reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku

Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2010 nr 217 poz. 1427 z późn. zm.) obowiązek meldunkowy będzie na nas ciążył tylko do końca 2015 roku. Kategoria „miejsca zameldowania” zastąpiona zostanie „miejscem zamieszkania”.

Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się/ wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego lub czasowego, zgłoszeniu wyjazdu/ powrotu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej z zamiarem stałego pobytu, jak i bez takiego zamiaru, ale na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Ciąży zarówno na obywatelach RP jak i na cudzoziemcach. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego wyrażonym w wyroku z dnia 27 maja 2002 roku (sygn. akt K 20/01) zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.

Powyższej powinności dopełnić należy w ciągu 30 dni od dnia przybycia do miejsca pobytu stałego.

Można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Procedura meldunkowa

Zameldowania, zarówno na pobyt stały jak i czasowy, dokonuje się w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której obywatel zamieszkuje. W przypadku pobytu do trzech miesięcy można zameldować się ustnie. W pozostałych przypadkach właściwą formą jest pisemny formularz.

POBIERZ: Formularz zameldowania na pobyt stały

Organ dokonujący zameldowania, czy to z urzędu, czy na wniosek wydaje potwierdzające zaświadczenie.

Pobyt stały i pobyt czasowy

Przez pojęcie pobytu stałego rozumiane jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Pobyt czasowy to natomiast posiadanie stałego miejsca zamieszkania i jednoczesne przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Oznacza to, że można posiadać jednocześnie zarówno miejsce pobytu stałego jak i czasowego.

Zobacz również: Koniec z obowiązkiem meldunkowym od 2016 roku

Zameldowanie z urzędu

Z urzędu dokonuje się zameldowania dzieci obywateli polskich, urodzonych w kraju. Leży to w gestii kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządza akt urodzenia dziecka.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Zniesienie obowiązku meldunkowego

Wskazana powyżej procedura meldunkowa znajduje zastosowanie tylko do końca 2015 roku. Z dniem 1 stycznia 2016 roku mocą ustawy z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności (Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm.) zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Mimo pierwotnych założeń, nie udało się wprowadzić zmian w terminie 1 stycznia 2014 roku.

1 stycznia 2016 roku obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama