REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Europy. Jak działa ECC-Net?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Dzień Europy. Jak działa ECC-Net?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji Dnia Europy przypadającego 9 maja, Eurpejskie Centrum Konsumenckie Polska informuje o działalności sieci i podsumowuje miniony rok. 

Dzień Europy: ECC-Net odzyskuje 10 mln euro dla konsumentów

Sieć 29 Europejskich Centrów Konsumenckich (ECK) umożliwia konsumentom poznanie swoich praw, co pozwoli im w pełni korzystać z zalet Jednolitego Rynku europejskiego. 

REKLAMA

O Dniu Europy 

Dzień Europy jest obchodzony co roku 9 maja. Ta data wyznacza rocznicę historycznego podpisania w 1950 roku Deklaracji Schumana  . Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, przedstawił swój pomysł na nową formę współpracy politycznej w Europie. W deklaracji polityk zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), której członkowie dzieliliby się produkcją węgla i stali. EWWiS, pierwotnie składająca się z Francji, Niemiec Zachodnich, Włoch, Holandii, Belgii i Luksemburga, była pierwszą z serii ponadnarodowych instytucji. Propozycja ta stanowi plan zagwarantowania długoterminowego pokoju w powojennej Europie i jest uważana za początek tego, czym obecnie jest Unia Europejska.  

Odwołane loty i nie tylko: ponad 118 000 zapytań konsumentów

Jeśli europejski sprzedawca lub firma nie przestrzega praw, konsumenci mogą zwrócić się 
o pomoc i poradę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w kraju, w którym mieszkają. ECK pomaga zainteresowanym stronom w znalezieniu polubownego, pozasądowego rozwiązania. 

Przykład

Pan Mateusz kupił bilety lotnicze poprzez czeską platformę pośredniczącą. Planował podróż 
z przesiadką w Londynie. Okazało się, że lot zostanie przesunięty o dwa dni. Konsument poprosił o zwrot kwoty, ponieważ w wyniku zmiany planu podróży musiałby czekać dwie doby na lotnisku. Pośrednik odmówił tłumacząc, że linia lotnicza również odmawia zwrotu.  Pan Mateusz zwrócił się z prośbą o pomoc do ECK. 

Sprawy taka jak ta są częścią codziennej pracy centrów ECC-Net. W 2022 roku ECK Polska (działające przy UOKiK) otrzymało 6857 zgłoszeń, w tym 40% stanowiły skargi na sektor transportu lotniczego. 

REKLAMA

W ubiegłym roku sieć ECC-Net odpowiedziała na około 118 000 zapytań konsumentów z 29 krajów UE. Podobnie jak w Polsce, dotyczyły one m.in. opóźnień lotów, zawyżonych cen wynajmu obiektów wakacyjnych, fałszywych biletów na koncerty czy odwołanych pociągów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sieć finansowana przez Komisję Europejską i państwa członkowskie, była w stanie odzyskać  w ubiegłym roku prawie dziesięć milionów euro. Rzeczywiste korzyści ekonomiczne  są jeszcze większe. W wielu przypadkach ECC-Net była w stanie uchronić konsumentów przed wpadaniem w pułapkę abonamentową, gdy subskrypcje odnawiały się automatycznie  bez uprzednio odpowiedniego powiadamiania o tym konsumenta. 

Impulsy do pozytywnych zmian: sprawiedliwość cyfrowa i wiele więcej

ECC-Net jest źródłem informacji dla posłów do PE, organizacji konsumenckich i mediów. Sieć regularnie porównuje ustawodawstwo w całej Europie, wyróżnia najlepsze praktyki i sygnalizuje co wymaga poprawy w obszarze ochrony konsumentów. W ramach tych działań sieć ECC opublikowała stanowisko w sprawie sprawiedliwości cyfrowej jako wkład do EU Fitness Check na ten sam temat. Dokument krytycznie analizuje takie zjawiska jak ciemne wzorce, automatyczne przedłużanie umów i zakupy w aplikacji

Oprócz pośrednictwa między europejskimi konsumentami i przedsiębiorcami, ECC-Net i ECK Polska:

  • współpracują z rzecznikami, innymi organizacjami konsumenckimi i organami ADR, 
  • dzielą się fachową wiedzą na ważne tematy, takie jak prawa pasażera czy bezpieczne zakupy w sieci, 
  • biorą udział w spotkaniach z konsumentami organizując wykłady i warsztaty, 
  • uczestniczą w konsultacjach organizowanych przez organizacje europejskie i krajowe w celu przyczynienia się do rozwoju lepszych polityk na rzecz konsumentów. 
 
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA