reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Prawo pacjenta do prywatności

Prawo pacjenta do prywatności

Prawo pacjenta do prywatności powinno pozostawać w równowadze w jednoznaczną identyfikacją chorego. Opaski na rękę, kody i numery identyfikacyjne to mechanizmy pozwalające na zachowanie prawa pacjenta do prywatności.

Pacjent – osoba z nazwiskiem, które podlega ochronie z tytułu ochrony danych osobowych, na każdym etapie leczenia powinien mieć zapewnione prawo do poszanowania jego prywatności. Powyższemu celowi służyć mają takie mechanizmy jak: opaska na rękę, kod lub numer identyfikacyjny.

Zadaj pytanie na Forum

Jeżeli pacjent byłby wywoływany po nazwisku u stomatologa, to pewnie nie ingerowałoby to w sposób drastyczny w jego prywatność – mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) - Jeżeli zaś taka sytuacja miałaby miejsce w klinice wspomaganego macierzyństwa, do której pacjentka przyszła umówić się na zabieg in vitro, to może się okazać, że jednak jest to postępowanie bardzo głęboko ingerujące w prywatność, a pacjentka wcale nie jest zainteresowana tym, by jakiekolwiek inne osoby znajdujące się w placówce medycznej wiedziały, kim jest – dowodził.

Metody ochrony danych osobowych pacjenta

Zachowaniu w poufności danych osobowych pacjentów służą opaski zakładane na ich rękach, które coraz częściej są stosowane np. w szpitalach. W opinii GIODO, są one próbą wyważenia między dostępem personelu medycznego do danych o pacjencie a zapewnieniem mu prywatności.

Zobacz również: Prawo pacjenta do informacji a zakaz reklamy aptek

Prawa pacjenta - dziecka

Pytany zaś o przypadki wypraszania rodziców z sal chorych podczas obchodów w szpitalach dziecięcych dr Wojciech Rafał Wiewiórowski mówił: – Nie jestem przekonany, czy powodem takiego działania jest ochrona danych osobowych albo ochrona prywatności pacjenta. Nie wydaje mi się to konieczne, szczególnie jeżeli wypraszani byliby rodzice tego dziecka, którego sytuację lekarze właśnie rozważają. Mam wrażenie, że powody są zupełnie inne i dotyczą raczej swobody przeprowadzania obchodów przez personel medyczny. Zdaniem GIODO, lekarze chcą w ten sposób chronić raczej swobodę swojej deliberacji nad pacjentem, a nie jego dane osobowe.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Źródło: Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama