reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje emerytom i rencistom w dwóch przypadkach. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest kwota dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Jak złożyć wniosek?

Dodatek pielęgnacyjny - warunki

Dodatek pielęgnacyjny reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W świetle art. 75 ust. 1 świadczenie to przysługuje wyłącznie osobom, które mają przyznane prawo do emerytury lub renty. Aby je uzyskać, trzeba spełnić dodatkowo jeden z poniższych warunków:

  1. Uznanie przez lekarza za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji;
  2. Ukończenie 75 lat życia.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje nawet po spełnieniu powyższych kryteriów, jeśli osoba zainteresowana przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Wyjątek stanowi przebywanie poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego również wyłącza możliwość otrzymania dodatku pielęgnacyjnego.

Jeśli uprawniony do świadczeń emerytalno-rentowych chciałby zwiększyć swoją emeryturę ze względu na swój stan zdrowia, musi złożyć stosowny wniosek do właściwego organu. Co do zasady jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku byłych funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej oraz członków ich rodzin wniosek składa się do Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Natomiast byli funkcjonariusze Służby więziennej mogą otrzymać dodatek pielęgnacyjny od Dyrektora Biura Emerytalnego Służby Więziennej.

Zgodnie z wytycznymi ZUS całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast niezdolność do samodzielnej egzystencji stwierdza się, gdy doszło do naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Drugi warunek uprawniający do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego, czyli ukończenie 75 roku życia, powoduje powiększenie emerytury o dodatek pielęgnacyjny z urzędu. Emeryt nie musi składać wniosku o dodatek. Jego wypłata nastąpi wraz z dotychczas pobieranym świadczeniem.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny składa sam zainteresowany do właściwego organu emerytalno-rentowego. Dołącza się do niego zaświadczenie o stanie zdrowia. Można pobrać je ze strony internetowej stosownego organu, np. ZUS (DRUK OL-9) czy ZER MSWiA (DRUK). Lekarz prowadzący emeryta wypełnia je najpóźniej na miesiąc przed złożeniem wniosku o dodatek. Do zaświadczenia załącza się informacje i dokumenty dotyczące stanu zdrowia emeryta. Następnie lekarz orzecznik ZUS czy np. komisja lekarska podległa ministrowi spraw wewnętrznych bada wnioskodawcę i orzeka całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Wydanie tego orzeczenia uzasadnia przyznanie dodatku pielęgnacyjnego, który będzie wypłacany wraz z dotychczas pobieranym świadczeniem emerytalnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek pielęgnacyjny 2019/2020 - wyższa emerytura. niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, 75 lat życia. / fot. Shutterstock
Dodatek pielęgnacyjny 2019/2020 - wyższa emerytura. niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, 75 lat życia. / fot. Shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama