Zasiłek chorobowy w 2023 roku – ile wynosi i jak wyliczyć?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
rozwiń więcej
Zasiłek chorobowy w 2023 roku – ile wynosi i jak wyliczyć? / Shutterstock
Świadczenie pieniężne dla osób, które utraciły zdolność do pracy, czyli zasiłek chorobowy, uzależnione jest od wysokości wynagrodzenia. Ile w 2023 roku wynosi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?
rozwiń >

Dla kogo zasiłek chorobowy w 2023?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem społecznym, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Prawo do niego nabywa się po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia:

- po 30 dniach w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego.

- po 90 dniach w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego.

 

W przypadku zakończenia pracy i ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, gdy niezdolność do pracy trwała minimum 30 dni i powstała nie później niż:

- w ciągu 14 dni od zakończenia objęcia ubezpieczeniem chorobowym,

- w ciągu 3 miesięcy w przypadku choroby, której objawy ujawniają się w czasie dłuższym niż 14 dni, w tym choroby zakaźne.

 

Nie może on jednak wówczas trwać dłużej niż 91 dni. Ograniczenie to nie dotyczy kobiet w ciąży i osób, które zapadły na gruźlicę, a także osób, u których niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów

 

Osobie, której niezdolność do pracy powstała na skutek nadużycia alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni.

 

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2023 roku

W 2023 r. minimalna podstawa wymiaru chorobowego wyniesie:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca - 3 011,52 zł,
  • od 1 lipca do 31 grudnia – 3 106,44 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71%.

 

Ile wynosi zasiłek choroby w 2023 roku?

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jego wysokość jest taka sama w przypadku pobytu w szpitalu.

 

Do 100% podstawy zasiłku chorobowego są uprawnione:

  • Kobiety w ciąży,
  • Osoby, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy,
  • Osoby, których niezdolność do pracy powstała na skutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów

Jak obliczyć wysokość zasiłku? Kwota zasiłku uzależniona jest od zarobków ubezpieczonego. Podstawa wymiaru zasiłku to bowiem średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli pracował krócej, to ze wszystkich miesięcy pracy.

 

Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy może być pobierany przez ustawowo określony czas. Wynosi on:

- 182 dni w przypadku choroby,

- 270 dni w przypadku ciąży, bądź gruźlicy.

Przy czym do liczby tej wlicza się zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak i czas poprzednich – jeśli nie przekroczyły 60 dni – niezależnie od rodzaju choroby.

 

Co z zasiłkiem chorobowym po 182 dniach?

Osoba, która wyczerpała czas pobierania zasiłku chorobowego, a w dalszym ciągu jest niezdolna do powrotu do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Jednak to może pobierać tylko przez okres 12 miesięcy. Jeśli w dalszym ciągu nie będzie w stanie wrócić do pracy, pozostaje jej możliwość uzyskania renty zdrowotnej.

 

Ile wynosi zasiłek chorobowy za każdy dzień w 2023 roku?

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Za jeden dzień niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje 1/30 część podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pomniejszone o 13,71%.

 

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie składają samodzielnie wniosków o zasiłek choroby. Robi to za niego pracodawca. Przy czym, pracownik nie musi dostarczać pracodawcy żadnych dokumentów, gdyż ten przesyła formularz do ZUS na podstawie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, które dociera do niego na profil PUE ZUS.

Natomiast samodzielnie wniosek o zasiłek chorobowy muszę złożyć:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • osoby z nimi współpracujące
  • osoby duchowne

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 636)

 


 

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...