Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko i finanse - Rzecznik finansowy radzi rodzicom

Dziecko i finanse - Rzecznik finansowy radzi rodzicom/Fot. Shutterstock
Dziecko i finanse - Rzecznik finansowy radzi rodzicom/Fot. Shutterstock
Shutterstock
„Dziecko a finanse” to poradnik przygotowany dla rodziców przez Rzecznika Finansowego. Znajdują się w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane ekspertom pytania.

Finanse dziecka – odpowiedzialność rodziców: Poradnik Rzecznika Finansowego

Chociaż dziecko niezależnie od wieku może posiadać rachunek bankowy, to środkami finansowymi zgromadzonymi na rachunku może dysponować jedynie pod nadzorem rodziców. Zgodnie z prawem to opiekunowie odpowiadają za wszelkie zobowiązania finansowe podjęte przez dziecko. Dotyczy to również transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych i kredytowych należących do rodziców. Ale własny rachunek w banku może być dla dziecka ważnym elementem edukacji finansowej i nauki samodzielności pod kontrolą rodzica. Warto o tym pamiętać, nie tylko przy okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

„Dziecko a finanse” - poradnik Rzecznika Finansowego

Do Rzecznika Finansowego trafia szereg pytań związanych z prawnym aspektem finansów dzieci i nastolatków. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, Rzecznik przygotował poradnik „Dziecko a finanse” w formie odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadawane są ekspertom. Dowiemy się z niego między innymi czy małoletni bez wiedzy rodziców mogą założyć rachunek bankowy, czy mogą posiadać na nim własne pieniądze oraz kto, zgodnie z prawem, dysponuje tymi środkami finansowymi. Do Rzecznika trafia też coraz więcej pytań o możliwość zwrotu przez bank środków wydanych przez dziecko, w wyniku transakcji przeprowadzonej bez akceptacji rodzica.

– W dobie dynamicznego rozwoju bankowości elektronicznej takie sytuacje są coraz częstsze. Dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych rodziców, a jednocześnie rodzice na tych urządzeniach mają skonfigurowane dane identyfikujące kartę w aplikacjach, grach komputerowych, w sklepach internetowych, itd. Zdarza się, że nieodpowiedzialne zachowanie dziecka może doprowadzić do niechcianej transakcji, która niekoniecznie spodoba się rodzicom – mówi dr hab. Mariusz Golecki, prof. UŁ, Rzecznik Finansowy.

Rodzice często korzystają też z pomocy dzieci w przeprowadzaniu transakcji elektronicznych, udostępniając im dane, które umożliwiają dzieciom dokonanie kolejnych zakupów, już bez wiedzy opiekuna.

– W takiej sytuacji bank ma duże szanse na udowodnienie, że klient umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do nieautoryzowanej transakcji, poprzez niezachowanie należytej staranności w przechowywaniu danych uwierzytelniających, bądź poprzez udostępnienie tych danych dziecku np. przy okazji wykonywania innej transakcji. Dlatego interwencja Rzecznika Finansowego może nie przynieść zmiany decyzji banku – wyjaśnia Natalia Godlewska-Domagała, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

– Bankowość elektroniczna znacznie ułatwiła nam wydawanie pieniędzy, wprowadziła szybkie zakupy internetowe, ekspresowe przelewy. Dla dzieci, które niejednokrotnie są lepiej obeznane z technologią niż rodzice, może to być pokusa, by skorzystać z pieniędzy rodziców i na przykład dokupić uzbrojenie ulubionemu bohaterowi gry sieciowej – tłumaczy Natalia Godlewska-Domagała. – Jeśli z okazji Dnia Dziecka chcemy podarować dziecku telefon, to zakładając rachunek bankowy użytkownika czy instalując aplikacje, nie należy integrować ich ze swoim rachunkiem bankowym, kartą płatniczą czy usługami pozwalającymi na szybkie płatności w Internecie – dodaje ekspertka z biura Rzecznika.

Konto dla dziecka elementem edukacji finansowej

Natomiast otwarcie rachunku bankowego dla dziecka może być świadomym krokiem rodzica w kierunku jego edukacji finansowej. Decydując się na to, warto mieć na uwadze bezpieczeństwo dokonywanych transakcji.

Istotne jest, czy rachunek chcemy otworzyć w celu oszczędzania i gromadzenia dla dziecka środków na przyszłość, czy też w celu umożliwienia dziecku edukacji finansowej i nauki samodzielności pod kontrolą rodzica. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z ofertami różnych banków. Obecnie większość z nich proponuje bezpłatne rachunki dla dzieci, jednak mogą różnić się wysokością oprocentowania, możliwościami dostępu zdalnego do rachunku, czy też możliwością wydania karty płatniczej.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: Rzecznik Finansowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  1 gru 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wniosek o paszport – planowane zmiany
  Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
  W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
  Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
  Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
  Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
  Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
  Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
  Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
  Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
  Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.
  Ustawa antylichwiarska - projekt przyjęty przez rząd
  Rząd przyjął projekt przygotowanej przez resort sprawiedliwości ustawy w sprawie przeciwdziałania lichwie. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy?
  Jak oznaczenie współpracy wpływa na zaufanie do influencera?
  Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS.
  Czy uważniej sprawdzamy wpływy z wynagrodzeń? [BADANIE]
  Jak jednak wynika z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, blisko 40 procent Polaków przyznaje, że sprawdza uważniej swoje wpływy z tytułu wynagrodzenia, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii.
  Obostrzenia od 1 grudnia 2021 r.
  Obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu, które ukazało się w Dzienniku Ustaw.
  Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start
  Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start. Do 30 listopada 2021 r. rodzice mogą ubiegać się o wyprawkę.
  Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki Senatu
  Senat wprowadził poprawki do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Czego dotyczą?
  Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „Dobry start”
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o terminie na złożenie wniosku o o świadczenie z programu „Dobry start”. Nabór trwa tylko do 30 listopada.
  Black Friday - UOKiK radzi
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy okazji Black Friday przypomina do czego zobowiązani są sprzedawcy i jakie prawa mają konsumenci.
  Tegoroczny Black Friday a nasze finanse
  Dlaczego tegoroczny Black Friday może być szczególnie niebezpieczny dla naszych finansów? O jakich ważnych zasadach warto pamiętać podczas zakupów?
  Rosnąca adaptacja kryptowalut
  Rosnąca adaptacja kryptowalut jest już faktem. Z czym jest związana? Które podmioty zamierzają korzystać w kryptowalut?
  Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od grudnia 2021 r.
  Nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą obowiązywały od grudnia 2021 r. Kogo dotyczą kwoty graniczne?
  Zmiana czasu w 2022 roku
  Zmiana czasu w 2022 roku została określona w projekcie nowego rozporządzenia. Kiedy będziemy przestawiali zegarki?
  Impulsywne zakupy - ile wydajemy pod wpływem chwili?
  Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów.
  TK o badaniu legalności wyboru sędziów przez ETPC
  Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności badania legalności wyboru sędziów Trybunału przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.
  Ilu Polaków płaci abonament za dostęp do serwisów filmowych?
  Z raportu Digital Consumer Trends 2021 wynika, iż rośnie popularność usług abonamentowego dostępu do streamingu materiałów wideo.
  Black Friday a kryzys - czy kupujemy mniej? [BADANIE]
  Jak wynika z nadchodzącego badania Intrum, „European Consumer Payment Report 2021”, zdecydowana większość europejskich konsumentów kieruje się podejściem sustainability podczas codziennych zakupów, co stwarza nowe wyzwania dla firm.
  Sprawy frankowe - rozstrzygnięcia, statystyki
  W tym roku do sądów trafia rekordowa liczba spraw frankowych. Ponad 90 procent takich postępowań kończy się wygraną kredytobiorcy.
  Pytania prejudycjalne - wyrok TSUE
  Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej krajowy sąd najwyższy nie może zabronić sądom niższej instancji zadawania pytań prejudycjalnych.
  Child Alert – jak działa?
  Child Alert jest systemem, który ma na celu szybsze poszukiwanie dziecka. Jak działa i kiedy jest ogłaszany?