Dofinansowanie in vitro w praktyce

Dofinansowanie in vitro w praktyce/ fot. Fotolia
Dofinansowanie do programu in vitro w praktyce stanowiło przedmiot lipcowej narady rodzinnej. W poniższym tekście informujemy, na jakie wsparcie finansowe można liczyć w ramach rządowego programu, co obejmuje dofinansowanie in vitro oraz gdzie składać wnioski.

Procedury refundacji są jednakowe dla wszystkich. Warto jednak pamiętać, że procedura samego leczenia jest dobierana indywidualnie dla każdej pary, przede wszystkim ze względu na stan zdrowia partnerów. Na jakie dofinansowanie in vitro można liczyć?

Zadaj pytanie na FORUM

Dofinansowanie in vitro

Procedura in vitro, tzw. zapłodnienia pozaustrojowego składa się z dwóch części:

  • klinicznej,
  • biotechnologicznej.

Program finansuje całą część biotechnologiczną oraz badania laboratoryjne i dodatkowe w części klinicznej. Leki potrzebne do stymulowania jajeczkowania to koszt kilku tysięcy złotych w jednym cyklu. Cena dotychczasowej terapii wahała się od 4 do 8 tys. zł. – w zależności od przebiegu leczenia.

Zobacz: In vitro

Od 1 lipca 2014 leki stosowane w procedurze in vitro są refundowane! Refundacja znacznie obniży koszty leczenia, ponoszone przez pary zmagające się z problemem niepłodności.

Ilość finansowanych zabiegów

Każda para, która zostanie objęta programem, może skorzystać z maksymalnie trzech cykli leczniczych. Są one finansowane z programu.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Procedura dofinansowania w praktyce

Para, która chce skorzystać z programu, powinna się zgłosić do jednego z ośrodków realizujących program. Na podstawie dokumentacji medycznej, przedstawianej przez pary, lekarze weryfikują, czy są spełnione kryteria włączenia do programu. Jeśli decyzja jest pozytywna, para zostaje objęta programem. Pary są zobowiązane do podpisania zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych oraz akceptacji regulaminu udziału w programie. Dokumenty te są podpisywane w siedzibie ośrodka - realizatora programu, do którego zgłosiła się para.

Kto decyduje, które pary otrzymają dofinansowanie?

Decyzja o kwalifikacji pary do programu jest równoznaczna z dofinansowaniem leczenia. Decyzję o włączeniu (lub niewłączeniu) pary do programu mogą podjąć wyłącznie lekarze z ośrodków, które są realizatorami programu. Kwalifikacja odbywa się na podstawie kryteriów określonych w treści programu. O kolejności kwalifikacji i kolejności uzyskania świadczeń decyduje data zgłoszenia się pary do realizatora (siedziby ośrodka).

Nadzór nad realizacją programu sprawuje minister zdrowia. Więcej informacji o Programie dofinansowania in vitro znaleźć można na rządowych stronach invitro.gov.pl oraz rodzina.gov.pl.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Prawo
Debata prezydencka TVP. Finałowe wypowiedzi kandydatów
13 maja 2025

Bezpośrednie apele do wyborców, polityczne manifesty, emocje i ostatnie akcenty kampanii — tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów w debacie prezydenckiej w TVP. Co dokładnie powiedzieli?

Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom
13 maja 2025

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
12 maja 2025

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują
12 maja 2025

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy
12 maja 2025

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja
12 maja 2025

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]
12 maja 2025

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?
12 maja 2025

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]
12 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego
12 maja 2025

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

pokaż więcej
Proszę czekać...