Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku

Anna Kucharska
rozwiń więcej
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku, prowadzi działalność w zakresie pomocy społecznej na rzecz osób starszych.
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku, prowadzi działalność w zakresie pomocy społecznej na rzecz osób starszych. Udziela im pomocy w celu przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej, wynikającej ze starszego wieku.

Płocki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął swoją działalność w lutym 2002r. Został powołany z inicjatywy środowiska nauczycielskiego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Patronat nad Uniwersytetem od 2004r sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku.

Jakie są zdania SUTW w Płocku?

• działalność w zakresie pomocy społecznej na rzecz osób starszych, poprzez udzielanie im pomocy w celu przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej, wynikającej ze starszego wieku,
• działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia osób starszych.

W celu wykonania powyższych zadań SUTW w Płocku:

• prowadzi różne formy działalności edukacyjnej, zdrowotnej, kulturalnej, twórczej i turystyczno- krajoznawczej dla osób starszych;
• włącza osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego w celu stymulowania sprawności intelektualnej i fizycznej;
• aktywizuje społecznie i poprawia jakość życia seniorów;
• upowszechnia profilaktykę gerontologiczną;
• stwarza warunki do godnego starzenia się.

Kto może zostać członkiem zwyczajnym SUTW w Płocku?

Członkiem zwyczajnym może być każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej w wieku emerytalnym (min 55 lat), który:

• gotowy jest wnieść swój wkład pracy społecznej w urzeczywistnienie celów SUTW;
• złoży pisemną deklarację;
• opłaci składkę wpisową;
• zobowiąże się do opłacania składki członkowskiej.

Zobacz też: Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH

Co obejmuje oferta edukacyjna SUTW w Płocku?

• wykłady ogólne prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin,
• zajęcia w sekcjach zainteresowań:
o plastyczno-malarskiej
o literacko-dyskusyjnej
o turystyczno-krajoznawczej
o rękodzielniczej
o fotograficznej
• lektoraty języków obcych o różnym poziomie zaawansowania
o jęz. angielski
o jęz. włoski
o jęz. niemiecki
o jęz. francuski
o jęz. rosyjski
• zajęcia usprawniające
o gimnastyka usprawniająca
o gimnastyka rehabilitacyjna
o basen
• warsztaty informatyczne, na których poznają obsługę komputera i Internetu
• sekcja brydża
• wspólne spotkania z okazji świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, „tłustego czwartku”, andrzejek, itp.

Ponadto kilka razy w roku są organizowane jednodniowe wycieczki krajoznawcze, a w okresie letnim w ramach rekreacji wczasy.

Jakie są prawa i obowiązki członków zwyczajnych SUTW w Płocku ?

Członkowie zwyczajni SUTW w Płocku:

• mają czynne i bierne prawo wyboru do władz SUTW w Płocku,
• zobowiązani są do aktywnego uczestnictwa w realizacji celów SUTW w Płocku,
• winni przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał,
• mają obowiązek opłacać składkę członkowską,
• powinni wywiązywać się z nałożonych zobowiązań.

Kiedy członkostwo zwyczajne wygasa?

Członkostwo zwyczajne wygasa przez:

• dobrowolne wystąpienie z SUTW w Płocku zgłoszone ustnie lub na piśmie,
• skreślenie z listy członków z powodu nieopłacenia składki członkowskiej,
• wykluczenie członka za niegodne postępowanie,
• śmierć członka.

Podstawa prawna

Statut Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku

Źródło: www.sutwplock.pl

Zobacz też serwis: Uniwersytet Trzeciego Wieku

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...