Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów?

Konto dla dziecka wykorzystywane do uchylania się od alimentów? / Shutterstock
Konto dla dziecka bez jego zgody może założyć rodzic, mający zaległości alimentacyjne. Na problem możliwego wykorzystywania rachunku do uchylania się od obowiązku alimentacyjnego zwrócono uwagę w jednej z interpelacji poselskich.

Konto dla dziecka bez jego zgody

Zdaniem posła Bartosza Kownackiego „w obecnym stanie prawnym dochodzi do sytuacji, w której rodzic mający problemy finansowe lub zaległości alimentacyjne może założyć konto bankowe dla nieletniego bez jego zgody”.

Jak czytamy w interpelacji, konto takie bywa wykorzystywane do uchylania się rodzica od obowiązku alimentacyjnego. Może on bowiem wypłacać środki bez wiedzy i zgody drugiego rodzica i samego dziecka. Poseł podkreśla, iż niewymaganie zgody nieletniego lub obojga rodziców do zawarcia umowy konta bankowego przez nieletniego uniemożliwia skuteczną ochronę pokrzywdzonych lub zagrożonych tym procederem.

Do Ministra Finansów zostało zatem skierowane pytanie m.in. o to czy ministerstwo zamierza zająć się tą sprawą.

Odpowiedzi 5 października 2021 r. udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Patkowski po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego.

Podkreślił on, iż zarówno do Ministerstwa Finansów, jak i do Komisji Nadzoru Finansowego, nie wpływały dotychczas sygnały w zakresie potencjalnego wykorzystywania rachunków bankowych do uchylania się rodzica od obowiązku alimentacyjnego.

Rachunek bankowy dla dziecka

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła uwagę na to, iż „możliwość prowadzenia rachunku bankowego na rzecz małoletniego, który ukończył lat trzynaście, wynika wprost z art. 58 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (dalej: ustawa Prawo bankowe). Ustawodawca przyznał małoletniemu prawo do swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych”. Komisja podkreśliła też, że „przyjęte rozwiązanie prawne pozostaje w zgodzie z uregulowaniem władzy rodzicielskiej, ponieważ rodzice są przedstawicielami ustawowymi małoletniego (dziecka), a w przypadku gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy małoletniego, kierując się dobrem dziecka, dobrem rodziny oraz rozsądnymi życzeniami dziecka, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie rodziny”.

„Komisja (...) - w ramach sprawowanego nadzoru nad rynkiem bankowym – dotychczas nie zidentyfikowała w praktyce rynkowej nadużywania instytucji prowadzenia rachunków bankowych na rzecz małoletnich przez ich przedstawicieli ustawowych w celu uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego i nie dostrzega potrzeby podejmowania prac legislacyjnych zmierzających do zmiany obowiązującego stanu prawnego” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego

Jak przekazano w odpowiedzi, skargi ani prośby o poradę prawną związane z problemem sygnalizowanym w interpelacji nie wpływały również do Biura Rzecznika Finansowego. Z tego powodu nie można oszacować skali problemu.

Jak ocenił Rzecznik Finansowy „wszelkie działania mające na celu uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego powinny być oceniane w kontekście naruszenia normy prawnokarnej określonej w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 z pózn. zm.). Rzecznik Finansowy deklaruje także pełną współpracę z organami ścigania w przypadku uzyskania sygnału, że w zgłaszanej do Biura Rzecznika Finansowego sprawie istnieje ryzyko wykorzystania konta bankowego dziecka w celu uchylenia się rodzica od wykonywania obowiązku alimentacyjnego.”

Źródło: Interpelacja poselska nr 26945 w sprawie weryfikacji przez urzędy skarbowe słuszności i zasadności zakładania kont bankowych dla nieletnich

Prawo
Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom
13 maja 2025

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
12 maja 2025

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują
12 maja 2025

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy
12 maja 2025

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja
12 maja 2025

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]
12 maja 2025

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?
12 maja 2025

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]
12 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego
12 maja 2025

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
12 maja 2025

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...