REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie dla seniora. Czy warto kupić polisę na życie?

Dziennikarka medyczno-prawna
Do jakiego wieku można wykupić polisę na życie?
Do jakiego wieku można wykupić polisę na życie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie dla seniora – czym jest polisa na życie dla seniora? To możliwość ubezpieczenia dla osób, które przechodzą na emeryturę. Działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Co obejmuje taka polisa?  
rozwiń >

Czym jest polisa dla seniora

To, że osiągnęło się wiek emerytalny nie jest wyznacznikiem zakończenia obowiązku ubezpieczenia na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wiele ofert dla osób starszych. Jedną z nich jest polisa na życie dla seniora. 

REKLAMA

Polisa na życie dla seniora to propozycja ubezpieczenia skierowana do osób, które wybierają się na emeryturę. Polisę tego rodzaju może kupić nie tylko osoba starsza – granica wieku uwarunkowana jest daną ofertą – ale także ktoś z bliskich (np. dziecko, wnuk). Emeryci mogą wybrać ubezpieczenia standardowe i o rozszerzonym zakresie ochrony. 

Co zawiera polisa na życie dla seniora 

Polisa na życie dla seniora ma za zadanie zabezpieczyć finansowo bliskich osoby starszej, na wypadek jej śmierci. Ten rodzaj ubezpieczenia funkcjonuje na innych zasadach niż ma to miejsce przy klasycznych ubezpieczeniach na życie – okres składkowy jest tymczasowy, zaś ochrona działa dożywotnio. Odszkodowanie z ubezpieczenia dla seniora jest tym większe, im wyższa została opłacona składka na jego poczet. Tego typu polisę można rozszerzyć, między innymi dokupując ochronę na wypadek poważnej choroby. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są ponadto dodatkowe umowy zabezpieczające w sytuacji: 

 • konieczności przebycia operacji chirurgicznej, 
 • konieczności pobytu w szpitalu, 
 • poważnego zachorowania, 
 • wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie na życie dla seniora może objąć także jego najbliższych: małżonka, dziecko bądź wnuka. W takim przypadku osobie starszej przysługuje odszkodowanie z tytułu zgonu najbliższych. 

Cena ubezpieczenia dla seniora

Na cenę polisy dla osoby starszej ma przede wszystkim wpływ wiek, w jakim decyduje się na przystępuje do ubezpieczenia. Chodzi o to, że im starszy jest płatnik składek, tym wyższe będzie prawdopodobieństwo rozwoju różnych schorzeń, a więc wzrasta ryzyko ubezpieczeniowe. Do innych czynników wpływających na ostateczny koszt ubezpieczenia dla seniora należą: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • stan zdrowia ubezpieczonego – produkty, które wymagają wypełnienia ankiety medycznej czy też wykonania badań lekarskich są zazwyczaj najtańsze, 
 • wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym wyższe będą składki. Plusem tego typu rozwiązania jest wysokie odszkodowanie w przypadku, gdy dojdzie do wystąpienia zdarzenia wymienionego w umowie, 
 • zakres ochrony – im szerszy pakiet wybierze senior, tym wyższa będzie cena polisy. 

Polisy dla seniora są dostępne w dwóch postaciach – te, które nie wymagają wypełnienia ankiety medycznej przed podpisaniem umowy, należą z reguły do droższych. Ubezpieczenia zawierające szczegółowy formularz odnoszący się do historii chorób, są zdecydowanie bardziej opłacalną rozwiązaniem. Czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich. Spowodowane to jest określeniem ryzyka ubezpieczeniowego. 

Ubezpieczenie dla seniora - gdzie wykupić

Chcąc nabyć ubezpieczenie, senior powinien udać się do wybranego przez siebie towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku, aby jak najlepiej dopasować konkretny wariant do własnych potrzeb oraz możliwości i przede wszystkim nie dopłacać. W tym przypadku pomocnym może okazać się kalkulator polis – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby porównywarka przeprowadziła selekcję i przedstawiła oferty mieszczące się w zasięgu seniora. 

Ubezpieczenie dla seniora - na co wracać uwagę

Przed zakupieniem polisy należy dokładnie wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Warto sprawdzić wyłączenia od odpowiedzialności – są to określone sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić świadczenia.
Warto ponadto sprawdzić czy oferta posiada po ukończeniu np. 85 lat, ochronę bezskładkową – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają taką opcję, jest ona bardzo korzystna dla seniora. 

Kiedy ubezpieczenie dla seniora nie zadziała 

Należy pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa posiada górne limity odpowiedzialności i wyłączenia, mowa tutaj o sytuacjach, gdzie polisa nie zadziała. Wykaz wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W większości towarzystw pojawiają się te same sytuacje. W ubezpieczeniach na życie najczęściej są to: 

 • samobójstwo (do 2 lat), 
 • zatajenie historii medycznej (do 3 lat), 
 • czynny udział w aktach terroryzmu, 
 • wojna. 

Jak długo trwa umowa ubezpieczenia na życie dla seniora i czy warto

REKLAMA

Czas trwania umowy ubezpieczenia uwarunkowany jest rodzajem ubezpieczenia, na jaki zdecyduje się senior. Jeżeli przystąpi do polisy o określonym czasie ochrony, może trwać ona nawet do ukończenia przez niego 80 lat. W przypadku wybrania polisy bezterminowej, ochrona trwa dożywotnio. Sam czas trwania umowy ubezpieczenia zależy zatem od wybranej przez seniora opcji.

Głównym zadaniem polisy na życie dla osoby starszej  jest zapewnienie ochrony finansowej w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Bez wątpienia ten rodzaj ubezpieczenia daje poczucie bezpieczeństwa i wpływa na komfort codziennego życia ubezpieczonego seniora i jego najbliższych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  REKLAMA

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

  Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  REKLAMA