Umowa gminy z OSP w 2024 roku. Czy jest obowiązkowa? Co trzeba w niej uregulować? Sprawdź, jakie są zasady.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
OSP gmina straż pożarna umowa gminy z OSP / OSP nie musi zawrzeć umowy z gminą, ale gmina z OSP musi. Jak z tego wybrnąć? Sprawdź, jakich zasad przestrzegać w 2024 r. / Ochotnicza Straż Pożarna w Chwaszczynie / Facebook

Gmina musi zawrzeć umowy ze wszystkimi ochotniczymi strażami pożarnymi działającymi na jej terenie. Taki obowiązek ma od 1 stycznia 2022 r. Jednak to tylko obowiązek gminy, a OSP na zawarcie umowy nie musi się zgadzać. Co to oznacza dla obu stron?

Obowiązek zawarcia umowy ma gmina, ale OSP już nie

Wprowadzając obowiązek zawarcia umów pomiędzy gminą a OSP działającymi na jej terenie ustawodawca, jak twierdził, miał z jednej strony na celu zabezpieczenie pod kątem zagrożeń pożarowych gmin, na których terenie nie działa OSP, a z drugiej, starał się zabezpieczyć finansowanie ochotniczych straż pożarnych (art. 7 ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 194 ze zm.). Regulacje te wzbudziły jednak wiele wątpliwości i przysporzyły obu stronom problemów. Po dwóch latach funkcjonowania regulacji wykształcił się w tym zakresie schemat działania oparty na kilku zasadach.

Zasady zawierania umów pomiędzy gminą a OSP

1) OSP działające na terenie danej gminy to te, które posiadają w danej gminie siedzibę, która została wskazana w KRS. O działaniu na terenie danej gminy nie przesądza udział w działaniach ratowniczych prowadzonych na jej terenie.
2) Podpisanie umowy z gminą nie oznacza, że OSP nie może prowadzić działań na terenie innych gmin. Jednostki OSP nadal mają obowiązek uczestniczyć, na wezwanie Państwowej Straży Pożarnej, w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania.
3) Jeżeli na terenie gminy nie działa jednostka ochrony przeciwpożarowej, gmina ma obowiązek zawarcia umowy z gminą sąsiednią, w której funkcjonuje taka jednostka (w uzgodnieniu z właściwym komendantem powiatowym/miejskim Państwowej Straży Pożarnej).
4) Obowiązek zawarcia umowy obciąża gminę, a nie OSP. To gmina musi przedstawić propozycje zawarcia umowy wszystkim działającym na jej terenie jednostkom OSP. Jeśli któraś z nich nie zdecyduje się na jej podpisanie, nadal może prowadzić działalność na terenie gminy, która w dalszym ciągu będzie musiała finansować jej działalność.
5) Treść umów zawartych z poszczególnymi jednostkami OSP działającymi na terenie tej samej gminy może być różna, jednak ich zakres przedmiotowy musi być zgodny z zakresem upoważnienia ustawowego i muszą one zawierać  postanowienia dotyczące:
- podejmowanych działań, o których mowa w art. 3 ustawy o OSP, oraz
- obowiązków, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o OSP. 
6) W umowach nie można regulować innych kwestii, wykraczających poza zakres wskazany przez ustawodawcę.
7) Umowa nie musi zobowiązywać OSP do podejmowania wszystkich działań, o których mowa w art. 3 ustawy o OSP. Mogą zostać w niej wskazane tylko niektóre działania z tego katalogu.

Podstawa prawna
art. 7 ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 194 ze zm.)

Prawo
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym
08 maja 2024

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów
07 maja 2024

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...