Legia Akademicka 2018 - program MON

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Studenci-ochotnicy do wojska już od roku akademickiego 2017/2018/ fot. Fotolia
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia programu „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”. Ochotnicy będą uczestniczyć w 30 godzinnych zajęciach teoretycznych i 22 dniowych szkoleniach poligonowych. Program rozpocznie się wraz z rokiem akademickim 2017/2018.

Inicjatywa w postaci uruchomienia tego programu powodowana jest brakami w rezerwowych siłach zbrojnych. Od czasu zawieszenia obowiązkowej służby zasadniczej i na skutek zmian demograficznych, rezerwistów w armii brakuje. Jak podkreślił Michał Dworczyk - Sekretarz Stanu w MON, za kilka lat mogłoby dojść do sytuacji, w której rezerwistów potrzebnych w czasie mobilizacji, całkowicie by zabrakło.

Teoria i praktyka

Program szkolenia wojskowego dla studentów ma być prowadzony w ramach Legii Akademickiej – studenckiej, wojskowej organizacji działającej od 1918 r. na wielu uczelniach. Zakłada on udział w zajęciach teoretycznych oraz szkoleniach na poligonie.

Zajęcia teoretyczne mają odbywać się na terenie wybranych uczelni. Należy przy tym zaznaczyć, że uczelnia będzie miała możliwość, a nie obowiązek, aby do programu wojskowego szkolenia studentów przystąpić.

Szkolenie teoretyczne ma przybrać formę wykładów, chociaż mówi się także o wykorzystaniu e-learningu, a więc kształcenia na odległość. Zajęcia mają trwać ok. 30 godzin lekcyjnych, w ciągu jednego semestru. Na wykładach poruszać się będzie takie kwestie jak zasadnicze zadania misji Sił Zbrojnych RP, międzynarodowe otoczenie w aspekcie militarnym, nadzór i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, a także kwestie dotyczące hierarchii wojskowej, dyscypliny czy też odpowiedzialności karnej i materialnej.

Zobacz również: Sprawy karne

Część teoretyczna ma zakończyć się egzaminem, którego zaliczenie umożliwi przystąpienie do ćwiczeń wojskowych na poligonach. Po zaliczeniu egzaminu, za pośrednictwem uczelnianej administracji, należy złożyć wniosek powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Ćwiczenia wojskowe mają odbywać się na terenie wyznaczonych jednostek wojskowych, jednostek szkolnictwa wojskowego oraz w ośrodkach szkoleniowych. Szkolenie praktyczne na poligonie ma trwać 22 dni i będzie przeprowadzane w wakacje. Szkolenia dla studentów są bezpłatne, jednak za dzień takiego szkolenia student-ochotnik, tak jak każdy szeregowy, otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł.

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego i praktycznego, każdy wyszkolony będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy.

Nawet oficer

Początkowo przeszkolonych zostanie 10 tys. studentów (na szeregowych i podoficerów). Szkolenie na podoficera ma również trwać 22 dni i kończyć się egzaminem. Po zaliczeniu szkolenia podoficerskiego szkolony zostanie mianowany na stopień kaprala. W roku akademickim 2018/2019 uruchomiony zostanie program szkolenia oficerskiego, który obejmie nawet 5 tys. studentów-ochotników. Oznacza to, że udział w inicjatywie MON-u i MNiSW umożliwi ochotnikowi zdobycie nawet stopnia oficera.

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP

Podstawą prawną uruchomienia omawianego programu wojskowego szkolenia studentów, jest ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 100 tej ustawy, obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz pełnieniu okresowej służby wojskowej.

Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

W przypadku żołnierzy przeniesionych do rezerwy, które żołnierzami rezerwy nie są, obowiązek ten polega wyłącznie na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Jeżeli zajdzie potrzeba, osoby te można powołać na ćwiczenia wojskowe, jeżeli same ochotniczo się zgłosiły.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1430)

Decyzja nr. 146/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 lipca 2017 r. w sprawie wdrożenia programu pilotażowego edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej (Dz.Urz.MON  z 2017 r. poz. 158)

Prawo
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

pokaż więcej
Proszę czekać...