reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Emerytura policyjna - dodatki

Emerytura policyjna - dodatki

Emerytura policyjna przyznawana jest policjantowi zwolnionemu ze służby bądź innym funkcjonariuszom wymienionym w ustawie. Jeśli po raz pierwszy przystąpiono do służby po 31 grudnia 2012 r., będzie można nabyć do niej prawo po 25 latach służby. Ile wynosi emerytura policyjna? Jakie dodatki do niej przysługują?

Emerytura policyjna

Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej, który ma ustalone prawo do emerytury policyjnej.

Przed 1 stycznia 2013 r.

Jeśli służba została podjęta do dnia 31 grudnia 2012 r. włącznie, prawo do emerytury przysługuje po 15 latach służby. Wyjątek stanowi funkcjonariusz, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.

Ustawa reguluje dodatkowe wymagania w przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Muszą mieć ukończone 55 lat życia i posiadać staż służby co najmniej 5 lat:

  1. przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
  2. służby w Służbie Celno-Skarbowej.

Polecamy: PPK dla pracownika

Kwota emerytury policyjnej

Wysokość emerytury policyjnej funkcjonariusza rozpoczynającego służbę przed 1 stycznia 2013 r. zależy od uposażenia należnego funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku. Jest ono równoznaczne z podstawą wymiaru emerytury. Została uregulowana na poziomie 40% wynagrodzenia otrzymywanego na ostatnim zajmowanym przez niego stanowisku. Za każdy dodatkowy rok służby świadczenie emerytalne wzrasta o 2,6% podstawy wymiaru emerytury.

Kwota emerytury policyjnej bez wliczania dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych nie może być niższa niż 75% podstawy wymiaru emerytury czyli 75% uposażenia funkcjonariusza na ostatnio zajmowanym stanowisku. Jeśli emerytura została powiększona o 15% podstawy wymiaru ze względu na wystąpienia u emeryta inwalidztwa związanego ze służbą, kwota emerytury może maksymalnie wynieść 80% podstawy wymiaru emerytury. Ponadto emerytura policyjna nie może być niższa od najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. najniższa emerytura wynosi 1100 zł.

Po 31 grudnia 2012 r.

Dotychczas funkcjonariusz, który rozpoczął po raz pierwszy służbę w 2013 r. lub w latach późniejszych mógł przejść na emeryturę po 25 latach służby i po ukończeniu 55 lat życia. Emerytura dla funkcjonariusza wynosi 60% podstawy jej wymiaru za 25 lat służby i wzrasta o 3% za każdy kolejny rok służby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama