reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczną dokumentacje medyczną przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, nad którym pracuje Sejm. Dokumentacja medyczna do 2017 r. może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej.

W trakcie 70. posiedzenia Sejmu, które miało miejsce w dniu 25 czerwca 2014 r. posłowie pracowali nad projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Nowelizacja przewiduje m.in. wydłużenie okresu przejściowego, w którym można stosować zarówno elektroniczną dokumentację medyczna jak i tą w tradycyjnej – papierowej postaci. Oznacza to przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej do 1 sierpnia 2017 r.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Nowe przepisy zmierzają do zastąpienia dotychczasowego systemu informacji w ochronie zdrowia nowym, opierającym się na informatyzacji świadczenia usług medycznych.

System elektronicznej dokumentacji medycznej ma obowiązywać od 1 sierpnia 2017 r.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym tj. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. od 1 sierpnia 2014 r. dokumentacja medyczna prowadzona będzie wyłącznie w formie elektronicznej. To kategoryczne postanowienie dotyczy zarówno placówek medycznych, przychodni, klinik, gabinetów prywatnych, NZOZ oraz wszystkich innych podmiotów medycznych, jak i indywidualnych praktyk lekarskich.

Informatyzacja obiegu informacji w służbie zdrowia ma na celu przyspieszenie i ułatwienie dostępu do informacji o stanie zdrowia pacjenta. W pozytywny sposób przełoży się to jednocześnie na pracę samych lekarzy oraz możliwości osób uprawnionych do otrzymania informacji.

Wskazane regulacje normują kwestię dokumentacji medycznej w formie elektronicznej w sposób kompleksowy – obejmują bowiem również sposób jej wytwarzania, przechowywania oraz udostępniania.

Dochodzenie roszczeń w prawie medycznym

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 657 z późn. zm.), nad którym pracuje Sejm, wydłuża o trzy lata – tj. do 31 lipca 2017 r. – okres przejściowy, w którym dokumentacja medyczna może być prowadzona w jednej z dwóch postaci: papierowej lub elektronicznej. Po tej dacie wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych będą zobowiązane do prowadzenia indywidualnej dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej.

Autorzy propozycji zmian (m.in. resort zdrowia) przekonują, iż jest to kolejny krok w kierunku pełnej realizacji informatyzacji świadczenia usług także tych medycznych. Wymaga on wdrożenia odpowiedniej infrastruktury technicznej i technologicznej.

Projekt wypłynął do Sejmu 4 czerwca 2014 r. Pierwsze czytanie odbyło się w Komisji Zdrowia 24 czerwca.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 657 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. 2010 nr 252 poz. 1697 z późn. zm.).

Źródło: Sejm

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczna dokumentacja medyczna/ fot. Fotolia
Elektroniczna dokumentacja medyczna/ fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama