Czy świadczenie wspierające może otrzymać osoba przebywająca w domu pomocy społecznej?

Czy świadczenie wspierające może otrzymać osoba przebywająca w domu pomocy społecznej? / Shutterstock

Świadczenie wspierające nie przysługuje, jeżeli osoba z niepełnosprawnością została umieszczona w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym czy areszcie śledczym – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Świadczenie wspierające - warunki otrzymania

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy dla osób z niepełnosprawnością, a przysługuje od ukończenia 18 roku życia. Jego celem jest wsparcie zainteresowanych w pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnym potrzeb życiowych.

ZUS przypomina, że świadczenie wspierające jest rozpatrywane i przyznawane na wniosek. Zakład Ubezpieczeń społecznych nie przyznaje go automatycznie. Ponadto prawo do świadczenia przysługuje w zależności od miejsca pobytu osoby z niepełnosprawnością.

Wydanie decyzji przyznającej świadczenie wspierające przez ZUS jest uzależnione od spełnienia kilku kryteriów. Głównie od uzyskania z wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzji ostatecznej o poziomie potrzeby wsparcia wyrażonej w punktach. 

Czy świadczenie wspierające może otrzymać osoba z niepełnosprawnością, która przebywa na przykład w domu pomocy społecznej?

- Świadczenie wspierające nie przysługuje, jeżeli osoba z niepełnosprawnością została umieszczona w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym czy areszcie śledczym – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Co istotne świadczenie wspierające nie przysługuje osobom z niepełnosprawnością przebywającym w wyżej wymienionych placówkach niezależnie od tego czy placówka ta jest własnością prywatną czy jest publiczna i czy podopieczny pokrywa koszty pobytu czy nie. 

O wsparcie nie może się też starać osoba z niepełnosprawnością, która za granicą pobiera świadczenie o podobnym charakterze, chyba że umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską, a konkretnym krajem stanowi inaczej.

Świadczenie wspierające - wniosek

Wniosek oświadczenie wspierające może złożyć osobą z niepełnosprawnością, jej pełnomocnik bądź przedstawiciel ustawowy działający w imieniu osoby z niepełnosprawnością (np. opiekun prawny).

Wniosek można wypełnić i wysłać do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem:
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
- bankowości elektronicznej lub jej aplikacji,
- portalu Empatia.

Od początku stycznia 2024 r. ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych kreator do składania wniosku o świadczenie wspierające (dla osoby z niepełnosprawnością oraz dla pełnomocnika).

Jeśli wniosek będzie zgłoszony za pomocą portali Empatia lub bankowości elektronicznej, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil automatycznie na podstawie danych z wniosku.

Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności (EKSMOoN). System ten prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...