Błędne ustalenie zmarłemu prawa do renty a renta rodzinna dla członka rodziny

Marta Zdanowska
rozwiń więcej
Błędne ustalenie zmarłemu prawa do renty a renta rodzinna dla członka rodziny /Fot. Fotolia
Czy renta rodzinna należy się członkowi rodziny zmarłego, któremu ZUS niesłusznie ustalił prawo do emerytury lub renty? Kwestię tę rozstrzygnął 26 kwietnia 2017 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów.

Do tej pory sądy dokonywały w tym kontekście różnej interpretacji art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który stanowi, że „renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń”.

W wyroku z dnia 28 lutego 2001 r. (sygn. akt II UKN 248/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że nie można nabyć renty rodzinnej po osobie, która nie spełniała warunków ustawowych a otrzymywała świadczenia w wyniku błędu ZUS. Uznał bowiem, że spełnione powinny być oba warunki zwarte w przytoczonym przepisie.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Odmienny pogląd Sąd Najwyższy wyraził z kolei w wyroku z dnia 11 października 2016 r. (sygn. I UK 354/15). SN stwierdził w tym przypadku, że już sama wykładnia gramatyczna art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS - posłużenie się przez ustawodawcę spójnikiem „lub” świadczy o tym, że do nabycia prawa do renty przez członka rodziny wystarczy spełnienia przez zmarłego w chwili śmierci jednej z tych przesłanek. Ponadto SN podkreślił, że „obowiązujące przepisy nie przewidują trybu weryfikowania uprawnień osoby zmarłej do świadczenia, które pobierała do dnia swojej śmierci. Po śmierci świadczeniobiorcy niedopuszczalne jest ponowne ustalanie prawa do pobieranego świadczenia, a zatem nie ma żadnych podstaw do uznania, że decyzja przyznająca prawo do tego świadczenia mogłaby być pozbawiona skutków prawnych”.

Zobacz serwis: Praca

​Te rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych skłoniły I Prezes Sądu Najwyższego do sformułowania zagadnienia prawnego o następującym brzmieniu: „Czy na podstawie art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dopuszczalne jest nabycie prawa do renty rodzinnej po osobie, która - nie spełniając warunków ustawowych - pobierała wskutek błędnej decyzji ZUS świadczenie emerytalne lub rentowe?”

W dniu 26 kwietnia 2017 r. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych rozpatrywał to zagadnienie w składzie siedmiu sędziów. Przychylił się do drugiego z przytoczonych wyżej stanowisk i podjął uchwałę w której stwierdził, że nabycie prawa do renty rodzinnej jest w tym przypadku dopuszczalne. Po śmierci osoby legitymującej się wadliwą decyzją ZUS nie jest już bowiem możliwe jej uchylenie. SN podkreślił też odmienny od emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy charakter renty rodzinnej, która ma na celu zrekompensowanie najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej utraconych w następstwie śmierci ubezpieczonego dochodów - jak te pobierane z tytułu emerytury lub renty.

Opracowano na podstawie komunikatu opublikowanego na stronie Sądu Najwyższego.

Zobacz też: Spadki

Podstawa prawna:

- ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2016 poz. 887)

- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2001 r. (sygn. akt II UKN 248/00)

- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 października 2016 r. (sygn. I UK 354/15)

- uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II UZP 1/17)

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...