25 września 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy. Pracodawcy nie wiedzą jak je wdrożyć?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
25 września 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy. Pracodawcy mają problem z ich wdrożeniem / 25 września 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy. Pracodawcy mają problem z ich wdrożeniem / ShutterStock

Przepisy nowej ustawy o ochronie sygnalistów zaczną obowiązywać już 25 września 2024 r. Dla wielu pracodawców oznacza to obowiązek wdrożenia w firnie odpowiednich procedur. Nie mając jednak odpowiedniej wiedzy może to stanowić nie lada wyzwanie.

Procedury zgłoszeń dla sygnalistów problemem w wielu firmach

Na takie problemy wskazywał w swojej interpelacji poseł Jan Warzecha. 

Zasadniczym obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z dyrektywy, jest skonstruowanie logicznych, przejrzystych oraz bezpiecznych procedur, umożliwiających sygnalistom raportowanie wszelkich nieprawidłowości. Dla licznych polskich instytucji, zarówno prywatnych, jak i publicznych, temat ten stanowi prawdziwe wyzwanie. Nie mają one odpowiedniej wiedzy, by skutecznie przygotować się do implementacji nowych regulacji lub czynią to w sposób niewłaściwy. Pracownicy nie dysponują także wystarczającą wiedzą prawniczą, by ocenić, czy informacja zgłoszona przez sygnalistę faktycznie narusza obowiązujące przepisy oraz jakie działania należy w tej sprawie podjąć” - przekonuje poseł.

I pyta ministerstwo rodziny m.in. o konkretne działania informacyjne, szkolenia i warsztaty, a także o monitoring skuteczności wdrażania nowych przepisów.

Jakie dziania informacyjne ministerstwa?

Z informacji, jakie przedstawił wiceminister Sebastian Gajewski wynika, iż  jesienią 2024 r. zostanie uruchomiona w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej infolinia, obsługiwana wspólnie z Głównym Inspektoratem Pracy oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich w zakresie udzielania odpowiedzi na bieżące pytania dotyczące przepisów ustawy.

Dodatkowo, na stronie internetowej Ministerstwa, uruchomiona została zakładka „Ochrona Sygnalistów”, która zawiera informacje dotyczące przepisów ustawy oraz linki do nagrań konferencji. Informacje zawarte w tej zakładce będą uzupełniane o nowe wskazówki zawarte w „Q&A”.  Pojawią się tam również przykłady trzech procedur zgłoszeń wewnętrznych: w przedsiębiorstwie, jednostce samorządu terytorialnego i stowarzyszeniu), uzgodnione z Głównym Inspektorem Pracy. Informacje zamieszczone na stronie Ministerstwa podlegają także uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Pracy oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich" - czytamy w odpowiedzi.

17 września zostanie też przeprowadzona całodniowa konferencja online pt. „Sygnaliści – czy jesteśmy gotowi”. „Ze względu na fakt, że ustawa o ochronie sygnalistów po raz pierwszy ujmuje problematykę, która nie była dotąd kompleksowo regulowana przepisami prawa, w celu weryfikacji jej stosowania, w OSR do projektu ustawy przewidziano sporządzenie OSR ex post. Ocena ta nastąpi po 2 latach funkcjonowania przepisów ustawy i będzie miała na celu wypracowanie wniosków i rekomendacji w zakresie konieczności dokonania jej ewentualnych zmian” - poinformował wiceminister Gajewski udzielonej 14 sierpnia 2024 r.

Ważne przepisy już we wrześniu

Ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 r. Wejdzie w życie 25 września 2024 r. Przepisy o zgłoszeniach zewnętrznych zaczną obowiązywać 3 miesiące później.

Obowiązek ustanowienia wewnętrznych kanałów zgłaszania naruszeń mają co do zasady podmioty sektora publicznego i prywatnego, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.

Zgodnie z ustawą sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia:

  • publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym
  • pracownik, osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, osoba świadcząca
  • pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy,
  • przedsiębiorca, prokurent, akcjonariusz lub wspólnik, członek organu osoby prawnej lub
  • jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, stażysta, wolontariusz,
  • praktykant, funkcjonariusz oraz żołnierz.

Wobec sygnalisty nie będą mogły być podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań. 

Źródło: Interpelacja nr 4082 w sprawie problemów pracodawców w zakresie wdrażania procedur wynikających z ustawy o ochronie sygnalistów/Sejm

Polecamy: Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

 

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...