Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Julia Sokołowska
rozwiń więcej
Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania - czyli 30 dni.
Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Ubezpieczenie chorobowe wymagane

Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownik, nie jako z samego faktu wykonywania pracy podlega ubezpieczeniu. Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie tak zwanego okresu wyczekiwania. W przypadku pracownika okres ten to 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje:
• absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
• pracownikom, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
• pracownikom, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
• posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Zobacz: Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przez określony czas

Zasiłek chorobowy przysługuje przez ściśle określony czas. Pracownik może liczyć na zasiłek chorobowy nie dłużej niż przez 182 dni. W przypadku gruźlicy albo gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży pracownicy, nie dłużej niż przez 270 dni.

Bardzo często zapominamy, że przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy przysługuje nam wynagrodzenie, które nazywane jest wynagrodzeniem chorobowym. Jest ono wypłacane przez pracodawcę. Pracownikom zasiłek chorobowy przysługuje dopiero od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, a jeżeli ukończyli 50 rok życia od 15 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Zobacz serwis: Zasiłki

Wysokość zasiłku chorobowego pracownika

Wysokość zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi co do zasady w wysokości 80 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru, czyli 80 proc. jego pensji.

Zasiłek chorobowy może przysługiwać jednak również w niższej wysokości. Bowiem za okres pobytu w szpitalu pracownikowi przysługuje zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Ponadto, jeśli pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25 proc., począwszy od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Zasiłek chorobowy może przysługiwać także w wyższej wysokości. Na zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiary zasiłku może liczyć:

• pracownik, którego niezdolności do pracy powstała w skutek, wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
• pracownica, gdy jej niezdolność do pracy przypada na okres ciąży,
• pracownik, jeśli jego niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zadaj pytanie: Forum

Kiedy pracownik nie otrzyma zasiłku

Przede wszystkim zasiłek nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje także, za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
• urlopu bezpłatnego,
• urlopu wychowawczego,
• urlopu wychowawczego,
• tymczasowego aresztowania,
• odbywania kary pozbawienia wolności.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana w wyniku umyślnego przestępstwa lub popełnionego przez niego wykroczenia. Natomiast w razie niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu zasiłek chorobowy nie przysługuje pracownikowi za okres pierwszych 5 dni niezdolności do pracy.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeżeli zwolnienie lekarskie zostało sfałszowane. Zasiłek nie przysługuje ubezpieczonemu, który w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał to zwolnienie niezgodnie z jego celem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...