REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Osoby niepełnosprawne czekają na podwyższoną rentę socjalną. Co z obywatelskim projektem?

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zakładał podwyżkę tego świadczenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W toku prac sejmowych kształt reformy uległ zmianie. Zaproponowane poprawki przewidują przyznanie osobie uprawnionej do renty dodatku. Na jakim obecnie etapie się znajduje się ustawa?

ZUS radzi jak nie dostać emerytury niższej od renty. Wniosek rencisty o emeryturę rencisty to nie zawsze dobry krok

Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają krótki okres zatrudnienia, powinny być szczególnie ostrożne, wnioskując o emeryturę po osiągnięciu 60/65 lat. Może się okazać, że składając wniosek o emeryturę, obniżą wysokość pobieranego świadczenia -  wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Renta wdowia nie tylko dla wdowy. Sprawdź, kto jeszcze będzie miał do niej prawo w 2024 r. I jak dostać prawie 8000 zł

Nie tylko wdowa dostanie rentę wdowią. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

1780,96 zł - tyle wynosi renta alkoholowa. Kto i jak może ją w 2024 r. dostać w takiej wysokości? Sprawdź zasady.

Renta alkoholowa podlega waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. osoby, które są do niej uprawnione, otrzymują wyższe świadczenie. Jednak nie każdy dostaje tyle samo.

REKLAMA

Renta alkoholowa - ile wynosi w 2024 roku, kiedy przysługuje to świadczenie?

Renta alkoholowa, choć nie jest oficjalnym terminem prawnym, jest jednak powszechnie używana do opisania świadczenia dla osób niezdolnych do pracy z powodu nadużywania alkoholu. W rzeczywistości, chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, przyznawaną przez ZUS. Po ostatniej waloryzacji, która miała miejsce na początku marca 2024 roku renta alkoholowa wynosi 1780,96 zł (tj. w przypadku całkowitej niezdolności do pracy).

Renta socjalna 2024 w podkomisji sejmowej

Renta socjalna 2024 - projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej skierowano do podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnością i włączania społecznego.

620,36 zł – do takiej kwoty wzrósł dodatek, który można otrzymać z ZUS. Bez względu na wiek. Wniosek można złożyć w dowolnym momencie.

Od 1 marca 2024 r. emerytury i renty oraz szereg innych świadczeń długoterminowych wzrosły o 12,12%. Jednak wzrost dotyczy również dodatków do tych świadczeń.

1300,00 zł miesięcznie z ZUS przez 3 lata. Na to mogą liczyć osoby, które muszą się przekwalifikować.

Osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie i spełniają trzy warunki, przysługuje z ZUS świadczenie nazywane rentą szkoleniową.

REKLAMA

Dorabianie do renty i wcześniejszej emerytury w 2024 roku. Wyższe limity od 1 marca. 5 278,30 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia

Od 1 marca 2024 r. renciści i osoby na wcześniejszych emeryturach mogą zarobić prawie 10 tys. zł i nie stracą prawa do świadczenia. W tym dniu zmieniają się graniczne kwoty przychodu (limity) dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. 

Sejm: łączenie 100% emerytury i 50% renty rodzinnej. Renta 100% + 50% emerytury. Renta wypadkowa + renta rodzinna [druk sejmowy, uwagi ZUS]

Wprowadzenie do polskiego prawa renty wdowiej. Wiesz co to jest? Chodzi o łączenie emerytur i rent na koncie jednej osobie. Idea jest taka, że po śmierci męża albo żony, żyjący małżonek będzie otrzymywał 50% świadczenia osoby zmarłej.

Ekspertka: Dla osób niepełnosprawnych ważna jest aktywność zawodowa

Zwiększenie renty socjalnej do poziomu pensji minimalnej to dobry pomysł, jednak osoby niepełnosprawne powinny być motywowane do podjęcia pracy. Tak uważa Alicja Szatkowska z Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.

Trzy wzory o świadczenie wspierające. Pierwszy dla wojewódzkiego zespołu ds. orzekania dla osób niepełnosprawnych. Wzór wniosku

Wniosek inicjujący przyznanie świadczenia wspierającego można złożyć nie tylko do wojewódzkiego zespołu ds. osób niepełnosprawnych. Trzy wzory wniosku w artykule.

Podwyżka renty socjalnej z 1588,44 zł do 4300 brutto? Sejm przyjął do prac taką nowelizację [druk sejmowy nr 30]

W Sejmie trwają prace nad podwyżką renty socjalnej do kwoty około 4300 zł. Pomysł polega na skorelowaniu wysokości renty socjalnej z minimalnym wynagrodzeniem (4242 zł do 4300 zł).

Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

Z Sejmu: Prace nad zwiększeniem renty socjalnej do poziomu minimalnego wynagrodzenia są w toku. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi ono 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4300 zł brutto. Podstawą prawną jest projekt obywatelski ustawy wprowadzającej zmiany do przepisów o rencie socjalnej.

Renta socjalna może zostać podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia – projekt nowelizacji

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Projekt zakłada m.in. wzrost renty socjalnej do wysokości 100 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Wciąż niewiele osób wie o rencie szkoleniowej

Różne koleje losu zmuszają niekiedy do zmiany zawodu. Choroba, nie musi oznaczać braku możliwości zatrudnienia w innej niż dotychczas branży. Jeżeli koniecznym jest zdobycie nowych umiejętności, przekwalifikowanie zawodowe, które łączą się ze sporymi wydatkami można liczyć na pomoc ze strony ZUS. 

Renta rodzinna a rozwód. Czy po zmarłym byłym małżonku przysługuje świadczenie?

Przepisy określają warunki, jakie powinni spełnić wdowa i wdowiec, aby mogli otrzymać rentę rodzinną. Czy prawo takie przysługuje również rozwiedzionym małżonkom? Odpowiadmy.

Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

Nie możesz pracować ze względu na swój stan zdrowia? Sprawdź jak uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy

Nie możesz pracować ze względu na swój stan zdrowia? Sprawdź jak uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy i jak obliczyć staż ubezpieczeniowy.

Renta rodzinna. Kto i kiedy powinien złożyć zaświadczenie ze szkoły?

Uczeń szkoły ponadpodstawowej, który dostaje rentę rodzinną po śmierci swojego rodzica, musi pamiętać, by do końca września złożyć wniosek potwierdzający, że nadal się uczy. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, czyli złoży dokumenty np. w październiku, to straci rentę rodzinną za wrzesień.

Dodatek dla sieroty zupełnej. Ile wynosi w 2023 r.?

Dodatek dla sieroty zupełnej wypłacany jest wraz z rentą rodzinną po zmarłym rodzicu. Kto może go otrzymać? Jaka jest wysokość dodatku od 1 marca 2023 r.?

Zawieszanie rent rolniczych. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizuje możliwość zmian przepisów, dotyczących zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej w przypadku, gdy małżonek rencisty przejdzie na emeryturę. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Czy otrzymując rentę trzeba składać wniosek o emeryturę?

Osoby, które są aktywne zawodowo i jednocześnie dostają rentę rodzinną po zmarłym powinny złożyć wniosek o emeryturę, gdy osiągną ustawowy wiek emerytalny czyli kobiety 60 i mężczyźni 65 lat. Po uzyskaniu statusu emeryta będą mogły dorabiać bez ograniczeń i konieczności rozliczania się z ZUS.

Renta rodzinna dla wdowy i wdowca

Prawo do renty rodzinnej przysługuje zarówno wdowie jak i wdowcowi. Trzeba jednak spełniać określone warunki żeby rentę po zmarłym dostać. O rentę rodzinną mogą wystąpić także dzieci zmarłego rodzica a w niektórych sytuacjach także wnuki i rodzeństwo. 

Ile wyniesie renta socjalna w 2023 roku?

Renta socjalna 2023 - o ile wzrośnie? O planach rządu mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Emerytury i renty za styczeń 2022 r.

Emerytury i renty należne za styczeń 2022 r. mogą być niższe albo wyższe. Jak na wysokość świadczeń wpływają zmiany podatkowe?

Dorabianie do renty socjalnej w 2022 r. - nowe zasady

Dorabianie do renty socjalnej w 2022 r. odbywa się na nowych zasadach. Kiedy świadczenia zostaną zawieszone, a kiedy zmniejszone?

Renta rodzinna z ZUS - ostatnie dni na dostarczenie zaświadczenia

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, do końca października mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni.

Dodatek pielęgnacyjny z ZUS - dla kogo?

Dodatek pielęgnacyjny wypłaca ZUS. Dla kogo przewidziano ten rodzaj wsparcia? Czym dodatek pielęgnacyjny różni się od zasiłku pielęgnacyjnego?

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

Renta socjalna w 2021 r.

Renta socjalna w marcu 2021 r. została zwaloryzowana podobnie jak inne świadczenia emerytalno-rentowe. Ile obecnie wynosi?

Renta z tytułu niezdolności do pracy w 2021 roku

Renta z tytułu niezdolności do pracy w 2021 r. uległa podwyższeniu od 1 marca. Ile obecnie wynoszą najniższe świadczenia? Jak uzyskać rentę?

Renta rodzinna - ile wynosi w 2021 r.?

Waloryzacja renty rodzinnej w 2021 r. ma odbyć się według zmodyfikowanych zasad. O ile wzrośnie najniższa renta rodzinna? Od czego zależy wysokość świadczeń?

Renta rodzinna - jak jej nie stracić po maturze?

Uczniowie, którzy po zdanej maturze chcą nadal się uczyć, mogą nadal otrzymywać rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Należy jednak pamiętać o formalnościach. Jakich?

Renta rodzinna - należy poinformować ZUS o przerwaniu nauki

Uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną muszą poinformować ZUS o przerwaniu nauki. W przeciwnym razie zakład może wydać decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Niektóre sprawy mogą skończyć się postępowaniem karnym.

Renta rodzinna z ZUS w 2019 r. - wysokość, dokumenty

Renta rodzinna przysługuje osobom uprawnionym w przypadku śmierci bliskiej osoby. Minimalna wysokość w 2019 r. wynosi 1100 zł brutto. Jaka jest najwyższa kwota renty rodzinnej wypłaconej przez ZUS na Dolnym Śląsku? Jak wnioskować o przyznanie renty? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Termin początkowy wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy - TK

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o terminie początkowym wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy zawsze prawo do świadczenia rentowego powstaje od miesiąca złożenia wniosku o rentę?

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin do końca października

Student, który pobiera rentę rodzinną, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dalszej nauce i wniosek o kontynuowanie wypłaty. Ma na to czas do końca października 2019 r.

Renta zagraniczna a ulga na komunikację miejską

RPO wystąpił do prezydenta Warszawy z problemem braku ulgi na komunikację miejską dla rencistów pobierających świadczenie od instytucji zagranicznej. Czy nie narusza to zasady równości?

Świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych

Osoby niebiorące udziału w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej albo w wyniku eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie w Polsce utraciły wzrok i w związku z tym stały się całkowicie niezdolne do pracy mają prawo do świadczenia pieniężnego. Jaka jest wysokość świadczenia i jak złożyć wniosek?

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych

Byłym żołnierzom przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych przysługuje specjalne świadczenie pieniężne. Ile wynosi i jak je uzyskać?

Dodatek weterana poszkodowanego do emerytury lub renty

Osoba posiadająca status weterana poszkodowanego może złożyć wniosek o specjalny dodatek do emerytury lub renty, zwany dodatkiem weterana poszkodowanego. O ile w takim przypadku wzrośnie emerytura lub renta?

Dodatek za tajne nauczanie do emerytury lub renty

Dodatek za tajne nauczanie to świadczenie powiększające wysokość emerytury lub renty. Przysługuje nauczycielom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie. Ile dodatek za tajne nauczanie wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.?

Ryczałt energetyczny – dodatek do emerytury i rety

Ryczałt energetyczny to dodatek do emerytury i renty. Ryczałt do opłaty za energię elektryczną, gazową i cieplną pozwala na obniżenie kosztów związanych z życiem codziennym. Przyznawany jest na wniosek kombatantom, ofiarom represji wojennych oraz wdowom lub wdowcom po tych osobach. Jaka jest wysokość ryczałtu energetycznego?

Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020

Co to jest dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje?

Dodatek dla sieroty zupełnej 2019/2020 – wysokość, wniosek

Kwota dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest wysokość dodatku od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Renta szkoleniowa z ZUS - wysokość 2019/2020

Renta szkoleniowa z ZUS może zostać przyznana osobie, która jest niezdolna do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie, a lekarz orzecznik ZUS orzekł o celowości przekwalifikowania zawodowego. Jaka jest wysokość renty szkoleniowej?

Renta rodzinna 2019 – dokumenty

Renta rodzinna przysługuje najbliższym osoby zmarłej, jak: mąż, żona, dziecko, wnuki. ZUS przyznaje rentę na wniosek osoby uprawnionej. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 roku, aby uzyskać rentę rodzinną? Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

PIT 40A z ZUS dla emerytów i rencistów

PIT z ZUS dostaną te osoby, które poza emeryturą lub rentą nie miały innych dochodów w ciągu roku. W jakim terminie ZUS wyśle PIT?

REKLAMA