REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie dla seniora. Czy warto kupić polisę na życie?

Dziennikarka medyczno-prawna
Do jakiego wieku można wykupić polisę na życie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie dla seniora – czym jest polisa na życie dla seniora? To możliwość ubezpieczenia dla osób, które przechodzą na emeryturę. Działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Co obejmuje taka polisa?  
rozwiń >

Czym jest polisa dla seniora

To, że osiągnęło się wiek emerytalny nie jest wyznacznikiem zakończenia obowiązku ubezpieczenia na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wiele ofert dla osób starszych. Jedną z nich jest polisa na życie dla seniora. 

REKLAMA

Polisa na życie dla seniora to propozycja ubezpieczenia skierowana do osób, które wybierają się na emeryturę. Polisę tego rodzaju może kupić nie tylko osoba starsza – granica wieku uwarunkowana jest daną ofertą – ale także ktoś z bliskich (np. dziecko, wnuk). Emeryci mogą wybrać ubezpieczenia standardowe i o rozszerzonym zakresie ochrony. 

Co zawiera polisa na życie dla seniora 

Polisa na życie dla seniora ma za zadanie zabezpieczyć finansowo bliskich osoby starszej, na wypadek jej śmierci. Ten rodzaj ubezpieczenia funkcjonuje na innych zasadach niż ma to miejsce przy klasycznych ubezpieczeniach na życie – okres składkowy jest tymczasowy, zaś ochrona działa dożywotnio. Odszkodowanie z ubezpieczenia dla seniora jest tym większe, im wyższa została opłacona składka na jego poczet. Tego typu polisę można rozszerzyć, między innymi dokupując ochronę na wypadek poważnej choroby. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są ponadto dodatkowe umowy zabezpieczające w sytuacji: 

  • konieczności przebycia operacji chirurgicznej, 
  • konieczności pobytu w szpitalu, 
  • poważnego zachorowania, 
  • wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie na życie dla seniora może objąć także jego najbliższych: małżonka, dziecko bądź wnuka. W takim przypadku osobie starszej przysługuje odszkodowanie z tytułu zgonu najbliższych. 

Cena ubezpieczenia dla seniora

Na cenę polisy dla osoby starszej ma przede wszystkim wpływ wiek, w jakim decyduje się na przystępuje do ubezpieczenia. Chodzi o to, że im starszy jest płatnik składek, tym wyższe będzie prawdopodobieństwo rozwoju różnych schorzeń, a więc wzrasta ryzyko ubezpieczeniowe. Do innych czynników wpływających na ostateczny koszt ubezpieczenia dla seniora należą: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • stan zdrowia ubezpieczonego – produkty, które wymagają wypełnienia ankiety medycznej czy też wykonania badań lekarskich są zazwyczaj najtańsze, 
  • wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym wyższe będą składki. Plusem tego typu rozwiązania jest wysokie odszkodowanie w przypadku, gdy dojdzie do wystąpienia zdarzenia wymienionego w umowie, 
  • zakres ochrony – im szerszy pakiet wybierze senior, tym wyższa będzie cena polisy. 

Polisy dla seniora są dostępne w dwóch postaciach – te, które nie wymagają wypełnienia ankiety medycznej przed podpisaniem umowy, należą z reguły do droższych. Ubezpieczenia zawierające szczegółowy formularz odnoszący się do historii chorób, są zdecydowanie bardziej opłacalną rozwiązaniem. Czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich. Spowodowane to jest określeniem ryzyka ubezpieczeniowego. 

Ubezpieczenie dla seniora - gdzie wykupić

Chcąc nabyć ubezpieczenie, senior powinien udać się do wybranego przez siebie towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku, aby jak najlepiej dopasować konkretny wariant do własnych potrzeb oraz możliwości i przede wszystkim nie dopłacać. W tym przypadku pomocnym może okazać się kalkulator polis – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby porównywarka przeprowadziła selekcję i przedstawiła oferty mieszczące się w zasięgu seniora. 

Ubezpieczenie dla seniora - na co wracać uwagę

Przed zakupieniem polisy należy dokładnie wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Warto sprawdzić wyłączenia od odpowiedzialności – są to określone sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić świadczenia.
Warto ponadto sprawdzić czy oferta posiada po ukończeniu np. 85 lat, ochronę bezskładkową – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają taką opcję, jest ona bardzo korzystna dla seniora. 

Kiedy ubezpieczenie dla seniora nie zadziała 

Należy pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa posiada górne limity odpowiedzialności i wyłączenia, mowa tutaj o sytuacjach, gdzie polisa nie zadziała. Wykaz wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W większości towarzystw pojawiają się te same sytuacje. W ubezpieczeniach na życie najczęściej są to: 

  • samobójstwo (do 2 lat), 
  • zatajenie historii medycznej (do 3 lat), 
  • czynny udział w aktach terroryzmu, 
  • wojna. 

Jak długo trwa umowa ubezpieczenia na życie dla seniora i czy warto

REKLAMA

Czas trwania umowy ubezpieczenia uwarunkowany jest rodzajem ubezpieczenia, na jaki zdecyduje się senior. Jeżeli przystąpi do polisy o określonym czasie ochrony, może trwać ona nawet do ukończenia przez niego 80 lat. W przypadku wybrania polisy bezterminowej, ochrona trwa dożywotnio. Sam czas trwania umowy ubezpieczenia zależy zatem od wybranej przez seniora opcji.

Głównym zadaniem polisy na życie dla osoby starszej  jest zapewnienie ochrony finansowej w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Bez wątpienia ten rodzaj ubezpieczenia daje poczucie bezpieczeństwa i wpływa na komfort codziennego życia ubezpieczonego seniora i jego najbliższych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA