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia jubileuszowej nagrody wyższego stopnia, nagrodę jubileuszową niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wyższej różnicę między kwotą nagrody jubileuszowej wyższej a kwotą nagrody jubileuszowej niższej.

Zasady powyższe stosuje się odpowiednio w przypadku gdy w dniu, w którym funkcjonariusz udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 maja 2010 r. w sprawie sposobu obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej funkcjonariuszom celnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA