Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

Monika Pązik
rozwiń więcej
ochrona praw konsumentów, pozew zbiorowy na podstawie tych samych podstaw faktycznych/ Fot. Fotolia
Pozew zbiorowy to instrument prawny pozwalający na walkę konsumenta z silnymi firmami w dochodzeniu swoich praw. W takim pozwie można domagać się spełnienia określonego świadczenia przez co najmniej 10 osób.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym można dochodzić roszczenia jednego rodzaju na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Pozew zbiorowy może złożyć grupa co najmniej 10 osób celem ochrony swoich interesów. Grupa składająca taki pozew musi charakteryzować więź podmiotowa i przedmiotowa. W pierwszym zakresie chodzi o kwalifikację osób do jednej grupy, które zostały poszkodowane wskutek zachowania jednego sprawcy. Natomiast więź przedmiotowa odnosi się do tego samego rodzaju naruszenia, przez co możliwe jest dochodzenie zaspokojenia roszczenia przez grupę osób. Warunkiem jest, aby podstawy wniesienia pozwy izbowego oparte były na tej samej podstawie faktycznej.

Zobacz też: Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Korzyści ze złożenia pozwu zbiorowego

W sytuacji, kiedy grupę osób łączy ta sama podstawa faktyczna można wnieść pozew zbiorowy w celu rozstrzygnięcia sprawy cywilnej. Uzasadnione jest to koniecznością spełnienia kilku przesłanek w tym ilość osób uczestniczących w dochodzeniu zaspokojenia roszczenia i ochrony konsumentów. Ustawodawca nie dookreślił w przepisach dotyczących postępowania grupowego co należy rozumieć pod pojęciem sprawy cywilnej, jednakże wskazał, że ustawa normuje postępowanie cywilne w sprawach grupowych. Zatem przy dopuszczalności drogi sądowej, sąd w pierwszej kolejności bada spełnienie wszystkich przesłanek dopuszczalności wniesienia powództwa zbiorowego.

Korzyścią płynącą ze złożenia pozwu zbiorowego jest możliwość rozstrzygnięcia sprawy w stosunku do wszystkich konsumentów łącznie bez konieczności przeprowadzania oddzielnych postępowań w tych samych sprawach. Samo postępowanie grupowe umożliwia dostęp do drogi sądowej, która może okazać się korzystniejsza niż wszczęcie postępowania indywidualnie. W postępowaniu grupowym na podstawie pozwu zbiorowego mogą być dochodzone roszczeniu z tytułu ochrony konsumentów, odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Sprawami związanymi z ochroną konsumentów będą wynikały z wszelkich roszczeń konsumentów przeciwko przedsiębiorcom wynikającym z różnych podstaw. Dodatkowo poprzez pozew zbiorowy można dochodzić odpowiedzialności za działanie produktu niebezpiecznego, gdzie musi wystąpić szkoda, zdarzenie oraz związek przyczynowy między dopuszczeniem produktu do obrotu gospodarczego a powstałą szkodą. Roszczenia wynikające z czynów niedozwolonych muszą obejmować powstanie szkody w dobrach chronionych prawnie co najmniej 10 osób.

Dodatkowo w wyniku złożenia pozwu zbiorowego korzystne wydaje się rozłożenie po równo dodatkowych opłat sądowych, np. za sporządzenie opinii biegłych lub wynagrodzenie dla pełnomocnika. W przypadku dochodzenia odszkodowania sąd zasądza równe kwoty odszkodowania dla każdej z osób. Jednakże, jeżeli niektóre osoby oczekują wyższych kwot, mogą wytoczyć indywidualne powództwo, co nie jest wykluczone przez pozew zbiorowy.

Zobacz też: Pozew w postępowaniu grupowym - formalności

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...