Premia, dodatek, świadczenie z ZUS dla mieszkańców wybranych rejonów Polski. Prezydent podpisał ustawę 20 maja 2025 r.

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
świadczenia, pomoc, prezydent, 2025 / Premia, dodatek, świadczenie z ZUS dla mieszkańców wybranych rejonów Polski. Prezydent podpisał ustawę 20 maja 2025 r. / Shutterstock

W dniu 20 maja 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę, która prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze w czerwcu 2025 r., a przewiduje szereg uprawnień dla poszkodowanych mieszkańców Polski, szczególnie południowej i zachodniej części. Na jaką pomoc można liczyć?

rozwiń >

Premia, dodatek, świadczenie z ZUS dla mieszkańców wybranych rejonów Polski. Prezydent podpisał ustawę 20 maja 2025 r.

Ustawa została opracowana w odpowiedzi na skalę zniszczeń spowodowanych powodzią we wrześniu 2024 r. w południowej i zachodniej Polsce. Jej celem jest modyfikacja istniejących przepisów, aby umożliwić udzielenie szerszej pomocy osobom i instytucjom poszkodowanym wskutek powodzi – zarówno w zakresie odbudowy zniszczonej zabudowy na obszarach szczególnego zagrożenia, jak i w sytuacji przenoszenia mieszkańców do bezpieczniejszych lokalizacji. Podstawą prawną do wdrażania tych rozwiązań jest: ustawa z dnia 9 maja 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (na dzień publikacji niniejszego artykułu, nie ma jeszcze ogłoszonego Dziennika Ustaw).

Nowe świadczenie lokalowe

Ustawa wprowadza instytucję jednorazowego świadczenia lokalowego, które ma zostać przyznane poszkodowanym osobom fizycznym, które:

  • posiadają prawo własności lub całość udziałów w prawie własności lokalu (zgodnie z ustawą o własności lokali z 1994 r.),
  • lokale te, przeznaczone pierwotnie na cele niemieszkalne, doznały uszkodzeń (utrata, uszkodzenie lub zniszczenie) w wyniku powodzi,
  • w miesiącu poprzedzającym wejście w życie nowych przepisów dany lokal był wynajęty na cele prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę (zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców z 2018 r.).

Świadczenie lokalowe ma określone szczegółowe warunki uzyskania, zasady ustalania jego wysokości oraz sposób wypłaty, a za realizację odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Dodatkowe rozwiązania – przedłużenie wsparcia na osuszanie

Wprowadzono też zmiany umożliwiające wypłatę powiększonych zasiłków na osuszanie pomieszczeń, z możliwością wypłaty tzw. „dodatku na osuszanie” dla wniosków złożonych przed wejściem w życie nowelizacji lub już przyznanych, ale niewypłaconych świadczeń. Rozwiązanie to zostaje przedłużone na rok 2025, co ma na celu zapewnienie ciągłości wsparcia dla poszkodowanych .

Premia powodziowa – instrument wsparcia w ramach programu TERMO

Ustawa wprowadza także nowy instrument wsparcia finansowego w postaci premii powodziowej, której szczegóły wpisane są w program TERMO (funkcjonujący na podstawie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 2008 r.). Główne założenia tego rozwiązania to:

  • Premia przysługuje inwestorowi będącemu właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego uszkodzonego na skutek powodzi, pod warunkiem że szkody wynoszą co najmniej 5% wartości budynku (obliczanej przy użyciu wskaźnika przeliczeniowego oraz powierzchni budynku po odjęciu powierzchni lokali mieszkalnych lub o innym przeznaczeniu).
  • Wysokość premii wynosi: 70% kosztów przedsięwzięcia remontowego, jeżeli budynek wielorodzinny spełnia określone kryteria (np. wszystkie lokale należą do mieszkaniowego zasobu gminy lub zostały utworzone z wykorzystaniem wsparcia finansowego); 50% dla pozostałych budynków tego typu; 60% w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarach o takim statusie.
  • Wniosek o premię należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w terminie do roku od uszkodzenia budynku. W przypadku niespełnienia warunków premii, inwestor jest zobowiązany zwrócić wypłacone środki wraz z ustawowymi odsetkami .

Zmiany w Prawie wodnym – wykup nieruchomości

Nowelizacja wprowadza również modyfikacje w Prawie wodnym, umożliwiające w szczególnie uzasadnionych przypadkach:

  1. Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu – Wody Polskie zakup nieruchomości położonych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią (przy minimalnym 10% prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi), w celu skutecznej ochrony przeciwpowodziowej.
  2. Wykup ten odbywa się na zasadzie dobrowolności – za zgodą właściciela, po ustaleniu ceny rynkowej powiększonej o 20%.
  3. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, gdy interwencja ma na celu przeniesienie mieszkańców z budynków, których odbudowa lub remont nie jest celowy ze względu na ciągłe zagrożenie powodziowe, gdzie wykup następuje według obliczonej wartości rynkowej z dodatkiem wynikającym z kosztów odtworzenia.

Dobrowolny wykupu nieruchomości mieszkalnych

W nowej ustawie przewidziano możliwość dobrowolnego wykupu nieruchomości mieszkalnych, które zostały zniszczone przez powódź i przeznaczone do rozbiórki. Właściciele takich nieruchomości – zarówno osoby prywatne, jak i gminy – mogą do 1 października 2025 r. złożyć wniosek o wykup przez Skarb Państwa, pod warunkiem że budynek:

  • Znajduje się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią w jednej z gmin określonych w odpowiednich przepisach.
  • Został wzniesiony zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi (tj. posiada pozwolenie na budowę, zgłoszenie, decyzję legalizacyjną lub inne wymagane dokumenty). W przypadkach, gdy właściciel nie może przedstawić takich dokumentów z powodu ich utraty w wyniku powodzi, wykup może być rozpatrywany na podstawie innych okoliczności prawnych.
  • Jest przeznaczony do rozbiórki ze względu na zniszczenia.
Ważne

Dodatkowo, w 2025 r. Bank Gospodarstwa Krajowego wznowi rozpatrywanie wniosków o finansowe wsparcie dla nieruchomości zniszczonych w powodzi, które zostały złożone do 18 grudnia 2024 r. i do końca roku nie uzyskały kwalifikacji.

Kiedy wchodzi w życie ustawa?

Ustawa wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu, z wyjątkiem przepisów dotyczących nowego świadczenia lokalowego, które zaczną obowiązywać po 21 dniach.

W obliczu wyżej opisanych zmian można powiedzieć, że aktualna wersja ustawy na skutek nowelizacji stanowi kompleksową odpowiedź na kryzys powodziowy z 2024 r., łącząc w sobie natychmiastowe wsparcie finansowe (świadczenie lokalowe i premia powodziowa) z długofalową strategią ochrony przeciwpowodziowej (możliwość wykupu nieruchomości przez instytucje państwowe). Rozwiązania te są skierowane nie tylko do osób fizycznych, ale także do instytucji i przedsiębiorców, co pokazuje szerokie spektrum wsparcia mającego na celu zarówno odbudowę, jak i prewencję przyszłych zagrożeń. Dla osób zainteresowanych dalszymi szczegółami, warto zapoznać się z pełnym tekstem ustawy oraz dokumentami towarzyszącymi publikowanymi przez rząd, m.in. tutaj.

Prawo
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]
28 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

Nowy okres świadczeniowy 800 plus od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. ZUS przyznał już świadczenia na 5 mln 518,5 tys. dzieci [świadczenie wychowawcze]
28 maja 2025

1 lutego 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Przyznano już świadczenia na ponad 5 mln 518,5 tys. dzieci. Co w przypadku, gdy wniosek o 800 plus złoży się w czerwcu?

Resort pracy: 208 godzin urlopu (np. na załatwienie spraw osobistych) zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy wejdzie urlop na godziny?
28 maja 2025

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła bardzo ciekawa petycja w lutym 2025 r., a resort pracy już 15 maja 2025 r. odpowiedział na pomysł wnioskodawczyni. Sprawa dotyczy urlopu wypoczynkowego i jego godzinowego wymiaru. Wiemy przecież jak wielu z nasz zużywa urlop na cele wypoczynkowe, jak i inne cele. Wynika to z tego, że nie wszystkie sprawy można załatwić w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy. Umożliwienie wykorzystania kilku godzin urlopu na aktywności „nie wypoczynkowe" pozwoli na wykorzystanie większej (pozostałej) liczby dni w celu „wypoczynkowym". Co na to MRPiPS? Mamy stanowisko resortu!

Pierwsza dama Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? [SONDAŻ]
28 maja 2025

Oto podstawowe informacje o żonach kandydatów na prezydenta RP. Super Express przeprowadził sondaż: kto byłby lepszą pierwszą damą - Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? Przedstawiamy wyniki.

pokaż więcej
Proszę czekać...