REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ulgi dla seniora 2023. Lista
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulgi dla seniora to temat obejmujący swym zasięgiem dużą część naszego społeczeństwa. Niestety wielu seniorów nie zna swoich praw. Poniżej przedstawiamy listę, która umożliwi zachowanie w portfelu większej sumy pieniędzy. 
rozwiń >

Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

REKLAMA

PIT-0  dla seniora

PIT-0 dla seniora, czyli ulga dla pracującego seniora, jest przeznaczony dla osób starszych, które osiągnęły wiek emerytalny – kobiety 60 lat, mężczyźni 65 – jednak nie korzystają z tego świadczenia i pozostają aktywni zawodowo. Czyli nie pobierają emerytury, renty, bądź innych świadczeń równorzędnych.

REKLAMA

Przychody zwolnione z podatku PIT w ramach ulgi dla pracujących seniorów to kwota 85 528 zł rocznie. Dodatkowo, osoby rozliczające się według skali podatkowej mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Dla nich łączna kwota pomocy wynosi 115 528 zł. 

Zwolnienie z podatku PIT dla seniora dotyczy przychodów z pracy na etacie, z umów zlecenia, zasiłków macierzyńskich oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, stawką 5 proc., a także ryczałtem.  Warunkiem obligatoryjnym do skorzystania z tego upustu jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pobierania wynagrodzenia.

Chcąc skorzystać z PIT-0 dla seniora należy: po pierwsze złożyć pracodawcy oświadczenie o skorzystaniu z ulgi dla seniora (na PIT-2), a kolejno w rocznym zeznaniu podatkowym wskazać kwotę wolną od podatku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Jest to ulga tylko i wyłączenie dla seniorów, którzy całkowicie zrezygnowali z pobierania emerytury, mimo osiągniętego wieku emerytalnego, a nie dla emerytów dorabiających do pobieranego świadczenia.

Możliwość dorobienia do renty i emerytury bez jej utraty

Seniorzy pobierający rentę lub emeryturę, którzy jeszcze nie ukończyli powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego w Polsce, czyli pobierają tzw. wcześniejszą emeryturę, mogą uzyskać dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy bez utraty tego świadczenia. Obowiązują jednak limity. 

Od 1 marca 2023 można dorobić do renty 4713,50 zł brutto. Jeśli miesięczny zarobek zmieści się w tym limicie, to renta nie ulegnie żadnemu zmniejszeniu. 

Przekroczenie kwoty 4713,50 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia. Jeśli wysokość pensji przekroczy wartość 8753,60 zł brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to wypłata świadczenia zostanie zawieszona. 

Emeryci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez limitów.

Ulga na leki dla seniorów

Skorzystanie z ulgi na leki przez seniora jest możliwe w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Dzięki niej może on skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego (PIT) w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł - jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Zatem odliczyć można nadwyżkę poniesionej kwoty w wysokości 100 zł w danym miesiącu. Przykładowo płacąc za leki w grudniu 2022 roku kwotę 190 zł, można skorzystać z odliczenia 90 zł. 

Ulga na leki przysługuje osobie posiadającej:

- rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, 

- rentę szkoleniową, 

- rentę socjalną, 

- orzeczenie jednego z trzech stopni niepełnosprawności, 

- orzeczenie niepełnosprawności dla osób do 16. Roku życia z tytułu odrębnych przepisów, 

- orzeczenie niepełnosprawności na podstawie przepisów obowiązujących przed 1998 r. 

 

Chcąc skorzystać z ulgi na leki należy zachować  faktury i paragony za wykupione lekarstwa, a także kopię recept wystawionych przez specjalistę, bądź posiadać od niego zaświadczenie o konieczności zażywania leków. 

Odliczeń wydatków na lekarstwa można dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym: PIT-37, PIT-36, PIT-28. Wówczas należy do nich załączyć PIT/0.

Ważne

 

Senior, który nie spełnia żadnego z powyższych warunków, a ma na swoim utrzymaniu osobę, która go spełnia, np. posiada orzeczenie o niepełnosprawności, można skorzystać z ulgi na leki!

Bezpłatne leki dla seniora 75+

100% ulgi na leki obejmuje osoby, które ukończyły 75 lat i są objęte ubezpieczeniem społeczny. Przysługują one od dnia osiągnięcia tego wieku. Ulgą są objęte leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Muszę one jednak zostać przypisane na receptę, na której lekarz umieszcza literę S w polu pt. „kod uprawnień dodatkowych”

Listę leków refundowanych w 100 procentach dla seniorów 75+ można znaleźć w wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia. 

Legitymacja emeryta – rencisty – do jakich ulg uprawnia?

Legitymacja z ZUS uprawnia do wielu ulg i benefitów. Emeryci są uprawnieni do korzystania z ulg na przejazdy autobusowe we wszystkich polskich miastach. Zyskują również zniżki na bilety PKP – muszą jednak  założyć dodatkową kartę seniora.

Ponadto wiele aptek posiada w swoich placówkach dodatkowe rabaty i ulgi na leki dla seniorów z legitymacją z ZUS. 

Zniżek na usługi udzielają także przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne.

Ulga na abonament RTV dla seniora

Kolejny benefit, który przysługuje seniorom to zwolnienie z płatności za abonament RTV. 

Senior 60+

Z opłat abonamentowych zwolnione są osoby, które ukończyły 60 lat. Jednak muszą one mieć prawo do emerytury. Dodatkowo nie może ona przekraczać miesięcznie 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Senior 75+

Osoby, które ukończyły 75 lat są całkowicie zwolnione z opłat abonamentowych.Ulga ta przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dana osoba ukończyła 75 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA