Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Fundusz Hipoteczny Familia
rozwiń więcej
Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.
Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

Wielu seniorów nieprzychylnie patrzy na odwróconą hipotekę z obawy, że mogliby utracić miejsce zamieszkania. Dla nas wszystkich ważne jest, by mieć swój własny kąt, który znamy i lubimy. Czy jednak faktycznie mają się czego oni obawiać?

Odwrócona hipoteka powstała z myślą o seniorach, więc jej głównym założeniem jest zapewnienie osobie starszej komfortowego życia na emeryturze. Pomysł ten sprawdza się już w szeregu krajów Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce seniorzy coraz chętniej decydują się na tego typu rozwiązanie, które faktycznie umożliwia im bardziej radosne życie, a także spełnianie swoich marzeń czy zagraniczne podróże.

Prawo do dożywotniego zamieszkania

W myśl tego również jednym z kluczowych założeń oferty odwróconej hipoteki jest zapewnienie seniorowi prawa do dożywotniego zamieszkania w swoim mieszkaniu czy domu. Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.

Gwarantem jego prawa jest wpis w III dziale księgi wieczystej. Dodatkowo niektóre fundusze zobowiązują się w akcie notarialnym do niewynajmowania ani niesprzedawania nieruchomości za życia seniora.

Przy odwróconej hipotece senior ma gwarancję, że końca życia będzie mieszkał w swoim mieszkaniu.

Prawo do dożywotniego zamieszkania nie wygasa nawet z chwilą ogłoszenia upadłości przez fundusz.

Zobacz: Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Senior nie musi się więc obawiać, że po podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym, zostanie nagle zmuszony do opuszczenia swojego mieszkania. Jego prawo do jego użytkowania jest zabezpieczone prawnie i zapisane w akcie notarialnym.

Prawa seniora są gwarantowane wpisem do księgi wieczystej. Senior mieszka w domu do końca swojego życia, pomimo, iż w ramach odwróconej hipoteki przenosi własność nieruchomości na fundusz.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...