REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
800 plus, 2025, świadczenie, dzień dziecka
Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia
Forsal.pl

REKLAMA

REKLAMA

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy i potrwa do 31 maja 2026 r, ale uwaga... Od 1 czerwca, przypadającego na Dzień Dziecka, nastąpią zmiany, które pozbawią dużą grupę beneficjentów świadczenia 800 plus. Czy to dobrze czy źle? To już każdy musi ocenić we własnym sumieniu, ale program Rodzina 800+ to najpopularniejsze wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka a od 1 czerwca 2025 roku zacznie funkcjonować na nowych zasadach. Będzie teraz dodatkowa weryfikacja a świadczenie może być wstrzymane. Co istotne, ograniczono też dostęp do świadczenia 300 plus. Pytania, które najczęściej padają to: czy trzeba chodzić do szkoły, żeby dostać 800 plus? Co ze świadczeniem 800 plus jeśli nie jest realizowany obowiązek nauki? Jakie kryteria dochodowe do 800 plus? Co będzie z 800 plus w 2027 r.?

rozwiń >

Kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Dziecka?

W Polsce Dzień Dziecka obchodzimy w dniu 1 czerwca. W 2025 r. Dzień Dziecka wypada, w niedzielę. Co ważne, w tym terminie jest też II tura wyborów Prezydenckich. W tym dniu można pokazać dzieciom jak wygląda korzystanie z praw demokratycznych i zabrać je na wybory.

REKLAMA

Jakie kryteria dochodowe do 800 plus?

Odpowiedź na pytanie: jakie kryteria dochodowe do 800 plus? Brzmi: żadne. Nie ma bowiem finansowych przesłanek, a zatem kryteriów dochodowych, aby otrzymywać świadczenie 800 plus.

Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca, przypadającego na Dzień Dziecka, nastąpią zmiany, które pozbawią dużą grupę beneficjentów świadczenia 800 plus. Program Rodzina 800+ – najpopularniejsze wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi, przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka – od 1 czerwca 2025 roku zacznie funkcjonować na nowych zasadach. Program ten przeznaczony jest dla rodzin wychowujących dzieci do 18 roku życia, niezależnie od poziomu ich dochodów. Od 1 stycznia 2024 roku na każde dziecko wypłacane jest 800 zł miesięcznie, a cały proces – od przyjmowania wniosków po wypłatę – odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem ZUS. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśla, że podniesienie świadczenia z 500 plus do 800 plus ma na celu udzielenie realnego wsparcia tym rodzinom, które najbardziej tego potrzebują.

Ważne

Nowością jest obowiązek edukacyjny, a konkretniej obowiązek uczęszczania dziecka do polskiej placówki edukacyjnej, który musi być spełniony, aby rodzina mogła nadal otrzymywać wypłaty świadczenia 800 plus. Mówiąc krótko, jeśli nie spełniasz kryterium, nie masz prawa do świadczenia, bo dura lex, sed lex.

Weryfikacja przez ZUS przy przyznawaniu i wypłacie800 plus

Niebagatelną rolę przy przyznawaniu i wypłacie świadczenia 800 plus odgrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale teraz, po zmianach jego rola jeszcze bardziej się wzmocni. Nowe przepisy wprowadzają dokładniejszą kontrolę spełniania obowiązku szkolnego. To oznacza, że rodziny mogą spotkać się z większą liczbą formalności i koniecznością udowodnienia, że ich dzieci rzeczywiście uczęszczają do szkoły. Za taką kontrolę będzie odpowiedzialny właśnie ZUS.

Nowy okres świadczeniowy 800 plus:1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy i potrwa do 31 maja 2026 r.

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy i potrwa do 31 maja 2026 r. Nabór wniosków o 800 plus ruszył 1 lutego. Złożenie wniosku do 31 maja oznacza, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec (w terminie do 31 lipca 2025 r.). Natomiast jeśli wniosek zostanie złożony do 30 czerwca, ZUS go rozpatrzy i wypłaci 800 plus z wyrównaniem za czerwiec (do 31 sierpnia 2025 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek szkolny w Polsce

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 70 Konstytucji RP:

  • Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.
  • Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.
  • Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne. Obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych. Warunki zakładania i działalności szkół niepublicznych oraz udziału władz publicznych w ich finansowaniu, a także zasady nadzoru pedagogicznego nad szkołami i zakładami wychowawczymi, określa ustawa.
  • Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Warunki udzielania pomocy określa ustawa.

Obowiązek nauki a 800 plus

Wiele osób zastanawia się co ze świadczeniem 800 plus jeśli nie jest realizowany obowiązek nauki. Definicję obowiązku nauki zawiera ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737, 854,1562, 1635, 1933). Z przepisów można wywieść, że obowiązek nauki obejmuje wszystkie dzieci od 6 roku życia aż do ukończenia 18 roku życia. Przepis art. 31 ust. 4 ww. ustawy wskazuje, że dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Czy trzeba chodzić do szkoły, żeby dostać 800 plus?

Generalnie tak, trzeba chodzić do szkoły, żeby dostać 800 plus i to polskiej szkoły. Są jednak wyjątki. Przyjrzyjmy się przepisom. Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw stanowi, że w art. 26 a) w ust. 1 pkt 2 i 3 otrzymują brzmienie:

  • „2) świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, jeżeli zamieszkuje z dzieckiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jeżeli dziecko, na które ubiega się o świadczenie wychowawcze lub otrzymuje świadczenie wychowawcze, realizuje odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737), co zostało potwierdzone w wyniku weryfikacji dokonanej na podstawie art. 66b ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 152), chyba że dziecko jest w wieku, w jakim obowiązki te go nie dotyczą, albo obowiązki te zostały mu odroczone,
  • 3) świadczenia dobry start, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 187a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jeżeli zamieszkuje z dzieckiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jeżeli dziecko, na które ubiega się o świadczenie dobry start lub otrzymuje świadczenie dobry start uczy się w szkole, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 187a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, należącej do polskiego systemu oświaty”.

300 plus. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Jak wskazuje wyżej ustawa, ograniczenia zostały też wprowadzone w zakresie świadczenia dobry start, tzw. 300 plus. Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry start" do końca sierpnia będzie skutkowało tym, że ZUS wypłaci pieniądze najpóźniej do 30 września 2025 r. Osoby, które złożą wniosek później, otrzymają świadczenie w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia poprawnie wypełnionego wniosku wraz z dokumentami. Jeśli dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego, nie ma jednak prawa do świadczenia.

Od kiedy przysługuje prawo do świadczenia?

Prawo do świadczenia wychowawczego ZUS ustali na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego. Stąd też 1 czerwca jako data zmian, wejścia w życie nowych przepisów. Nie wydaje się bowiem, że ustawodawca uchwalając zmiany w ustawie celowo obrał taką datę - przypadającą na Dzień Dziecka, tym bardziej, że nowe prawo nie jest dla wielu rodzin prezentem i niespodzianką, a raczej rozgoryczeniem.

Przykład WNIOSEK O 800 plus: terminy

Jeśli złożysz wniosek od 1 lutego do 30 czerwca roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzymasz prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego (np. jeśli złożysz wniosek od 1 lutego do 30 czerwca 2025 r., otrzymasz świadczenie od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r.). Warto również zaznaczyć, że pobieranie 800 plus nie wyklucza jednoczesnego pobierania zasiłku rodzinnego, co pozwala rodzinom uzyskać łącznie na dziecko nawet ponad 1000 zł miesięcznie.

REKLAMA

Dotychczas każde niepełnoletnie dziecko mogło otrzymać świadczenie bez względu na sytuację materialną rodziny. Jednak od 1 czerwca 2025 roku młodzież, która spełnia obowiązek szkolny w polskich placówkach – obejmującym przedszkole (zerówkę), szkołę podstawową oraz ponadpodstawową – będzie musiała uczęszczać do szkoły, aby nie utracić prawa do 800 plus. Wyjątkiem są dzieci zbyt małe na naukę oraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Ponadto, świadczenie może zostać utracone z innych powodów, takich jak pobieranie podobnej pomocy za granicą, uczestnictwo w programie pełnego utrzymania w szkołach wojskowych, sytuacje, gdy dziecko pobiera środki na własne utrzymanie, zawarło związek małżeński lub zostało umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej – wtedy wypłata trafia do instytucji, a nie do rodziców.

Nowelizacja przepisów wprowadzona była już w 2024 roku, ale zacznie praktycznie obowiązywać w nowym okresie świadczeniowym od czerwca 2025 roku. Zmiany te dotyczą również rodzin z Ukrainy – ich dzieci muszą uczęszczać do polskich szkół, aby otrzymać świadczenie 800 plus oraz dodatkowy zasiłek Dobry Start. Wyjątkiem są uczniowie szkół działających w ukraińskim systemie nauczania, którzy uczęszczają do klas programowo najwyższych – oni mają możliwość dokończenia edukacji w formule online. W pierwszym półroczu 2024 roku około 250 tysięcy ukraińskich dzieci korzystało z 800 plus, lecz w wyniku weryfikacji liczba ta uległa zmniejszeniu, a dokładne rozliczenia zaplanowano na początek nowego okresu świadczeniowego.

Konsekwencje zmiany przepisów. 800 plus od 1 czerwca nie dla każdego

Te zmiany w programie 800 plus będą miały duży wpływ na wiele rodzin w Polsce. Oto kilka kluczowych konsekwencji:

  • Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym – Nowy wymóg uczęszczania do polskich placówek edukacyjnych oznacza, że rodzice będą musieli upewnić się, że ich dzieci spełniają obowiązek szkolny. Dla niektórych rodzin może to oznaczać konieczność przeorganizowania planów edukacyjnych, szczególnie w przypadku dzieci uczących się w alternatywnych systemach lub poza granicami Polski.
  • Wpływ na budżet domowy – Dla wielu rodzin 800 plus stanowi istotne wsparcie finansowe. Wprowadzenie nowych warunków może oznaczać, że część dzieci straci świadczenie, co wpłynie na ich sytuację ekonomiczną i może wymusić oszczędności lub zmianę priorytetów finansowych.
  • Rodziny z Ukrainy – Obowiązek edukacji w polskich szkołach dla ukraińskich dzieci może zwiększyć ich integrację, ale jednocześnie postawi rodziny przed wyzwaniem dostosowania się do nowego systemu. Dzieci uczące się online w ukraińskim systemie będą miały wyjątkową sytuację, co może wpłynąć na decyzje dotyczące ich dalszej edukacji.
  • Weryfikacja przez ZUS – Nowe przepisy wprowadzają dokładniejszą kontrolę spełniania obowiązku szkolnego. To oznacza, że rodziny mogą spotkać się z większą liczbą formalności i koniecznością udowodnienia, że ich dzieci rzeczywiście uczęszczają do szkoły.

Jakie uzasadnienie dla takich zmian przepisów w 2025?

Jak wynika z uzasadnienia do wprowadzonych zmian: "Zaproponowany przepis wprowadza dla obywateli Ukrainy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy pomocowej, warunek nauki w przedszkolu lub szkole należących do polskiego systemu oświaty. Zgodnie z zaproponowanym nowym brzmieniem art. 26 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy pomocowej, dziecko obywatela Ukrainy, na które ubiega się on o świadczenie wychowawcze lub świadczenie dobry start, musi realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki. Warunek ten nie będzie dotyczyć tych dzieci, które ze względu na wiek albo odroczenie nie realizują tych obowiązków. Dodano również przepis proceduralny zobowiązujący Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wstrzymania przyznanych wcześniej świadczeń w sytuacji, kiedy w systemie informacji oświatowej nie zostanie potwierdzony fakt pobierania nauki w szkole przez dziecko, na które te świadczenia były przyznane. Nowe przepisy dotyczące ww. świadczeń zaczną obowiązywać odpowiednio od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 r. oraz od roku szkolnego 2025/2026. Natomiast zmiany w art. 26 ust. 4–4f – są konsekwencją wprowadzenia w art. 251 ust. 1 ustawy pomocowej nowego rodzaju opiekuna małoletnich dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej".

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

REKLAMA

Można powiedzieć, że ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została uchwalona w celu stworzenia szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia. Okazało się jednak, że dotychczasowe, ponad dwuletnie, stosowanie ustawy przyniosło doświadczenia wskazujące na potrzebę kolejnej jej nowelizacji, polegającej na doprecyzowaniu niektórych jej przepisów, zmianie części przyjętych rozwiązań, a także uzupełnieniu jej o nowe regulacje.

Dodatkowo decyzją wykonawczą Rady (UE) 2023/2409 z dnia 19 października 2023 r. w sprawie przedłużenia tymczasowej ochrony wprowadzonej decyzją wykonawczą (UE) 2022/382 (Dz. Urz. UE L, 2023/2409, 24.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2409/oj), przedłużono ochronę tymczasową udzielaną obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną do dnia 4 marca 2025 roku oraz na dalsze miesiące, co wymagało wprowadzenia stosownych zmian do ustawy, przy uwzględnieniu długości roku szkolnego. Dlatego też ustawa przedłuża okres obowiązywania ochrony tymczasowej w Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 30 września 2025 r. Dodatkowym uzasadnieniem dla przedłużenia obowiązywania ustawy do dnia 30 września 2025 r. jest zapewnienie, sprawnego i nieobciążającego dodatkowo organów administracji rządowej, procesu przechodzenia przez obywateli Ukrainy, korzystających obecnie z ochrony czasowej, na pobyt czasowy.

Podsumowując, choć zmiany mają na celu lepszą weryfikację zasadności przyznawania świadczenia, mogą one być wyzwaniem dla wielu rodzin, bo mogą utracić znaczne wpływy do ich budżetu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Tata też może wziąć płatny urlop po narodzinach dziecka (ojcowski, rodzicielski a nawet macierzyński)

ZUS przypomina: po narodzinach dziecka z płatnego urlopu może skorzystać nie tylko mama. Ojciec również ma taką możliwość – nie tylko w ramach najpopularniejszego urlopu ojcowskiego, ale także urlopu rodzicielskiego, a w określonych sytuacjach nawet urlopu macierzyńskiego.

W PZON coraz trudniej otrzymać orzeczenie dające świadczenie pielęgnacyjne (z pkt 7 i 8) [List czytelnika]

Do redakcji wpływają listy matek, których dzieci chorują na autyzm, zespół Aspergera, chorobę afektywną dwubiegunową. I obecnie te dzieci tracą pkt 7 i 8 w orzeczeniach o niepełnosprawności. Powoduje to utratę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy pojawia się praktyka orzekania niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym dla tych chorych, czy to tylko incydentalne przypadki?

Renta wdowia 2025 – ponad milion wniosków już złożonych. Dziemianowicz-Bąk ujawnia: 300 zł więcej dla seniorów od 1 lipca 2025 r.

Ponad 1 mln wniosków o rentę wdowią wpłynęło już do ZUS i innych instytucji emerytalnych – poinformowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej. Pierwsze wypłaty ruszą 1 lipca 2025 r., a średnia wysokość dodatkowego świadczenia to ok. 300 zł miesięcznie.

Nieruchomość w Hiszpanii – podatki (zakup, wynajem, sprzedaż). Przewodnik dla polskich inwestorów

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z koniecznością poznania lokalnego systemu podatkowego, który może znacząco wpłynąć na końcową rentowność inwestycji. Różnice w opodatkowaniu zależą od statusu kupującego, rodzaju transakcji oraz wybranej formy prawnej zakupu.

REKLAMA

Możesz jeszcze dostać 800 plus za czerwiec z wyrównaniem. Jeden warunek trzeba szybko spełnić!

ZUS informuje, że tylko osoby, które prześlą do 30 czerwca 2025 r. wniosek o 800+ - dostaną świadczenie na dziecko za cały nowy okres wypłat, który trwa od czerwca 2025 r. do maja 2026 r. Te osoby mają gwarancję wypłaty 800 plus za czerwiec - wypłata nastąpi najpóźniej w sierpniu - a więc będzie to tzw. wyrównanie. Natomiast jeżeli ktoś złoży wniosek w lipcu, już nie będzie mógł otrzymać świadczenia wychowawczego za czerwiec.

Renta wdowia: 300 zł miesięcznie. Poznaliśmy właśnie średnią wysokość nowego świadczenia, wypłaty już od lipca 2025 roku

Już od 1 lipca 2025 roku ruszy długo wyczekiwane rozwiązanie wspierające osoby starsze, które doświadczyły utraty współmałżonka – renta wdowia. To nowe świadczenie ma być realną pomocą dla osób, które po śmierci męża lub żony mierzą się nie tylko z emocjonalną pustką, ale również z drastycznym pogorszeniem sytuacji finansowej. Według danych, aż co piąta osoba powyżej 65. roku życia w Polsce jest zagrożona ubóstwem.

Emeryt ma w ZUS 300 000 zł. 14 lat pracy po zakończeniu służby wojskowej. Co z tymi pieniędzmi?

Do Infor.pl stale wpływają listy od emerytów mundurowych, którzy muszą odprowadzać składki do ZUS od pracy świadczonej w cywilu po przejściu na emeryturę mundurową (zwykłe umowy o pracę). Niektórzy z nich tracą te pieniądze, inni mogą - po spełnieniu dodatkowych warunków - uzyskać korzyści emerytalne z ZUS. Jest kilka systemów emerytalnych dla mundurowych. Dla niektórych z nich zasady są niekorzystne (w praktyce np. 300 000 zł odprowadzonych składek do ZUS przepada). Inni mają lepiej.

Zawezwanie do próby ugodowej

Nie każdy brak zapłaty stanowi wyraz złej woli dłużnika. Warto szukać pokoju i polubownych metod rozwiązywania sporu. Ugoda jest rozwiązaniem dopuszczalnym w większości spraw cywilnych i gospodarczych, w szczególności w sprawach o zapłatę.

REKLAMA

Świadczenie, zasiłek, 7 dodatków. 1 lipca 2025 r. rusza nabór wniosków

Od 1 lipca 2025 r. rodzice będą mogli złożyć elektroniczne wnioski o zasiłki rodzinne i dodatki, a także świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowe okresy 2025/2026. W praktyce nie jest łatwo uzyskać taką pomoc, głownie ze względu na kryteria dochodowe.

Aż 177 dni wolnych – najbliższy rok szkolny będzie prawdziwym wyzwaniem dla pracujących rodziców [szczegółowy kalendarz roku szkolnego 2025/2026]

Najbliższy rok szkolny 2025/2026, będzie prawdziwym wyzwaniem dla pracujących rodziców, którzy będą musieli zagospodarować czas wolny swoich dzieci w ciągu aż 177 dni. Problem mogą mieć zwłaszcza rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które wymagają jeszcze ich całodziennej opieki, a tymczasem – 26-dniowy urlop większości osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy nie jest z „gumy”, choć kodeks pracy ma do „zaoferowania” jeszcze kilka innych „zwolnień” od pracy na dziecko.

REKLAMA