Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Monika Sawarska
Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).
rozwiń więcej
Treść międzynarodowej umowy handlowej/ Fot. Fotolia / Fotolia
Sporządzanie międzynarodowych umów handlowych po angielsku czy niemiecku to praktyka coraz bardziej powszechna. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa. Poniżej podstawowe klauzule zabezpieczające interesy stron umowy.

We współczesnym obrocie przedsiębiorcy wielokrotnie podpisują umowy z podmiotami mającymi siedzibę poza naszym krajem. Często przybierają one postać bardzo prostego zlecenia, czy też zamówienia określającego jedynie przedmiot umowy, termin wykonania oraz wysokość i termin zapłaty wynagrodzenia. W przypadku drobnych usług czy towarów o niewielkiej wartości umowa taka może być wystarczająca. W przypadku jednak umów o większej wartości ryzyko działania w oparciu o tak lakoniczną umowę jest zbyt duże.

Zobacz również: Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

Handlowa umowa międzynarodowa – prawo właściwe

Gdy dochodzi do sporu pomiędzy stronami takiej umowy, podstawowy problem jaki się pojawia, to określenie prawa właściwego, czyli inaczej mówiąc wskazanie, którego kraju prawo będzie miało zastosowanie do danej umowy. Przedsiębiorcy najczęściej nie mają świadomości, że w przypadku takich umów międzynarodowych w grę wchodzą porządki prawne dwóch krajów, a dodatkowo zastosowanie mogą mieć konwencje międzynarodowe. Najważniejszą kwestią, która zwykle odmiennie uregulowana jest w różnych porządkach prawnych, jest chociażby termin przedawnienia roszczeń. Już nawet w polskim Kodeksie cywilnym w ramach różnego rodzaju umów obowiązują inne terminy przedawnienia. W praktyce zdarza się, że przedsiębiorcy występują do sądu już z przedawnionym roszczeniem, opierając się o prawo swojego kraju, tymczasem, ostatecznie okazuje się że do danej umowy zastosowanie ma zupełnie inne prawo materialne. 

Umowa handlowa a właściwość sądu

Kolejny problem, jaki może się pojawić w związku z realizacją takiej umowy, to ustalenie do sądu którego kraju należy skierować swoje roszczenie. W tym przypadku również bez odpowiednich klauzul w umowie, zagadnienie to może być problematyczne, w szczególności gdy mamy do czynienia z kontrahentem spoza Unii Europejskiej.

Umowa handlowa po angielsku

Często zdarza się również, że umowy zawierane są w dwóch wersjach językowych, tak aby obie strony transakcji miały możliwość jej zrozumienia. Standardowym zapisem w tego rodzaju umowach powinna być klauzula określająca, która wersja językowa umowy jest wiążąca, w przypadku rozbieżności w obu wersjach.

Co powinna zawierać umowa handlowa?

Reasumując, do najważniejszych klauzul w umowach zawieranych w handlu międzynarodowym, poza specyfikacją towaru oraz wynagrodzenia należy zaliczyć określenie:

  • prawa właściwego dla umowy,
  • sposobu rozstrzygania sporów wynikających z umowy oraz
  • wiążącej wersji językowej umowy.

Wprowadzenie do umowy chociażby krótkich regulacji w tym zakresie pozwoli na uniknięcie wielu problemów w sytuacji, gdy realizacja kontraktu nie pójdzie tak, jak strony oczekiwały.

Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...