REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie dla seniora. Czy warto kupić polisę na życie?

Dziennikarka medyczno-prawna
Do jakiego wieku można wykupić polisę na życie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie dla seniora – czym jest polisa na życie dla seniora? To możliwość ubezpieczenia dla osób, które przechodzą na emeryturę. Działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Co obejmuje taka polisa?  
rozwiń >

Czym jest polisa dla seniora

To, że osiągnęło się wiek emerytalny nie jest wyznacznikiem zakończenia obowiązku ubezpieczenia na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wiele ofert dla osób starszych. Jedną z nich jest polisa na życie dla seniora. 

REKLAMA

Polisa na życie dla seniora to propozycja ubezpieczenia skierowana do osób, które wybierają się na emeryturę. Polisę tego rodzaju może kupić nie tylko osoba starsza – granica wieku uwarunkowana jest daną ofertą – ale także ktoś z bliskich (np. dziecko, wnuk). Emeryci mogą wybrać ubezpieczenia standardowe i o rozszerzonym zakresie ochrony. 

Co zawiera polisa na życie dla seniora 

Polisa na życie dla seniora ma za zadanie zabezpieczyć finansowo bliskich osoby starszej, na wypadek jej śmierci. Ten rodzaj ubezpieczenia funkcjonuje na innych zasadach niż ma to miejsce przy klasycznych ubezpieczeniach na życie – okres składkowy jest tymczasowy, zaś ochrona działa dożywotnio. Odszkodowanie z ubezpieczenia dla seniora jest tym większe, im wyższa została opłacona składka na jego poczet. Tego typu polisę można rozszerzyć, między innymi dokupując ochronę na wypadek poważnej choroby. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są ponadto dodatkowe umowy zabezpieczające w sytuacji: 

  • konieczności przebycia operacji chirurgicznej, 
  • konieczności pobytu w szpitalu, 
  • poważnego zachorowania, 
  • wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie na życie dla seniora może objąć także jego najbliższych: małżonka, dziecko bądź wnuka. W takim przypadku osobie starszej przysługuje odszkodowanie z tytułu zgonu najbliższych. 

Cena ubezpieczenia dla seniora

Na cenę polisy dla osoby starszej ma przede wszystkim wpływ wiek, w jakim decyduje się na przystępuje do ubezpieczenia. Chodzi o to, że im starszy jest płatnik składek, tym wyższe będzie prawdopodobieństwo rozwoju różnych schorzeń, a więc wzrasta ryzyko ubezpieczeniowe. Do innych czynników wpływających na ostateczny koszt ubezpieczenia dla seniora należą: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • stan zdrowia ubezpieczonego – produkty, które wymagają wypełnienia ankiety medycznej czy też wykonania badań lekarskich są zazwyczaj najtańsze, 
  • wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym wyższe będą składki. Plusem tego typu rozwiązania jest wysokie odszkodowanie w przypadku, gdy dojdzie do wystąpienia zdarzenia wymienionego w umowie, 
  • zakres ochrony – im szerszy pakiet wybierze senior, tym wyższa będzie cena polisy. 

Polisy dla seniora są dostępne w dwóch postaciach – te, które nie wymagają wypełnienia ankiety medycznej przed podpisaniem umowy, należą z reguły do droższych. Ubezpieczenia zawierające szczegółowy formularz odnoszący się do historii chorób, są zdecydowanie bardziej opłacalną rozwiązaniem. Czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich. Spowodowane to jest określeniem ryzyka ubezpieczeniowego. 

Ubezpieczenie dla seniora - gdzie wykupić

Chcąc nabyć ubezpieczenie, senior powinien udać się do wybranego przez siebie towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku, aby jak najlepiej dopasować konkretny wariant do własnych potrzeb oraz możliwości i przede wszystkim nie dopłacać. W tym przypadku pomocnym może okazać się kalkulator polis – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby porównywarka przeprowadziła selekcję i przedstawiła oferty mieszczące się w zasięgu seniora. 

Ubezpieczenie dla seniora - na co wracać uwagę

Przed zakupieniem polisy należy dokładnie wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Warto sprawdzić wyłączenia od odpowiedzialności – są to określone sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić świadczenia.
Warto ponadto sprawdzić czy oferta posiada po ukończeniu np. 85 lat, ochronę bezskładkową – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają taką opcję, jest ona bardzo korzystna dla seniora. 

Kiedy ubezpieczenie dla seniora nie zadziała 

Należy pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa posiada górne limity odpowiedzialności i wyłączenia, mowa tutaj o sytuacjach, gdzie polisa nie zadziała. Wykaz wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W większości towarzystw pojawiają się te same sytuacje. W ubezpieczeniach na życie najczęściej są to: 

  • samobójstwo (do 2 lat), 
  • zatajenie historii medycznej (do 3 lat), 
  • czynny udział w aktach terroryzmu, 
  • wojna. 

Jak długo trwa umowa ubezpieczenia na życie dla seniora i czy warto

REKLAMA

Czas trwania umowy ubezpieczenia uwarunkowany jest rodzajem ubezpieczenia, na jaki zdecyduje się senior. Jeżeli przystąpi do polisy o określonym czasie ochrony, może trwać ona nawet do ukończenia przez niego 80 lat. W przypadku wybrania polisy bezterminowej, ochrona trwa dożywotnio. Sam czas trwania umowy ubezpieczenia zależy zatem od wybranej przez seniora opcji.

Głównym zadaniem polisy na życie dla osoby starszej  jest zapewnienie ochrony finansowej w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Bez wątpienia ten rodzaj ubezpieczenia daje poczucie bezpieczeństwa i wpływa na komfort codziennego życia ubezpieczonego seniora i jego najbliższych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Można sprawdzić, czy wypłacona kwota czternastej emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną kwotę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

REKLAMA

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senat przyjął ustawę, która wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa wprowadza także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Komu będzie przysługiwać dodatek dopełniający do renty socjalnej? Co zawiera wniosek?

REKLAMA

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać? Pracownik musi złożyć wniosek, a pracodawca musi się zgodzić, ale nie zawsze.

Składka zdrowotna 2025 - projekt zmian, który rozczarowuje. MZ tłumaczy to kiepską sytuacją budżetu państwa i NFZ

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, który ma na celu modyfikację przepisów dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt zakłada wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki, co ma odciążyć przedsiębiorców, którzy obecnie muszą płacić składkę zdrowotną od takich transakcji. Zmiany mają wejść w życie w 2025 roku.

REKLAMA