| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje emerytom i rencistom w dwóch przypadkach. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest kwota dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Jak złożyć wniosek?

Dodatek pielęgnacyjny - warunki

Dodatek pielęgnacyjny reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W świetle art. 75 ust. 1 świadczenie to przysługuje wyłącznie osobom, które mają przyznane prawo do emerytury lub renty. Aby je uzyskać, trzeba spełnić dodatkowo jeden z poniższych warunków:

  1. Uznanie przez lekarza za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji;
  2. Ukończenie 75 lat życia.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje nawet po spełnieniu powyższych kryteriów, jeśli osoba zainteresowana przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Wyjątek stanowi przebywanie poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Webinarium Piotra Wojciechowskiego: Nowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy - zmiany w obowiązkach pracodawców – Termin: 30 sierpnia

Pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego również wyłącza możliwość otrzymania dodatku pielęgnacyjnego.

Jeśli uprawniony do świadczeń emerytalno-rentowych chciałby zwiększyć swoją emeryturę ze względu na swój stan zdrowia, musi złożyć stosowny wniosek do właściwego organu. Co do zasady jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku byłych funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej oraz członków ich rodzin wniosek składa się do Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Natomiast byli funkcjonariusze Służby więziennej mogą otrzymać dodatek pielęgnacyjny od Dyrektora Biura Emerytalnego Służby Więziennej.

Zgodnie z wytycznymi ZUS całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast niezdolność do samodzielnej egzystencji stwierdza się, gdy doszło do naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Drugi warunek uprawniający do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego, czyli ukończenie 75 roku życia, powoduje powiększenie emerytury o dodatek pielęgnacyjny z urzędu. Emeryt nie musi składać wniosku o dodatek. Jego wypłata nastąpi wraz z dotychczas pobieranym świadczeniem.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny składa sam zainteresowany do właściwego organu emerytalno-rentowego. Dołącza się do niego zaświadczenie o stanie zdrowia. Można pobrać je ze strony internetowej stosownego organu, np. ZUS (DRUK OL-9) czy ZER MSWiA (DRUK). Lekarz prowadzący emeryta wypełnia je najpóźniej na miesiąc przed złożeniem wniosku o dodatek. Do zaświadczenia załącza się informacje i dokumenty dotyczące stanu zdrowia emeryta. Następnie lekarz orzecznik ZUS czy np. komisja lekarska podległa ministrowi spraw wewnętrznych bada wnioskodawcę i orzeka całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Wydanie tego orzeczenia uzasadnia przyznanie dodatku pielęgnacyjnego, który będzie wypłacany wraz z dotychczas pobieranym świadczeniem emerytalnym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »