Co to jest karta pobytu cudzoziemca?

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
rozwiń więcej
Co to jest karta pobytu cudzoziemca?/ fot. Fotolia
Karta pobytu cudzoziemca to dokument wydawany obcokrajowcom, który upoważnia do przebywania na terenie RP oraz do przekraczania granicy Państw należących do Strefy Schengen. Kto i po spełnieniu jakich warunków może ubiegać się o wydania karty pobytu?

Karta pobytu to dokument wydawany cudzoziemcom, którzy przebywają na terytorium Polski na podstawie:

  • zezwolenia na pobyt czasowy;
  • zezwolenia na pobyt stały;
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Potwierdza on tożsamość cudzoziemca, zawiera podstawowe dane na jego temat oraz wskazuje okres, przez jaki może legalnie przebywać na terenie Polski. Upoważnia również do wielokrotnego przekraczania granic Państw należących do Strefy Schengen bez konieczności pozyskiwania wizy.

Pierwsza karta pobytu

Pierwsza karta pobytu, z małymi wyjątkami, jest wydawana cudzoziemcowi z urzędu. Termin ważności karty pobytu zależy od tego, na jakiej podstawie cudzoziemiec przebywa w Polsce:

  • w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy, termin ważności karty będzie identyczny z okresem na jaki udzielono zezwolenia;
  • w przypadku zezwolenia na pobyt stały, karta jest ważna przez 10 lat;
  • w przypadku zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, karta jest ważna przez 5 lat;
  • w przypadku zgody na pobyt ze względów humanitarnych, karta jest ważna 2 lata.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt

Podstawowym warunkiem jej otrzymania, jest prawidłowe złożenie wniosku o wydanie zezwolenia, wraz z odciskami palców, oraz jego pozytywne rozpatrzenie przez organ. Oprócz tego konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu. Obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych jest dość restrykcyjna w kwestii obowiązku meldunkowego obcokrajowców, obywatele większości Państw nie wchodzących w skład Unii Europejskiej mają na zameldowanie tylko 4 dni od daty ich wjazdu na terytorium RP. Obowiązek ten nie obejmuje sytuacji, gdy pobyt cudzoziemca w Polsce nie będzie przekraczał 14 dni. Zasadniczych zmian w tym przedmiocie doczekamy się już z początkiem stycznia 2015 r.

Ostatni warunek, to uregulowanie opłaty skarbowej za wydanie karty pobytu, która wynosi 50 złotych. Dla osób pozostających w szczególnie ciężkiej sytuacji materialnej przepisy ustawy o cudzoziemcach przewidują możliwość ulgi lub zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty.

Zmiana karty pobytu

Ważne, aby pamiętać o obowiązku wymiany karty pobytu w określonych sytuacjach, takich jak na przykład zmiana danych umieszczonych w dotychczasowej karcie lub istotna zmiana wizerunku twarzy posiadacza karty pobytu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tym dokumencie. W przypadku utraty lub zniszczenia karty pobytu cudzoziemiec jest zobowiązany zgłosić ten fakt właściwemu wojewodzie w terminie 3 dni od daty tego zdarzenia.

Organy administracji restrykcyjnie kontrolują, czy ten dokument trafia w ręce właściwego cudzoziemca - ustawa o cudzoziemcach przewiduje obowiązek osobistego odbioru karty pobytu, wyłączona jest tu możliwość działania za pośrednictwem pełnomocnika.

Pracodawcy mogą żądać od cudzoziemca właśnie karty pobytu, celem wypełnienia obowiązku przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: Robert Jaroszewski, radca prawny, partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce cudzoziemiecwpolsce.pl

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca

Prawo
Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

pokaż więcej
Proszę czekać...