Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Uzależnienie, nałóg, przestępstwo narkotykowe, narkotyki.
To czy oskarżony posiada nieznaczną czy znaczną ilość narkotyku ma duże znaczenie przy wymierzaniu kary. Oba te pojęcia są jednak niedookreślone i to od sędziów zależy jak zadecydują w konkretnym przypadku. To niedookreślenie stało się przyczyną zadania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Znaczna i nieznaczna ilość narkotyku

Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii osoba posiadająca znaczną ilość narkotyku może trafić do więzienia nawet na 10 lat a diler narkotyków nawet na 12 lat.

Przy nieznacznej ilości narkotyków odpowiedzialność karna jest zdecydowanie mniej surowa. Osoba z nieznaczną ilością narkotyków trafi do więzienia maksymalnie na 3 lata.

Pojęcie to jest więc bardzo nieostre, a zarazem bardzo istotne dla oskarżonego. Wobec tego Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy nieprecyzyjna regulacja ustawy jest zgodna z konstytucją. Trybunał zajął się tą sprawą 14 lutego 2012 roku.

Zastrzeżenia jakie podniósł Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy nie są podzielane przez Prokuraturę Generalną i Sejm. Według ich stanowiska taki niedookreślony zwrot został zastosowany specjalnie przez ustawodawcę i pozostawia swobodę sędziom.

Rozstrzygnięcie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wskazane przepisy są zgodne z konstytucją. Według Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca celowo użył w ustawie pojęcia niedookreślonego. Dzięki takiemu zabiegowi sędziowie mogą samodzielnie dokonać interpretacji w konkretnej, prowadzonej sprawie.

Uznanie za zgodne z konstytucją przepisów regulacji o przeciwdziałaniu narkomani budzi jednak wątpliwości. Taka decyzja Trybunału doprowadzi do powstania rozbieżności w orzecznictwie sądu. Niektórzy sędziowie przyjmą łagodniejsze, a inni surowsze kryterium.

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu przywołuje wyrok Sądu Najwyższego, który uznał znaczną ilość za taką, która wystarczy do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób. Również i to jednak budzi wątpliwości.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe


Skazanie narkomana

W przypadku skazania osoby uzależnionej za posiadanie lub używanie środka odurzającego na karę pozbawienia wolności warunkowo zawieszoną sąd musi skierować tę osobę na specjalistyczne leczenie lub rehabilitację i oddać pod dozór. Ma to miejsce, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że sprawca jest osobą uzależnioną.

Przy takim podejrzeniu muszą zostać zebrane informacje. Zbierane są one na zarządzenie prokuratora, który wyznacza specjalistę, termin oraz sposób przekazania przez niego informacji.

Zbieranie informacji może odbywać się w godzinach od 6 do 22 i specjalista musi poinformować oskarżonego o celu jego czynności, a na żądanie okazać kopię certyfikatu specjalisty terapii uzależnień.

Jeżeli zebrane informacje potwierdzą uzależnienie, osoba taka będzie obowiązkowo skierowana na specjalistyczne leczenie lub rehabilitację i oddana pod dozór.

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...