Europejski Dzień Sąsiada. Polscy przedsiębiorcy wyciągają rękę na zgodę

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
rozwiń więcej
Europejski Dzień Sąsiada. Polscy przedsiębiorcy wyciągają rękę na zgodę / ShutterStock

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK przedstawia krótkie podsumowanie w zakresie rozwiązywania transgranicznych skarg, tym razem z perspektywy polskiego przedsiębiorcy. 

Polscy przedsiębiorcy chcą rozmawiać

Z danych ECK Polska wynika, że spory przeciwko firmom zarejestrowanym w Polsce, są pomyślnie rozwiązywane. Ponad 60% spraw udało się rozwiązać satysfakcjonująco dla zagranicznego konsumenta. 

Polscy przedsiębiorcy, z którymi mają problem kupujący, są skłonni do rozmów z Europejskim Centrum Konsumenckim, podejmują kontakt i proponują ugodowe rozwiązania, na które często przystają zagraniczni konsumenci – wskazuje koordynator ECK Karol Muż. 

Sąsiedzkie spory – statystyki 

Jak wynika z raportu ECK Polska na polskich przedsiębiorców najczęściej skarżyli się  konsumenci z sąsiadujących krajów:

  • Czech – 15%
  • Litwy – 12%
  • Niemiec – 8%
  • Wielkiej Brytanii – 7%
  • Węgier – 7%

Jak pomagamy naszym sąsiadom – przykłady

Rozklejone buty (Litwa)

Konsument kupił w okazyjnej cenie buty w polskim sklepie internetowym. Po pół roku buty zaczęły się rozklejać. Kupujący zgłosił to poprzez formularz dostępny na stronie. Otrzymał informację, że niebawem skontaktuje się z nim osoba rozpatrująca reklamację. Dni mijały, a firma się nie odzywała. Po kontakcie z ECK Polska, przedsiębiorca zajął się zgłoszeniem litewskiego konsumenta i zaproponował naprawę obuwia, co w pełni odpowiadało kupującemu. 

Remont po sąsiedzku (Czechy)

Konsumentka z Czech kupiła drzwi z ościeżnicą za prawie 2 tysiące złotych. Pół roku później złożyła reklamację, ponieważ drzwi zaczęły się rozklejać. Polski przedsiębiorca przyjął zgłoszenie i strony uzgodniły, że do kupującej przyjedzie serwisant, aby wymienić wadliwe drzwi. Od tamtej pory kontakt się urwał. Czeszka zwróciła się wtedy po pomoc do ECC-Net. Naprawa nie przebiegła jednak pomyślnie. Przywiezione drzwi nie pasowały. 

Firma zaproponowała zwrot gotówki. Konsumentka jednak wolała wymianę. Na tę propozycję polski przedsiębiorca również się zgodził. Ostatecznie drzwi zostały dopasowane i wymienione. 

Zasady w wirtualnym świecie (Niemcy)

Niemiecka konsumentka jest fanką jednej z polskich gier online. Pewnego dnia jej konto zostało zablokowane. Przedsiębiorca w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że konsumentka mogła używać zautomatyzowanego oprogramowania, które pomagało jej wygrywać. Polska firma odrzuciła prośbę użytkowniczki i przestała odpisywać na jej kolejne wiadomości. Dzięki kontaktowi ECK Polska z przedsiębiorcą, sprawa graczki została jeszcze raz rozpatrzona, a jej konto odblokowane. 

Perypetie transgranicznej paczki (Słowacja) 

Konsument ze Słowacji kupił granitowy zlew u polskiego dystrybutora. Paczka dotarła nienaruszona, jednak przedmiot wewnątrz kartonu okazał się być pęknięty i porysowany. 

Dystrybutor początkowo nie chciał przyjąć zgłoszenia, tłumacząc, że na reklamację takiej szkody kupujący miał 7dni. Po kontakcie z ECK Polska zaproponował konsumentowi zwrot pieniędzy, przekazał również etykietę zwrotną. Słowacki kupujący zgodził się na takie rozwiązanie. 

 
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...