reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Co jest brane pod uwagę?

Fundusze hipoteczne obliczają wysokość renty, biorąc pod uwagę następujące elementy:

• wartość nieruchomości;

• wiek Klienta;

• płeć klienta

• dane GUS o przeciętnym dalszym trwaniu życia danej osoby.

Zobacz: Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Wartość nieruchomości

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości, to, jest ona szacowna przez licencjonowanych rzeczoznawców. Senior może także poprosić o wyliczenie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę poleconego przez rodzinę lub znajomych.

Wysokość renty jest zależna od wartości nieruchomości. To znaczy, że jeżeli będziemy dysponować nieruchomością o wartości 400 000 złotych, to możemy się spodziewać znacznie większej renty, niż przy wartości mieszkanie 200 000 złotych.

Wysokość renty, jaką otrzyma senior, jest uzależniona od wartości nieruchomości. W takiej sytuacji znaczenie ma oszacowanie jej wartości, czego dokonuje licencjonowany rzeczoznawca. Senior sam może wskazać takiego rzeczoznawcę.

Zobacz: Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Wiek seniora

Fundusze hipoteczne biorą także pod uwagę wiek seniora, który pragnie podpisać z nimi umowę. Osoba bardziej zaawansowana wiekiem może liczyć na większą rentę od osoby młodszej. Fundusze w ramach umowy zobowiązują się do ponoszenia kosztów związanych z aktem notarialnym, podatkami od nieruchomości oraz ubezpieczeniem mieszkania.

Przy odwróconej hipotece fundusz hipoteczny pokrywa wydatki związane m.in. z opłacaniem podatku od nieruchomości, czy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Comiesięczna renta

Usługa odwróconej hipoteki to szansa dla seniorów na dodatkowe dochody wypłacane w formie comiesięcznej renty. Wielu emerytów, mimo długiego i intensywnego stażu pracy, jak na przykład nauczyciele, nie ma perspektyw na wysoką emeryturę.

Stąd oferta funduszy hipotecznych bądź też przygotowywana przez resort finansów ustawa o odwróconej hipotece jest realną szansą na podwyższenie swoich dochodów, a tym samym zapewnienie sobie komfortowej przyszłości na emeryturze.

Co to jest odwrócona hipoteka?

Usługa odwróconej hipoteki jest kierowana do osób, które ukończyły 65 rok życia i posiadają prawo własności do nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź też prawo użytkowania wieczystego. Senior powinien więc być właścicielem albo współwłaścicielem mieszkania, domu bądź też działki. Oferta funduszy hipotecznych zakłada, że senior przenosi prawo do własności nieruchomości na fundusz w zamian za gwarancję wypłaty comiesięcznej rentę. 

Zobacz serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama