Postępowanie karno-skarbowe a przedawnienie

Postępowanie karno-skarbowe a przedawnienie/ Fot. Fotolia
Wszczynanie postępowania karno-skarbowego przed upływem terminu przedawnienia ma na celu zawieszenie tego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Nadużycia dotyczące postępowań karno-skarbowych, jako coraz powszechniejsza praktyka, stanowią przedmiot prac NSA.

31 lipca 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozpozna kolejną sprawę ze skargi Andrzeja Ladzińskiego ws. odmowy udostępnienia informacji publicznej o przypadkach wszczynania postępowań karnych skarbowych powodujących zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (I OSK 2577/13).

Zobacz również: Kiedy bieg przedawnienia zostaje wstrzymany (art. 104)?

Wszczęcie postępowania karno-skarbowego

Konfederacja Lewiatan wspólnie ze skarżącym podjęły się zbadania postępowania organów podatkowych i organów kontroli skarbowej w przedmiocie wszczynania postępowań karnych skarbowych przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jest to powszechna praktyka polegająca na instrumentalnym wszczynaniu tych postępowań, wyłączenie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Większość spraw jest później zawieszana lub umarzana, niemniej samo ich wszczęcie daje organom podatkowym poczucie bezkarności w kwestii szybkości i efektywności ich działania. 

Cel postępowania karno-skarbowego

Ponieważ postępowania, których dotyczy wniosek o udostępnienie informacji publicznej wszczynane są bez uzasadnionej podstawy oraz w celu, który nie jest ustawowo określonym celem postępowania karnego, godzi to w konstytucyjne oraz ustawowo zagwarantowane prawa przedsiębiorców. Nie do zaakceptowania jest fakt wszczynania takich postępowań przeciwko podatnikowi, który nie wyczerpał wszystkich środków prawnych przysługujących w sprawie podatkowej i co najgorsze przed wydaniem jakiegokolwiek rozstrzygnięcia w sprawie.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia

Konfederacja Lewiatan, kierując się ochroną zagrożonych praw swoich członków oraz niezrzeszonych pozostałych pracodawców wystąpi do Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o przystąpienie do toczącego się postępowania sądowoadministracyjnego w sprawie udzielenia informacji publicznej o przypadkach wszczynania postępowań karnych skarbowych powodujących zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. 

Funkcjonowanie organów kontroli skarbowej

W naszej ocenie ujawnienie tych informacji, spowoduje konieczność zmiany przepisów prawa lub co najmniej praktyki ich stosowania przez organy kontroli skarbowej. Będzie to miało niewątpliwy wpływ na poprawę funkcjonowania organów administracji skarbowej, zwiększenie poziomu rzetelności oraz transparentności ich działania.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Prawo
5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
22 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów
22 maja 2025

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

pokaż więcej
Proszę czekać...