| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczną dokumentacje medyczną przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, nad którym pracuje Sejm. Dokumentacja medyczna do 2017 r. może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej.

W trakcie 70. posiedzenia Sejmu, które miało miejsce w dniu 25 czerwca 2014 r. posłowie pracowali nad projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Nowelizacja przewiduje m.in. wydłużenie okresu przejściowego, w którym można stosować zarówno elektroniczną dokumentację medyczna jak i tą w tradycyjnej – papierowej postaci. Oznacza to przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej do 1 sierpnia 2017 r.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Nowe przepisy zmierzają do zastąpienia dotychczasowego systemu informacji w ochronie zdrowia nowym, opierającym się na informatyzacji świadczenia usług medycznych.

System elektronicznej dokumentacji medycznej ma obowiązywać od 1 sierpnia 2017 r.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym tj. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. od 1 sierpnia 2014 r. dokumentacja medyczna prowadzona będzie wyłącznie w formie elektronicznej. To kategoryczne postanowienie dotyczy zarówno placówek medycznych, przychodni, klinik, gabinetów prywatnych, NZOZ oraz wszystkich innych podmiotów medycznych, jak i indywidualnych praktyk lekarskich.

Informatyzacja obiegu informacji w służbie zdrowia ma na celu przyspieszenie i ułatwienie dostępu do informacji o stanie zdrowia pacjenta. W pozytywny sposób przełoży się to jednocześnie na pracę samych lekarzy oraz możliwości osób uprawnionych do otrzymania informacji.

Wskazane regulacje normują kwestię dokumentacji medycznej w formie elektronicznej w sposób kompleksowy – obejmują bowiem również sposób jej wytwarzania, przechowywania oraz udostępniania.

Dochodzenie roszczeń w prawie medycznym

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 657 z późn. zm.), nad którym pracuje Sejm, wydłuża o trzy lata – tj. do 31 lipca 2017 r. – okres przejściowy, w którym dokumentacja medyczna może być prowadzona w jednej z dwóch postaci: papierowej lub elektronicznej. Po tej dacie wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych będą zobowiązane do prowadzenia indywidualnej dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej.

Autorzy propozycji zmian (m.in. resort zdrowia) przekonują, iż jest to kolejny krok w kierunku pełnej realizacji informatyzacji świadczenia usług także tych medycznych. Wymaga on wdrożenia odpowiedniej infrastruktury technicznej i technologicznej.

Projekt wypłynął do Sejmu 4 czerwca 2014 r. Pierwsze czytanie odbyło się w Komisji Zdrowia 24 czerwca.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 657 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. 2010 nr 252 poz. 1697 z późn. zm.).

Źródło: Sejm

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »