Wczasy dla seniora z dofinansowaniem. Gdzie szukać? Komu przysługują?

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Wczasy dla seniora z dofinansowaniem / Shutterstock

Wczasy dla seniora z dofinansowaniem – czy jest taka możliwość? Polska emerytura wynosi średnio połowę przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Jak zatem myśleć o wakacjach, gdy większość emerytury przeznaczana jest na leki, rachunki i żywność. Z pomocą przychodzi tzw. dofinansowanie do wczasów. Jak można je uzyskać? Komu przysługuje? 

Emeryci, których wysokość emerytury wyklucza możliwość wyjazdu na wypoczynek, mogą ubiegać się o wczasy z dofinansowaniem. Jest kilka opcji, z których może skorzystać senior, by móc cieszyć się wypoczynkiem. Mowa tutaj o: PFRON, dopłacie z UE i tzw. wczasach pod gruszą.  

Wczasy rehabilitacyjne z dofinansowaniem

Turnusy rehabilitacyjne tworzone są dla zorganizowanych grup o podobnych potrzebach zdrowotnych. Na minimum dwa tygodnie wyjeżdżają oni do ośrodków przygotowanych pod kątem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Turnusy organizowane są w spokojnych i urokliwych miejscach, pozwalających dodatkowo na relaks i regenerację. W trakcie wypoczynku zostaje opracowany program rehabilitacyjny dla uczestników – seniorzy zostają objęci specjalistyczną opieką, a ćwiczenia dostosowane są do ich kondycji i stanu zdrowia. Wczasy lecznicze dla emerytów to nie tylko możliwość zadbania o stan fizyczny, ale także zachęta do budowania nowych kontaktów, samodzielnego funkcjonowania i rozwoju osobistego. Zaletą takich wczasów w odróżnieniu od zwykłych pobytów sanatoryjnych NFZ – jest pobudzenie aktywności społecznej, pracowanie w grupie co ma niebagatelny wpływ na poprawę stanu zdrowia i wpływa ponadto korzystnie na przebieg rehabilitacji.

Wyjazdy do sanatoriów bądź też specjalistycznych ośrodków wypoczynkowych dają możliwość otrzymania dofinansowania z PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Komu przysługuje dofinansowanie z PFRON 

Ten rodzaj dofinansowania nie przysługuje każdemu emerytowi. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznaje je tylko osobom: 

  • posiadającym orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności;
  • częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, wydane przed ukończeniem 16 roku życia na podstawie odrębnych przepisów; 
  • spełniającym kryterium dochodowe, które za kwartał poprzedzający złożenie wniosku nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym bądź 65 proc. w przypadku osoby samotnej. Po przekroczeniu tych kwot dofinansowanie proporcjonalnie zostanie pomniejszone. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON 

Chcąc ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, senior powinien złożyć dokumenty w postaci wniosku o dofinansowanie turnusu, skierowania na turnus od lekarza pierwszego kontaktu, kopii orzeczenia o niepełnosprawności, jak i oświadczenia o wysokości dochodu w rodzinie. Do niedawna taki komplet dokumentów należało składać w jednostkach PCPR. Od stycznia 2022 roku jest to możliwe w formie online, dzięki nowoczesnej platformie SOW, którą oferuje PFRON. 

Wniosek o rehabilitacyjne wczasy dla seniorów z dofinansowaniem jest rozpatrywany w ciągu 30 dni od jego złożenia. Po uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia wniosku uczestnik sam wybiera organizatora oraz miejsce, gdzie odbędzie rehabilitacje. 

Wczasy dla seniorów z dopłatą z Unii Europejskiej 

Inną możliwością pozyskania dofinansowania do wypoczynku jest dopłata z Unii Europejskiej – pozwoli ona na spędzenie aktywnie czasu nie tylko na terenie Polski, lecz także poza jej granicami, m.in. w Hiszpanii czy na Cyprze. 

O wczasy dla seniorów z dopłatą z UE może starać się każda osoba po 55 roku życia. Dozwolone jest zabranie młodszej od siebie osoby, jako opiekuna. Dopłata może zagwarantować przelot, transfer z lotniska, kwaterunek w hotelu i opiekę polskiego rezydenta. Dobrze jest wpierw sprawdzić ile będzie wynosiła kwota za pobyt w wybranym kraju i jaka jest oferta na wczasy dla seniorów z dopłatą z UE, i wykorzystać ten moment, aby zgłosić wniosek o dofinansowanie. 

Wczasy pod gruszą 

Wczasy pod gruszą to dopłaty do urlopu wypoczynkowego, wypłacane przez pracodawcę po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją materialną pracownika. W wysokości świadczenia decydują zarobki, sytuacja życiowa, rodzinna oraz materialna pracownika. Kwoty przeznaczone na wypoczynek pobierane są z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenia mogą być przyznawane emerytowanym byłym pracownikom i rencistom. 

Według Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, do wypłacania świadczenia dopuszczone są firmy, które na dzień 1 stycznia zatrudniają, co najmniej 50 osób na etat. Chcąc otrzymać dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy zapoznać się z jego regulaminem, którego treść w każdym zakładzie pracy może być nieco inna. 

Należy pamiętać, że wczasy pod gruszą nie należą do zwykłych świadczeń urlopowych i wymagają złożenia większej ilości dokumentów, niż tylko wniosek o urlop. Senior, który chciałby uzyskać dofinansowanie w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i ubiegać się o wczasy pod gruszą, powinien złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w swojej firmie. W regulaminie zfśs znajdują się wytyczne do złożenia odpowiednich dokumentów, na podstawie których w późniejszym czasie pracodawca będzie przyznawał świadczenia. Podstawowym dokumentem do złożenia będzie oświadczenie o sytuacji materialnej – dochody swoje i członków rodziny. Niektóre firmy wymagają przedłożenia PIT-u za poprzedni rok. Przyznanie dofinansowania o wczasy pod gruszą zależy głównie od tego, jakie zapisy zostały określone wcześniej w regulaminie.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...