Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020. / Fot. Fotolia
Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Składając wniosek o dodatek, należy dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia kombatanckie. Ile dodatek kombatancki wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.?

Kombatanci - uprawnienia

Uprawnienia kombatanta przyznawane są decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kombatanci mogą korzystać z różnych przywilejów. Związane jest to z ich poświęceniem w celu obrony suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły dotyczące tego, kto może być kombatantem, zawiera Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Kombatanci mogą liczyć na wyższe emerytury i renty, dodatki do nich, zniżki na przejazdy komunikacją publiczną, pierwszeństwo w państwowej opiece zdrowotnej, darmową pomoc prawną, specjalną pomoc pieniężną np. do zakupu wózka inwalidzkiego, pierwszeństwo do środowiskowej opieki socjalnej w miejscu zamieszkania, w uzyskaniu miejsc w domu pomocy społecznej.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Dodatek kombatancki – wniosek

Aby otrzymać dodatek kombatancki, należy złożyć stosowny wniosek. Można pobrać go ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinien również być dostępny w każdej jednostce organizacyjnej ZUS w punkcie informacyjnym. Wniosek o dodatek kombatancki znajduje się na formularzu ERK (POBIERZ DRUK). Wniosek o dodatek kombatancki składa się na jednym formularzu razem z wnioskiem o dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny. Stosowny wniosek można złożyć w dowolnej placówce ZUS, jednak zostanie rozpatrzony przez tę placówkę, która przyznała danej osobie świadczenie emerytalno-rentowe.

WZÓR WNIOSKU ERK ZUS

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Do wniosku dołącza się dokument potwierdzający uprawnienia kombatanckie. Ustawa nie przewiduje konkretnego terminu do złożenia wniosku o dodatek kombatancki, ale najlepiej zrobić to jak najszybciej po uzyskaniu decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Złożenie wniosku w kolejnych miesiącach skutkuje przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

Wniosek składa osoba zainteresowana otrzymaniem dodatku do emerytury lub renty osobiście bądź przez pełnomocnika w jednostce organizacyjnej ZUS. Przewidziano dwie formy – pisemną i ustną do protokołu. Dopuszcza się także złożenie dokumentu za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego.

Wypłata przyznanego dodatku następuje comiesięcznie wraz z dotychczas pobieranym świadczeniem emerytalnym lub rentowym.

Dodatek kombatancki – wysokość 2019/2020

Dodatek kombatancki podlega corocznej waloryzacji z dniem 1 marca. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. wynosi 222,01 zł. Jest to kwota netto, nie pobiera się od niej podatku dochodowego. Uprawniony otrzymuje ją więc w całości.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 276)

Prawo
Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...