Kara grzywny w Kodeksie karnym

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
rozwiń więcej
Kara grzywny w Kodeksie karnym/Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Kodeksowy wymiar kary grzywny został ściśle uregulowany przez ustawodawcę, przez co grzywna może być wymierzona tylko w granicach tzw. widełek. Jaki jest zatem wymiar kary grzywny i kiedy może być ona orzeczona?

Podstawa prawna i miejsce w katalogu kar

Kara grzywny została uregulowana w art. 32 pkt 1 Kodeksu karnego (dalej: k.k.) i stanowi najłagodniejszą karę w całym katalogu kar.

Szczegóły dotyczące kary grzywny zostały uregulowane art. 33 k.k. i tak zgodnie z §1 k.k. grzywna jest wymierzana w stawkach dziennych oraz w określonej wysokości jednej stawki. Uściślając, najniższa liczba stawek dziennych wynosi 10 (dziesięć), a najwyższa 540 (pięćset czterdzieści), chyba że ustawa stanowi inaczej.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jeżeli kara grzywny zostanie nadzwyczajnie obostrzona, to jej wysokość nie może przekroczyć 810 (osiemset dziesięciu) stawek dziennych (art. 38 §2 k.k.).

Jeżeli chodzi o wysokość stawki dziennej, to trzeba zwrócić uwagę, że w myśl art. 33 §3 k.k. jej wysokość została ustanowiona przez ustawodawcę i tak najniższa stawka dzienna wynosi 10 (dziesięć) złotych, a najwyższa 2000 (dwa tysiące) złotych. Przy wymierzeniu kary grzywny, należy mieć na uwadze fakt, iż przy ustalaniu stawki dziennej, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Ważne!

Kara grzywny może zostać wymierzona obok kary pozbawienia wolności, w sytuacji gdy sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub korzyść osiągnął (art. 33 § 2 k.k.).

Kara grzywny może być orzeczona w przypadku sprawcy popełnił przestępstwo takie jak np. narażenie na niebezpieczeństwo (art. 160 k.k.), nietrzeźwość (art. 178a k.k.), niszczenie środowiska naturalnego (art. 181 k.k.), naruszenie miru domowego (art. 193 k.k.), bigamia (art. 206 k.k.), niealimentacja (art. 209 k.k.), zniesławienie (art. 212 k.k.), złośliwe naruszanie praw pracowniczych (art. 218 k.k.), znieważenie funkcjonariusza (art. 226 k.k.) i inne.

Omawiając niniejsze zagadnienie, warto jeszcze zwrócić uwagę na treść art. 37a k.k., który stanowi, że w przypadku przestępstwa zagrożonego tylko karą pozbawienia wolności, która nie przekracza 8 lat, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od jednego roku, to wówczas można orzec m.in. karę grzywny nie niższą niż 100 (sto) stawek dziennych, jeżeli równocześnie orzeka się środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że powyższej reguły nie stosuje się do sprawców działających w zorganizowanych grupach przestępczych, sprawców przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Polecamy serwis: Prawo karne

Prawo
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

pokaż więcej
Proszę czekać...