REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Fundusz Hipoteczny Familia
Wysokość renty jest zależna  od  wartości nieruchomości.
Wysokość renty jest zależna od wartości nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Co jest brane pod uwagę?

Fundusze hipoteczne obliczają wysokość renty, biorąc pod uwagę następujące elementy:

REKLAMA

• wartość nieruchomości;

• wiek Klienta;

• płeć klienta

• dane GUS o przeciętnym dalszym trwaniu życia danej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Wartość nieruchomości

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości, to, jest ona szacowna przez licencjonowanych rzeczoznawców. Senior może także poprosić o wyliczenie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę poleconego przez rodzinę lub znajomych.

REKLAMA

Wysokość renty jest zależna od wartości nieruchomości. To znaczy, że jeżeli będziemy dysponować nieruchomością o wartości 400 000 złotych, to możemy się spodziewać znacznie większej renty, niż przy wartości mieszkanie 200 000 złotych.

Wysokość renty, jaką otrzyma senior, jest uzależniona od wartości nieruchomości. W takiej sytuacji znaczenie ma oszacowanie jej wartości, czego dokonuje licencjonowany rzeczoznawca. Senior sam może wskazać takiego rzeczoznawcę.

Zobacz: Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Wiek seniora

Fundusze hipoteczne biorą także pod uwagę wiek seniora, który pragnie podpisać z nimi umowę. Osoba bardziej zaawansowana wiekiem może liczyć na większą rentę od osoby młodszej. Fundusze w ramach umowy zobowiązują się do ponoszenia kosztów związanych z aktem notarialnym, podatkami od nieruchomości oraz ubezpieczeniem mieszkania.

Przy odwróconej hipotece fundusz hipoteczny pokrywa wydatki związane m.in. z opłacaniem podatku od nieruchomości, czy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Comiesięczna renta

Usługa odwróconej hipoteki to szansa dla seniorów na dodatkowe dochody wypłacane w formie comiesięcznej renty. Wielu emerytów, mimo długiego i intensywnego stażu pracy, jak na przykład nauczyciele, nie ma perspektyw na wysoką emeryturę.

Stąd oferta funduszy hipotecznych bądź też przygotowywana przez resort finansów ustawa o odwróconej hipotece jest realną szansą na podwyższenie swoich dochodów, a tym samym zapewnienie sobie komfortowej przyszłości na emeryturze.

Co to jest odwrócona hipoteka?

Usługa odwróconej hipoteki jest kierowana do osób, które ukończyły 65 rok życia i posiadają prawo własności do nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź też prawo użytkowania wieczystego. Senior powinien więc być właścicielem albo współwłaścicielem mieszkania, domu bądź też działki. Oferta funduszy hipotecznych zakłada, że senior przenosi prawo do własności nieruchomości na fundusz w zamian za gwarancję wypłaty comiesięcznej rentę. 

Zobacz serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
250 zł na dobę dla uczestnika wycieczki. 752 nowe wnioski już zostały złożone. Ze środków pozyskanych z programu można sfinansować m.in.: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie

W poniedziałek, 22 lipca rozpoczął się dodatkowy nabór do nowego programu dofinansowania wycieczek szkolnych "Podróże z klasą". Resort edukacji poinformował, że dodatkowe środki rozeszły się w ciągu czterech minut. 

Pracodawca zapłaci za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace

Pracodawca zapłaci pracownikowi za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace nad projektem. Będą nowe wykroczenia, przestępstwa, a co najważniejsze dla pracowników, odsetki.

Wniosek o bon energetyczny już od 1 sierpnia: można wysłać także Pocztą Polską

Poczta Polska SA informuje, że Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego. W zależności od preferencji i możliwości, uprawnieni do uzyskania tego jednorazowego świadczenia finansowego mogą złożyć wniosek w formie elektronicznej lub pisemnej. Honorowane będą zarówno wnioski składane osobiście w gminie, jak i przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Czym jest zabójstwo eutanatyczne w polskim prawie?

Zabójstwo człowieka jest niewątpliwie czymś bardzo złym. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, religii jest to czyn naganny. Niektórzy wyrażają poglądy, zgodnie z którymi w niektórych uzasadnionych sytuacjach dopuszczalna powinna być eutanazja. Uważają, że tak naprawdę nie jest ona zabójstwem, ale ulgą w cierpieniach. Polskie prawo karne zabrania jednak dokonywania eutanazji.

REKLAMA

Ulgi dla samotnych rodziców po rozwodzie. Jednoznaczne stanowisko MF

Jeżeli rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną, wówczas wychowują dziecko wspólnie i żaden z rodziców nie ma prawa do ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już dokładną datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

REKLAMA

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególnie gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

REKLAMA