Badania diagnostyczne. Gdzie są najkrótsze kolejki?

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
rezonans magnetyczny / Shutterstock

Badania diagnostyczne – czy na szybkość wykonania badania ma wpływ miejsce zamieszkania? Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu miejscach na wykonanie badań obrazowych trzeba czekać ponad miesiąc. Na jakie badania najbardziej wydłużył się okres oczekiwania? Przedstawiamy najnowsze wyniki Onkofundacji Alivia.  

W Polsce co roku diagnozuje się ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych – u wielu pacjentów w zaawansowanym stadium. W opinii ekspertów winny jest między innymi utrudniony dostęp do badań diagnostycznych. A to właśnie badania obrazowe stanowią istotną rolę w wykrywaniu nowotworów i ocenie skuteczności leczenia onkologicznego. 

Długie kolejki do badań obrazowych

Portal Alivia Onkoskaner przedstawił najnowsze (maj tego roku) wyniki pokazujące, na jakie badania najbardziej wydłużył się czas oczekiwania. Listę otwiera rezonans magnetyczny. W trybie normalnym pacjenci na badanie czekają 75 dni (o 13 dni dłużej niż w zeszłym roku). Na “cito” 56 dni (o12 dni dłużej niż w maju 2022 roku). 

Nie lepiej sytuacja przedstawia się z badaniem PET-CT. W tym przypadku pacjenci zmuszeni są czekać w długiej kolejce ze skierowaniem w trybie zwykłym – średnio 42 dni (o 6 więcej niż rok temu), a w trybie pilnym 28 dni (o 4 dni więcej niż w maju 2022 roku).  

Jak mówi Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia, długie kolejki do badań PET CT mogą wynikać z jednej strony ze znacznego wzrostu ilości zlecanych i wykonywanych badań, a z drugiej strony z problemów kadrowych oraz braku optymalnego wykorzystania istniejącej infrastruktury. 

Województwo ma znaczenie  

Zaprezentowane przez Onkofundacja Alivia dane, porównują długość kolejek do badań obrazowych w poszczególnych województwach. Jak się okazuje na szybkość wykonania badania ma także wpływ miejsce zamieszkania. W niektórych województwach pacjenci czekają na badanie nawet 4 miesiące dłużej niż w innych. 

–  „Porównując kolejki w poszczególnych województwach widać ogromne dysproporcje, przede wszystkim w dostępie do badań rezonansem magnetycznym – tłumaczy Aleksandra Ciompała, koordynatorka ds. programów pomocowych Onkofundacji Alivia, i dodaje: – „Niewiele lepiej jest w przypadku tomografii komputerowej czy badania PET-CT. Różnice między województwami to nawet 100 dni i więcej”. Jak przypomina Aleksandra Ciompała, wykonanie badania to jedno, ale do tego dochodzi jeszcze czas oczekiwania na opis oraz na wizytę lekarską w celu skonsultowania wyniku. – „Podczas gdy w jednym województwie pacjent czeka tylko kilka dni, w innym ten czas wydłuża się nawet do kilku miesięcy! A przecież rak nie poczeka” – podsumowuje. 

Gdzie czeka się najdłużej

Najdłużej na badanie tomografem komputerowym w trybie normalnym czekają pacjenci w województwie małopolskim – czas oczekiwania to 81 dni. Najkrócej zaś w województwie podlaskim – jednie (aż) 10 dni. W trybie pilnym sytuacja jest zbliżona - najdłuższy czas oczekiwania jest w województwie małopolskim – 47 dni, a najkrótszy w podlaskim – 7 dni.

W przypadku rezonansu magnetycznego, oczekiwanie na badanie w trybie normalnym, w województwie lubuskim wynosi 126 dni, a w mazowieckim – 40. Ze skierowaniem na “cito” najdłuższej oczekuje pacjent w kolejce, w województwie lubuskim – są to 103 dni, a najkrócej w warmińsko-mazurskim – są to 29 dni.

Na badanie PET-CT w trybie normalnym i pilnym, pacjent jest zmuszony oczekiwać najdłużej w województwie mazowieckim – 152 dni. W trybie zwykłym i “na cito” – 72 dni. Najkrótsza kolejka do tego typu badania jest w województwie opolskim – tutaj w trybie normalnym pacjent czeka 10 dni, a w trybie pilnym – 8 dni. 

Pacjenci zmuszeni robić badania prywatnie 

Długi czas oczekiwania na badania zmusza pacjentów do wykonania ich prywatnie. Niestety koszty są wysokie – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W związku z tym nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek i czekać na swoją kolej nawet kilka miesięcy. Skutki mogą być groźne – opóźnienie rozpoczęcia leczenia, a w konsekwencji zmniejszenie szans na wyzdrowienie

Terminowość diagnostyki wstępnej spadła 

Dane z aktualizowanego na bieżąco raportu NFZ dotyczącego kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), wskazują, że nastąpił znaczny spadek terminowości diagnostyki wstępnej w 2022 roku – w skali kraju było to 9 punktów procentowych w stosunku do roku 2021 i wynosił 66 proc. (o 8 punktów procentowych spadł w stosunku do roku 2020). W temacie terminowości diagnostyki pogłębionej obniżyła się ona o 4 punkty procentowe w stosunku do roku 2021 i wynosił 72 proc. (o 4 punkty procentowe spadł także w odniesieniu do roku 2020).  

Interpretacja statystyk Ministerstwa Zdrowia nieco się różni – resort wskazuje, że terminowość leczenia pogorszyła się i owszem, ale nieznacznie. Eksperci twierdzą, że znacznie, podając, że od 2019 terminowość spadła o 15-20 punktów procentowych. Zwracają przy tym uwagę, że terminowość w czołowych województwach pilotażowych Krajowej Sieci Onkologicznej wynosi 50 proc. – czyli, że  połowa pacjentów nie ma diagnostyki i leczenia w określonym terminie. 

 

Opis badania - kolejne oczekiwanie

Problem stanowi nie tylko długość oczekiwania na badanie, ale i jego opis. Wedle danych Najwyższej Izby Kontroli – pacjenci zbyt długo czekają na opisy swoich badań obrazowych. W 16 proc. przypadków zajmowało to dłużej niż dwa tygodnie. Zdarzało się jednak i dłużej. 

Resort zdrowia przyznał, że NFZ nie monitoruje czasu oczekiwania na wyniki badań diagnostycznych. Monitorowany jest czas oczekiwania na rozpoczęcie udzielenia świadczenia i jedynie w przypadku osób, które zgłaszają się do świadczeniodawcy po raz pierwszy. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...