REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko i finanse - Rzecznik finansowy radzi rodzicom

Dziecko i finanse - Rzecznik finansowy radzi rodzicom/Fot. Shutterstock
Dziecko i finanse - Rzecznik finansowy radzi rodzicom/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Dziecko a finanse” to poradnik przygotowany dla rodziców przez Rzecznika Finansowego. Znajdują się w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane ekspertom pytania.

Finanse dziecka – odpowiedzialność rodziców: Poradnik Rzecznika Finansowego

Chociaż dziecko niezależnie od wieku może posiadać rachunek bankowy, to środkami finansowymi zgromadzonymi na rachunku może dysponować jedynie pod nadzorem rodziców. Zgodnie z prawem to opiekunowie odpowiadają za wszelkie zobowiązania finansowe podjęte przez dziecko. Dotyczy to również transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych i kredytowych należących do rodziców. Ale własny rachunek w banku może być dla dziecka ważnym elementem edukacji finansowej i nauki samodzielności pod kontrolą rodzica. Warto o tym pamiętać, nie tylko przy okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

REKLAMA

„Dziecko a finanse” - poradnik Rzecznika Finansowego

REKLAMA

Do Rzecznika Finansowego trafia szereg pytań związanych z prawnym aspektem finansów dzieci i nastolatków. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, Rzecznik przygotował poradnik „Dziecko a finanse” w formie odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadawane są ekspertom. Dowiemy się z niego między innymi czy małoletni bez wiedzy rodziców mogą założyć rachunek bankowy, czy mogą posiadać na nim własne pieniądze oraz kto, zgodnie z prawem, dysponuje tymi środkami finansowymi. Do Rzecznika trafia też coraz więcej pytań o możliwość zwrotu przez bank środków wydanych przez dziecko, w wyniku transakcji przeprowadzonej bez akceptacji rodzica.

– W dobie dynamicznego rozwoju bankowości elektronicznej takie sytuacje są coraz częstsze. Dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych rodziców, a jednocześnie rodzice na tych urządzeniach mają skonfigurowane dane identyfikujące kartę w aplikacjach, grach komputerowych, w sklepach internetowych, itd. Zdarza się, że nieodpowiedzialne zachowanie dziecka może doprowadzić do niechcianej transakcji, która niekoniecznie spodoba się rodzicom – mówi dr hab. Mariusz Golecki, prof. UŁ, Rzecznik Finansowy.

Rodzice często korzystają też z pomocy dzieci w przeprowadzaniu transakcji elektronicznych, udostępniając im dane, które umożliwiają dzieciom dokonanie kolejnych zakupów, już bez wiedzy opiekuna.

REKLAMA

– W takiej sytuacji bank ma duże szanse na udowodnienie, że klient umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do nieautoryzowanej transakcji, poprzez niezachowanie należytej staranności w przechowywaniu danych uwierzytelniających, bądź poprzez udostępnienie tych danych dziecku np. przy okazji wykonywania innej transakcji. Dlatego interwencja Rzecznika Finansowego może nie przynieść zmiany decyzji banku – wyjaśnia Natalia Godlewska-Domagała, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Bankowość elektroniczna znacznie ułatwiła nam wydawanie pieniędzy, wprowadziła szybkie zakupy internetowe, ekspresowe przelewy. Dla dzieci, które niejednokrotnie są lepiej obeznane z technologią niż rodzice, może to być pokusa, by skorzystać z pieniędzy rodziców i na przykład dokupić uzbrojenie ulubionemu bohaterowi gry sieciowej – tłumaczy Natalia Godlewska-Domagała. – Jeśli z okazji Dnia Dziecka chcemy podarować dziecku telefon, to zakładając rachunek bankowy użytkownika czy instalując aplikacje, nie należy integrować ich ze swoim rachunkiem bankowym, kartą płatniczą czy usługami pozwalającymi na szybkie płatności w Internecie – dodaje ekspertka z biura Rzecznika.

Konto dla dziecka elementem edukacji finansowej

Natomiast otwarcie rachunku bankowego dla dziecka może być świadomym krokiem rodzica w kierunku jego edukacji finansowej. Decydując się na to, warto mieć na uwadze bezpieczeństwo dokonywanych transakcji.

Istotne jest, czy rachunek chcemy otworzyć w celu oszczędzania i gromadzenia dla dziecka środków na przyszłość, czy też w celu umożliwienia dziecku edukacji finansowej i nauki samodzielności pod kontrolą rodzica. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z ofertami różnych banków. Obecnie większość z nich proponuje bezpłatne rachunki dla dzieci, jednak mogą różnić się wysokością oprocentowania, możliwościami dostępu zdalnego do rachunku, czy też możliwością wydania karty płatniczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzecznik Finansowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA